Κυριακή, 17 Απριλίου 2022 17:11

Και μαθηματικά …πρώτοι οι παίδες του ΑΟ Άνδρου, εύκολα τον Περιστεριώνα Τήνου

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες, ο ΑΟ Άνδρου επικράτησε του Περιστεριώνα στην Τήνο με σκορ 54-73 και κατέκτησε και μαθηματικά πλέον την 1η θέση του Α’ ομίλου στην κανονική διάρκεια του παιδικού πρωταθλήματος της ΕΣΚ Κυκλάδων.

Έτσι, μετά το αποτέλεσμα αυτό οι Ανδριώτες στον ημιτελικό του φάιναλ φορ της Πάρου θα αντιμετωπίσουν τον 2ο του Β’ ομίλου, την περυσινή κάτοχο του θεσμού, την ΑΕ Σαντορίνης, ενώ στον άλλο ημιτελικό θα “μονομαχήσουν” ο οικοδεσπότης της διοργάνωσης και 1ος του Β’ ομίλου, ο ΑΟ Πάρου με το σωματείο της Τήνου που κατετάγη 2ο στον Α’ όμιλο.

Η ομάδα του βορειότερου νησιού του νομού, όπως δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι, έτσι και το ολοκλήρωσε. Οι νεαροί αθλητές του Κυριάκου Μουστάκα είχαν το προβάδισμα και στα 40 λεπτά της αναμέτρησης του κλειστού γυμναστηρίου “Τήνια 1895” και με τη νίκη αυτή έκαναν το “πέντε στα πέντε” τη φετινή αγωνιστική περίοδο, ενώ τους απομένει τυπικά ακόμη ένα παιχνίδι, αυτό με αντίπαλο τον Άρη Σύρου.

Από την πλευρά τους, οι Τηνιακοί του Αντώνη Βιδάλη παρά τις απουσίες των τραυματιών Γιάννη Δελατόλα και Ιωσήφ Μαρκουΐζου κατάφεραν να παρουσιάσουν ένα αξιόμαχο σύνολο, ενώ αν ήταν πιο εύστοχοι από την γραμμή της… φιλανθρωπίας θα ήταν θεωρητικά πιο κοντά στο σκορ.

Δυνατά μπήκαν στο ματς οι φιλοξενούμενοι και προηγήθηκαν με 0-9 στο 7:29. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα και μείωσαν στους -4 (8-12), αλλά ένα σερί 1-8 της Άνδρου αύξησε τη διαφορά στους +11 με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (9-20). Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, η διαφορά έφτασε τους +13 (11-24) στο 8:43, οι Τηνιακοί μείωσαν ξανά στους -8 (20-28), αλλά οι παίκτες του Κυριάκου Μουστάκα την πήγαν στους +15 (20-35) στο 3:50 για να λήξει το πρώτο ημίχρονο με σκορ 26-35.

Παρά το γεγονός πως στην αρχή της τρίτης περιόδου οι δύο ομάδες “κόλλησαν” επιθετικά, ο ΑΟ Άνδρου στη συνέχεια αύξησε την διαφορά. Κι αφού την έφτασε τρεις φορές στους +15 (31-46, 33-48, 35-50) και μία στους +17 (35-52) την έφτασε στην μέγιστη τιμή της, στους +19 δύο φορές (35-54, 37-56).

Τυπική διαδικασία το τέταρτο δεκάλεπτο με τον νικητή να έχει ήδη κριθεί και τους δύο προπονητές να δίνουν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αθλητές που είχαν στην διάθεσή τους, ώστε να αποκτήσουν εμπειρίες και να βγάλουν εκείνοι χρήσιμα συμπεράσματα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσικούρας, Καραμπατζάκης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-20, 26-35 (ημίχρονο), 37-56, 54-73.

ΤΑΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΝΑΣ (Αντ. Βιδάλης): Γιαννίτσης, Κλαυδιανός 2, Ψάρρος 5, Δεσύπρης 9 (1), Μαχμούτι 2, Παπαευθυμίου 8, Παρασκευάς 2, Φώσκολος Ι. 2, Φώσκολος Μ. 2, Βλαστός 13 (1), Πολυκανδρίτης 2, Νικολόπουλος 7.

ΑΟ ΑΝΔΡΟΥ (Κυρ. Μουστάκας): Μέμα 13, Μπέλο 29 (2), Βίλα, Πάπα 6, Χέλμης 2, Μωράκης, Βαρθολομαίος 10, Αθανασίου, Μπάρδο 11, Σπυρόπουλος, Λουκίσας, Λανέ 2.