Πέμπτη, 24 Αυγούστου 2023 19:21

Φιλική νίκη του Άρη Πετρούπολης στη Βάρη κόντρα στον Αστέρα

Τις σκέψεις και τα συμπεράσματά τους είχαν την ευκαιρία να εμπλουτίσουν προπονητές και συνεργάτες τους από το φιλικό παιχνίδι που έγινε στο δημοτικό στάδιο «Κ. Μπαγλατζής» της Βάρης σήμερα (23/8) το απόγευμα.

Ο τοπικός Αστέρας υποδέχθηκε τον Άρη Πετρούπολης, με τους ερυθροκίτρινους να πετυχαίνουν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και να παίρνουν τη νίκη με 2-0.

Στο πρώτο ημίχρονο οι κυανόλευκοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως οι φιλοξενούμενοι στόχευσαν στην ουσία και πήραν το προβάδισμα στο 25ο λεπτό με κεφαλιά του Κρητικού μετά από σέντρα του Μουστάκη (0-1). Στο δεύτερο μέρος, μετά και τις αλλαγές που έγιναν, ο Άρης ήταν ανώτερος και έφτασε σε ένα δεύτερο γκολ στο 67' με προσπάθεια του Γιώργου Ρέτσου από κοντά μετά από ασθενή απόκρουση του Μάνου (0-2) στο σουτ του Τσακίρη ο οποίος προηγουμένως είχε δεχτή τρομερή καθετη πάσα από τον Φαρμάκη. Σε αυτό το διάστημα πήρε χρόνο συμμετοχής από πλευράς φιλοξενούμενων και ο Βλαχομήτρος. Στο 80' οι γηπεδούχοι «άγγιξαν» το γκολ, όμως το πλασέ του Μπάκα μετά το λάθος γύρισμα του Μουστάκη, σταμάτησε στο δοκάρι. Γενικώς στο τελευταίο τέταρτο ο Αστέρας είχε ευκαιρίες για να μειώσει, όμως ο Σικαλιάς με την εμπειρία του κράτησε το «μηδέν».

ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΡΗΣ (Γιώργος Καβάσης): Μαρινάκης, Δημητρόπουλος, Μανωλιάς, Μεϊμάρογλου, Νικολακόπουλος, Μάγγος, Καλέλα, Πίκουλης, Μαγγανάς, Ντούλιας, Βασιλειάδης

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Σακελλαρίου, Ανδριόπουλος, Μπάρα, Μάνος, Μπάκας, Μπελαβράκης, Χριστίνης, Ζαπατίνας, Ράπτης, Γκέργκη, Μπέλι

ΑΡΗΣ ΠΕΤΡ. (Κωνσταντίνος Παναγόπουλος): Βάτζιος, Γούλας, Μενάι, Κρητικός, Θεοδωρακόπουλος, Μουστάκης, Φάμπιο, Παλτόγλου, Τσίτσαρης, Πίσπας, Κρητικός

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Σικαλιάς, Τσιλιγκίρης, Φαρμάκης, Κορώνης, Τσακίρης, Τόλιος, Ρέτσος, Βλαχομήτρος.

Πηγή: soccerlive,gr