Κυριακή, 03 Φεβρουαρίου 2019 01:59

Πήραν το “διπλό” στην Πάρο οι έφηβοι της ΑΕ Σαντορίνης και ξέφυγαν… [pics]

Ένα ακόμη σπουδαίο “διπλό” πήρε το εφηβικό τμήμα της ΑΕ Σαντορίνης στην προσπάθειά της για πρόκριση στο φάιναλ φορ της διοργάνωσης. Αυτή τη φορά, επί του ΑΟ Πάρου με σκορ 52-68 το βράδυ του Σαββάτου 2 Φεβρουαρίου στο κλειστό της Μάρπησσας και η θηραϊκή ομάδα ξέφυγε στην κορυφή με 13 βαθμούς.

Το συγκρότημα του Χάρη Πεταλωτή αποσπάστηκε 4 βαθμούς από τον δεύτερο Μαρπησσαϊκό (9β.) στην βαθμολογία του Β’ ομίλου κι έκανε ένα πολύ σημαντικό βήμα προς την τελική φάση της ΕΣΚ Κυκλάδων. Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Θοδωρή Καζακίδη, η οποία αποτελείται από πέντε παίχτες γεννηθείς το 2004 και οι οποίοι σηκώνουν και το μεγαλύτερο βάρος γνώρισε την έκτη τους ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Στα του ματς, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με πολύ καλό μπάσκετ και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με μία διαφορά τριών πόντων (15-18) υπέρ των φιλοξενούμενων. Στη δεύτερη περίοδο, οι αθλητές της ΑΕΣ πίεσαν σε όλο το γήπεδο με αποτέλεσμα να κλέψουν αρκετές φορές τη μπάλα και να πετύχουν εύκολα καλάθια σε αιφνιδιασμούς. Έτσι, έχτισαν μια διαφορά που την κράτησαν μέχρι να ακουστεί για τελευταία φορά η κόρνα της γραμματείας κι έφυγαν από την Πάρο με το έκτο φετινό τους ροζ φύλλο αγώνα τη φετινή αγωνιστική περίοδο.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Θεοδοσίου, Κασάπη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-18, 23-41 (ημίχρονο), 36-55, 52-68.

ΑΟ ΠΑΡΟΥ (Θοδ. Καζακίδης): Λάβδας, Αλιπράντης 11, Μπομποτάς 2, Γυφτόπουλος 5 (1), Θωμόπουλος 3 (1), Μοστράτος 6, Μυτιληναίος 5 (1), Πολυχρονόπουλος 16, Βιώνης 4.

ΑΕ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ (Χαρ. Πεταλωτής): Διαμαντής, Βλαβιανός 8, Νασούλας 18, Φερατάι 4, Παπαδόπουλος 5, Πελεκάνος 7 (1), Φέγγης 7 (1), Λαζρι 2, Γρηγοριάδης, Ρουστένι, Καβαλλάρης 17 (1), Δελλαμάνης.