Τετάρτη, 20 Δεκεμβρίου 2023 17:44

Ο Βύζας Μεγάρων πήρε το ντέρμπι της Δυτικής Αττικής με τον Πανελευσινιακό

Ο Βύζαντας Μεγάρων αναδείχθηκε νικητής στο ντέρμπι με τον Πανελευσινιακό στο Δημοτικό Στάδιο Ελευσίνας.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού. Στο 18' σημειώθηκε η πρώτη καλή ευκαιρία με τον Ζαχαράκη του ΒΥΖΑΝΤΑ να σεντράρει από δεξιά μέσα στην αντίπαλη περιοχή αλλά να μην προλαβαίνει κάποιο πόδι επιθετικού να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 29' ο Μεταξάς του ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΥ δέχτηκε ασίστ του Νταγκουνάκη, σούταρε δυνατά απέναντι στον τερματοφύλακα Πίνη, αλλά ο τελευταίος απέκρουσε με το πόδι και αποσόβησε το σίγουρο γκολ. Και στο 34' οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Γκολφινόπουλο που με ένα εκπληκτικό σουτ από τα 40 μέτρα κάρφωσε την μπάλα στον ουρανό των δικτύων της εστίας του τερματοφύλακα Μουζάκη και έγραψε το 0-1! Στο 39' είχαμε την τελευταία επικίνδυνη φάση του Α' ημιχρόνου όταν ο Φωτόπουλος των γηπεδούχων σούταρε δυνατά αλλά απέκρουσε σταθερά ο τερματοφύλακας Πίνης... Το Β' ημίχρονο συνεχίστηκε το ίδιο αμφίρροπο. Στο 54' ισχυρό σουτ του Φωτόπουλου αποκρούστηκε εκ νέου από τον Πίνη. Όσο κυλούσε ο χρόνος τόσο αυξανόταν η πίεση των γηπεδούχων που ήθελαν να φτάσουν στην ισοφάριση, χωρίς να βρίσκουν όμως εύκολα διαδρόμους προς την αντίπαλη περιοχή. Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι ήταν αρκετά επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις και "ροκάνιζαν" έξυπνα τον χρόνο. Με εξαίρεση τις τεράστιες ευκαιρίες του Μάκο στο 94' και του Φωτόπουλου στο 95' για τον ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟ (που "ξύπνησε" μάλλον αργά) δεν είχαμε κάτι περισσότερο μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, με το τελικό σφύριγμα του διαιτητή Τουλούμη να βρίσκει τους ποδοσφαιριστές του ΒΥΖΑΝΤΑ να πανηγυρίζουν μια δίκαιη και πολύτιμη νίκη...

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Μουράτ Σεροπιάν): Μουζάκης, Αλεξίου, Νταγκουνάκης, Συριόπουλος, Καψής, Χατζηλάμπρος, Μεταξάς (46' Βρέτο), Τσιάβος (67' Μάκο), Φωτόπουλος, Ερέρα, Κουκοβίνης.

ΒΥΖΑΣ ΜΕΓΑΡΩΝ (Τάκης Χριστόπουλος): Πίνης, Ζαχαράκης, Ρέππας (85' Καραγιάννης Γ.), Μουσκάϊ, Καρδάμης, Χατζημελετιάδης, Γκολφινόπουλος, Φουάσης, Χαϊκάλης, Χατζάκος (95' Λεβεντούρης), Ντερμίσι (71' Καραγιάννης Μ.) Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Γιώργος Τουλούμης από τον Σύνδεσμο Εύβοιας με βοηθούς τους Γιάννη Ντόβολη (Εύβοια) και Σεραφείμ Γάκο (Φθιώτιδα), ενώ παρατηρητές αγώνα και Διαιτησίας ήταν αντίστοιχα οι κύριοι Πέτρος Μιχαηλίδης (Αθήνα) και Γιάννης Βασιλόπουλος, και γιατρός του αγώνα ο Γιώργος Τσορμπατζόγλου...

Πηγή: soccerlive.gr