Αναλυτικά:
Σε δημοσίευμα σας στις 28-05-2024 φιλοξενήσατε δήλωση του κου Γ. Πολυχρονάκου, με τίτλο «Μειώνουν τις αμοιβές των γιατρών στα νησιά μας», κάνοντας αναφορά για περικοπή αμοιβών από εφημερίες των ιατρών σε νοσοκομεία των νησιών μεταξύ αυτών και της Σύρου, Νάξου.
Θα ήθελα να πληροφορήσω το αναγνωστικό σας κοινό και για να αποκατασταθεί τόσο η αλήθεια, αλλά και η ηρεμία των εργαζομένων ιατρών που αυτή την περίοδο δίνουν τον δύσκολο αγώνα της θερινής περιόδου, ότι, ουδέποτε τους τελευταίους έξι (6) μήνες έχουν γίνει περικοπές αμοιβών από εφημερίες τόσο για το Γενικό Νοσοκομείο Σύρου «Βαρδάκειο και Πρώιο» όσο και για το Γ.Ν-ΚΥ. Νάξου.
Θα παρακαλούσα όλους να συμβάλουμε ο καθένας με τον τρόπο του, στην στήριξη των υγειονομικών και προπαντός να μην δημιουργούμε περιβάλλον ανασφάλειας τόσο για τους εργαζόμενους , όσο πολύ περισσότερο για τους ασθενείς μας.
Με εκτίμηση.
Ο κοινός Διοικητής
Γ. Ν. Σύρου “Βαρδάκειο και Πρώιο”
& Γ.Ν-ΚΥ. Νάξου
Νικόλαος Ι. Ρούσας