Κυριακή, 13 Οκτωβρίου 2019 18:58

Πρώτη και ιστορική νίκη του ΑΠΑΣ “Τα Φανάρια” στη Γ’ εθνική!!!

Ιστορία έγραψε ο ΑΠΑΣ “Τα Φανάρια” που την Κυριακή 13 Οκτωβρίου στην παρθενική του εμφάνιση στις εθνικές κατηγορίες πήρε το πρώτο του ροζ φύλλο αγώνα.

Στην πρεμιέρα του 2ου ομίλου του Νότου της Γ’ εθνικής η ομάδα της ορεινής Νάξου σε ένα κατάμεστο από κόσμο “Δημήτριος Περιστεράκης” επικράτησε του Αίαντα Αυλίδας με σκορ 87-62 παίρνοντας τους δύο πρώτους της βαθμούς τη φετινή αγωνιστική περίοδο.

Με το άγχος της πρεμιέρας να κάνει αισθητή την εμφάνισή του, οι παίκτες του Θοδωρή Αλμπάνη κατάφεραν να επικρατήσουν πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ κόντρα στο αξιόμαχο σύνολο του σωματείου της Εύβοιας που ήταν ανταγωνιστικό για 25 λεπτά και που όπως είχε δηλώσει στο “SportCyclades” πριν από λίγες ημέρες ο προπονητής του, ο Νάσος Σαλιάρης «…εμείς δεν θα πάμε στη Νάξο για τουρισμό»!

Με πρωταγωνιστή τον “παλιό” Σπύρο Μάκαρη που τελείωσε το παιχνίδι με 20 πόντους συνεχίζοντας τις πολύ καλές εμφανίσεις από τα μπαράζ ανόδου τον περασμένο Ιούνιο και τους νεοαποκτηθέντες Σταύρο Χονδρόπουλο με 19 πόντους και 5 (!) τρίποντα και τον Γιάννη Προδρόμου με 23 πόντους, οι Απεραθείτες ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση και εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των αντιπάλων τους τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με το +17 (24-7). Να σημειωθεί πως στην πρώτη περίοδο τραυματίστηκε ο Παναγιώτης Πολίτης του ΑΠΑΣ, ο οποίος χτύπησε λίγο πιο κάτω από το γόνατο του ποδιού του και η κατάστασή του θα ξεκαθαρίσει τις επόμενες μέρες.

“Μουδιασμένο” το δεύτερο δεκάλεπτο για τους Ναξιώτες που θεώρησαν ότι το παιχνίδι είχε καθαρίσει από νωρίς. Δέχθηκαν ανοικτά σουτ, αλλά κατάφεραν πάλι με τον Μάκαρη να βρουν ρυθμό από την άμυνά τους, παρότι ο Αίαντας ξαναμπήκε στον αγώνα …ψαλιδίζοντας την διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου (38-29).

Μεγάλο ματς στο τρίτο δεκάλεπτο. Με συνολικά τέσσερα τρίποντα, τρία του αρχηγού τους, του Μπάμπη Κωνσταντούρα κι ένα του Γιάννη Τσιώλη, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν τη διαφορά στους -3 (45-42) 5:22 πριν το τέλος της περιόδου. Μάλιστα, θα είχαν την ευκαιρία να μειώσουν στον πόντο, αλλά οι δύο βολές που κέρδισε ο Τσιώλης δεν βρήκαν στόχο κι αυτό ήταν το παράπονο του προπονητή τους, όταν κάλεσε τάιμ άουτ λέγοντάς τους «…αχ αυτές οι βολές αν είχαν μπει!!!». Η εμπειρία όμως των γηπεδούχων …μίλησε ξανά και με ένα σερί 14-0 τελείωσαν το δεκάλεπτο με +17 (59-42).

Με άμυνα ζώνης και πέντε σερί αιφνιδιασμούς από κλεμμένες μπαλιές ξεκίνησε η τελευταία περίοδος για τα Φανάρια. Η διαφορά εκτοξεύτηκε στους +21, η άμυνα γύρισε σε προσωπική και το νερό είχε ήδη μπει στο αυλάκι και το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στην Γ’ εθνική στο αρχείο. Έτσι, το τελικό 87-62 βρήκε τους Ναξιώτες να πανηγυρίζουν και τον Θοδωρή Αλμπάνη πέραν των συγχαρητηρίων στα αποδυτήρια να …χτυπάει το καμπανάκι στους παίκτες του λέγοντάς τους πως «πρέπει να διορθώσουμε άμεσα τα λάθη που κάναμε σε αυτό το παιχνίδι».