Κυριακή, 12 Μαρτίου 2017 22:57

Νίκη - παραμονή για την ΑΕ Σαντορίνης! [stats]

Νίκη μεγάλης βαθμολογικής σημασίας πήρε η ΑΕ Σαντορίνης απόψε, επικρατώντας του Προμηθέα Χαλανδρίου με 78-64, κάνοντας έτσι ένα σημαντικό βήμα όσον αφορά την παραμονή της ομάδας στα σαλόνια της Γ' Εθνικής.

Στον πρώτο αγώνα της Κυριακής (12/3) για την 19η αγωνιστική του 2ου Ομίλου Νότου της Γ’ Εθνικής η Σαντορίνη πήρε μία μεγάλη νίκη απέναντι στον Προμηθέα Χαλανδρίου με 78-64.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν από την αρχή πόσο πολύ θέλουν το θετικό αποτέλεσμα αφού στο πρώτο δεκάλεπτο έτρεξαν ένα επί μέρους σερί 19-7. Στο υπόλοιπο του αγώνα οι παίκτες της Σαντορίνης συνέχισαν με αμείωτους ρυθμούς και έτσι δεν δυσκολεύτηκαν να πανηγυρίσουν τους δύο πολύτιμους βαθμούς της νίκης.

Στις νίκες επέστρεψε ο ΟΦΗ, που επικράτησε του Πόλις Καλλιθέας με 88-63. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να είναι ανταγωνιστικοί μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο(23-24) καθώς στο δεύτερο οι Κρητικοί ανέβασαν ρυθμούς και σταδιακά ξέφυγαν στο σκορ.

Στις νίκες επέστρεψε και ο Ιπποκράτης Κω που επικράτησε της Νίκης Αμαρουσίου με . Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, όμως στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι τρέχοντας ένα επί μέρους σερί 25-9 ξέφυγαν στο σκορ και συνεχίζοντας έτσι και στην επανάληψη κατάφεραν να προφυλάξουν εύκολα την έδρα τους.

Χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο ο Λοκρός Αταλάντης για να επικρατήσει του Κάδμου με 95-88. Το παιχνίδι ήταν όπως αναμενόταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ για 40 λεπτά. Έτσι χρειάστηκε η παράταση για να κριθεί ο νικητής, με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι  στο έξτρα πεντάλεπτο και να πανηγυρίζουν τελικά τη νίκη.

Νικητής του αγώνα που ολοκλήρωσε την 19η αγωνιστική του ομίλου ήταν ο Διαγόρας Δρυοπιδέων καθώς επιβλήθηκε της Πεντέλης με 82-63. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, όμως τα πράγματα άλλαξαν όταν τραυματίστηκε σοβαρά στο γόνατο ο Δημήτρης Αποστολόπουλος. Οι παίκτες της Πεντέλης επηρεάστηκαν πολύ από το συγκεκριμένο γεγονός, χάνοντας την συγκέντρωσή τους, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι για να ξεφύγουν στο σκορ και τελικά να πάρουν τη νίκη.

Διαιτητές: Μακρόπουλος-Λεκατσάς
ΟΦΗ (Κόκκινος): Μητρόπαπας 4, Καλλέργης 5 , Μαϊστρέλης 7 (1), Ξενάκης, Μπούμπαρης 18, Καρλάφτης 6 (1), Αγαπιάδης 14 (2), Πρωτογεράκης 10, Μαματζάκης 1, Τζουλάκης 3 (1), Κυρίτσης 16 (4), Μουλάς 4.
ΠΟΛΙΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Έξαρχος): Μπογδανίδης 14 (3), Κωνσταντίνου, Κακαργιάς, Γούβαλης, Ευστρατίου 14 (1), Αρκουμάνης 7, Τσελέκος 7 (1), Καβελάρης 2, Λάμπος 13, Ξιούρας 6.

Ίπποκράτης Κω-Νίκη Αμαρουσίου 77-58
Δεκάλεπτα: 21-19, 46-28, 67-44, 77-58
Διαιτητές: Γεράνιος, Καββαδάς
Ιπποκράτης Κω (Καπλανίδης): Κουκουράβας, Τρύπας 13 (3), Χρήστου 14, Γιουσέμογλου, Παπαδημητρίου 8 (2), Ασημακόπουλος 21, Γκοράτσας 3 (1), Χαρίσης 14, Χρύσης 1, Χατζηγιακουμής 3 (1), Μποδούρ.
Νίκη Αμαρουσίου (Τσακίρης): Μαραγκίδης 2, Οικονόμου 9, Κοντογιάννης 15, Σιμιτζής 8 (1), Τσέκενης Γ., Ευαγγελούλης, Σκούταρης 11 (3), Τσέκενης Α. 6, Χοτζαλάρι 5 (1), Αγγέλης 2

Λοκρός Αταλάντης – Κάδμος 95-88
Δεκάλεπτα: 24-26, 46-45, 68-63, 75-75, 95-88 (παρ.)
Διαιτητές: Τσάτσης, Σκαλτσής
Λοκρός Αταλάντης (Ζαρανικόλας): Διαμαντής, Ρούζιος 8(1), Ρουμελιώτης 28(4), Κοσμετάτος 8(2), Ντέντα 11, Παπαηλιού, Μπόλματης 6(2), Μάτος Αν. 8, Μάτος Αγγ. 26(6), Θώδος, Σοροπάνης.
Κάδμος (Αναστασίου): Σκεμπές, Πανταζής 12(1), Παπαδάκης, Γκρινιάρης 19(1), Χαρατσής 10, Τσαπρούνης 10(6), Σπηλιόπουλος 8(1), Τσιριμώκος 11(3), Μπένος 10.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ – ΠΕΝΤΕΛΗ 82-63
Δεκάλεπτα: 17-18, 39-35, 61-52, 82-63
Διαιτητές: Αναστασίου-Πλιάκας
Διαγόρας Δρυοπιδέων (Σαμόλης): Παπαποστόλου, Ζένελης, Ζακυνθινός 18, Καραλής 16 (5), Διαμαντόπουλος 3, Καραμπαμπάς 9 (1), Μαυροειδάκος 2, Καρασταμάτης 13 (3), Παπαδολιάς 12, Καλλίλας, Εμίρης 5 (1), Ντιφαντής 4
Πεντέλη (Χαρτοματσίδης): Τσουπάκης 2, Μάντζιος 5 (1), Λίτσο 11 (1), Αποστολόπουλος 11 (3), Πορτελάνος 2, Καρούζος 5 (1), Μπίγκος 7, Σαλτουρίδης 9, Μαλούκος 11