Σάββατο, 09 Νοεμβρίου 2013 19:14

Νικητής ο ΑΟ Πάρου στο τοπικό ντέρμπυ

Για το πρωτάθλημα παίδων της ΕΣΚ Κυκλάδων, διεξήχθη σήμερα στην Πάρο, ο αγώνας μεταξύ του Μαρπησσαϊκού και του ΑΟ Πάρου.

Οι δύο παριανές ομάδες έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό ικανοποιώντας τον κόσμο που βρέθηκε για να τους παρακολουθήσει στο ανοιχτό γήπεδο μπάσκετ της Μάρπησσας.

Η ομάδα του ΑΟΠ ήταν το μεγάλο φαβορί το οποίο και επιβεβαίωσε πολύ γρήγορα στον αγώνα, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ από την αρχή του ματς.

Ήδη από το πρώτο κι’όλας δεκάλεπτο είχαμε double-score ενώ το ημίχρονο έκλεισε με διαφορά 21 πόντων (13-34)

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πιο ισορροπημένο. Τελικό αποτέλεσμα 29-51.

Από την ομάδα του «δάσκαλου» Βαγγέλη Μουρογιάννη ξεχώρισαν οι Δαμουλάκης με 12 πόντους και ο Μπαρμπαρήγος με 8

Ενώ από την ομάδα του «μαθητή» Θοδωρή Καζακίδη διακρίθηκαν οι Σκιαδάς με 20 πόντους και ο Καλακώνας με 11.

Δεκάλεπτα: 09-18, 04-16, 10-08, 06-09.

Διαιτητής: Κιουλάφας Μ.
paides-marpissaikou-9-11-2013

ΑΜΕΣ Μαρπησσαικός: (Μουρογιάννης) Προμπονάς, Αλιπράντης Ελ., Μπαρμπαρήγος 8, Μπουραντάς, Γεμελιάρης, Φραντζής 4, Μαρινάκης 2, Αλιπράντης Π., Φοίφας 3, Δαμουλάκης 12.

ΑΟ Πάρου: (Καζακίδης - Σιάτης) Ζουμής 6, Κίτα, Κούτρας, Κονδύλης 1, Μέγας, Βαγιόπουλος 2, Σκιαδάς 20, Παπαχατζής 7(1), Κορτιάνος 2, Καλακώνας 11(1), Ανρικόπουλος 2, Βιώνης