Κυριακή, 20 Μαρτίου 2022 15:27

Εύκολο απόγευμα για τον ΑΠΑΣ Νάξου

Αποφασισμένος να επιστρέψει στις νίκες μετά την ήττα της περασμένης αγωνιστικής στην Ελευσίνα, ο ΑΠΑΣ επικράτησε εύκολα με σκορ 89-74 της ΑΕΝ Κηφισιάς , στα πλαίσια της 20ης Αγωνιστικής του 1ου Ομίλου του Πρωταθλήματος της Β' Εθνικής.

Ο Ναξιώτικος Σύλλογος πήρε το προβάδισμα από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και το διατήρησε μέχρι τέλους χωρίς να προβληματιστεί ιδιαίτερα από τους φιλοξενούμενους , που δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα και είχαν μόνο μερικά μικρά καλά διαστήματα στο ματς.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πραοηγούμενοι στο Α' Δεκάλεπτο , φτάνοντας τη διαφορά ακόμη και στους 12 πόντους (20-8) και κλείνοντας το δεκάλεπτο με 24-17.

Στο Β' Δεκάλεπτο ο ΑΠΑΣ διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού και τη διαφορά σε διψήφιους αριθμούς, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να βγάλουν αντίδραση και να "μπουν" στο παιχνίδι.

Μάλιστα με τη λήξη του ημιχρόνου η ομάδα της Νάξου βρέθηκε προηγούμενη με τη μέγιστη , ως τότε, διαφορά , των 18 πόντων (Σκορ Ημιχρόνου 49-31)

Στο Γ' Δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά και με ένα σερί 9-0 , με 2 τρίποντα του Μιχαλάκη και ένα του Μοσχοβίτη μείωσαν στους  9 πόντους, όμως ο ΑΠΑΣ , έδειξε χαρακτήρα και με καλές άμυνες και ψύχραιμες επιλογές στη επίθεση ξέφυγε και πάλι με διψήφιες διαφορές , για να κλείσει το δεκάλεπτο στο +20 κλειδώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο , το σκηνικό δεν άλλαξε , με του φιλοξενούμενους να μειώνουν , έχοντας ως κύριο επιθετικό εκφραστή τον Άκη Μακρυγιάννη που πέτυχε 4 τρίποντα σε αυτό το δεκάλεπτο και 7 συνολικά !!! αλλά όχι αρκετά ώστε να απειλήσουν τους γηπεδούχους.

Το τελικό 89-74 κρίνεται απολύτως δίκαιο με βάση την εικόνα των δυο ομάδων στο παρκέ, με τον ΑΠΑΣ να επιστρέφει στις νίκες και να τα δίνει όλα για όλα στα επόμενα δυο παιχνίδια , με ΦΕΑ εκτός και Παπάγου εντός.