Σάββατο, 16 Νοεμβρίου 2019 23:27

Μεγάλη νίκη για τους παίδες του ΑΟ Άνδρου στο ντέρμπι των πρωτοπόρων επί του Περιστεριώνα Τήνου

Ο ΑΟ Άνδρου ήταν ο θριαμβευτής της αγωνιστικής του Α’ ομίλου του παιδικού πρωταθλήματος της ΕΣΚ Κυκλάδων, μετά τη μεγάλη νίκη που πέτυχε το απόγευμα του Σαββάτου 16 Νοεμβρίου στο “Εμπειρίκιο”, με αντίπαλο, τον μέχρι και χθες συγκάτοικό του στην πρώτη θέση της βαθμολογίας Περιστεριώνα Τήνου με το επιβλητικό 68-35.

Με τη νίκη αυτή, οι νεαροί αθλητές του Κυριάκου Μουστάκα διατήρησαν το αήττητο, έφτασαν στην τέταρτη νίκη τους τη φετινή αγωνιστική περίοδο και παρέμειναν μόνοι πρώτοι στη βαθμολογία με 8 βαθμούς, με την ομάδα του Αντώνη Βιδάλη να υποχωρεί στη δεύτερη θέση με 7 βαθμούς.

Κλειδί της αναμέτρησης το τρίτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι… έσφιξαν την άμυνά τους και με ένα επιμέρους σκορ 25-4 καθάρισαν την υπόθεση ροζ φύλλο αγώνα φτάνοντας στην πολύ μεγάλη νίκη.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσικούρας, Βλάμης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-9, 32-21 (ημίχρονο), 57-25, 68-35.

ΑΟ ΑΝΔΡΟΥ (Κυρ. Μουστάκας): Ζόνγκα 12 (1), Μπέλλο 12 (1), Τσορτανίδης 6, Καλογιέρι 17 (3), Πετράκης, Σωτήρος 5, Μανδαράκης 9, Μαγουλάς, Μπάρδο, Μπίστης, Νασόπουλος 3 (1), Λαμάι 4.

ΤΑΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΝΑΣ (Αντ. Βιδάλης): Λούβαρης 2, Χαρικιόπουλος, Σακελλαρόπουλος 4, Περπινιάς 4, Παλαμάρης, Πάντζι 14, Χατζίρης, Σπανός, Μαρκουΐζος 4, Φώσκολος 2, Χάλαρης 5, Νικολόπουλος.