Κυριακή, 06 Νοεμβρίου 2022 17:58

Δύσκολη νίκη του Α.Ο. Μυκόνου επί της Δάφνης Δαφνίου

O ΑΟ Μυκόνου αν και δυσκολεύτηκε κατάφερε, να περάσει νικηφόρα από την έδρα της τοπικής Δάφνης Δαφνίου επικρατώντας με σκορ 79-76 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής που τον ανεβάζει στους 9 βαθμούς με την 4η νίκη του σε πέντε φετινά ματς.

Σπυριδωνίδης και Σταμάτης ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους Κυκλαδίτες , σκοράροντας τους 18 πόντους των νικητών στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η Δάφνη προηγήθηκε με 76-75 με τρίποντο του Δελίδη στα 29’’ πριν το τέλος και είδε τον Παπαδάπουλο να γλιστράει με το σκορ στο 76-77, και 9 δέκατα να απομένουν, και έτσι παρέμεινε στο 1-4.

Οι γηπεδούχοι με τον Ετζιάκα να κάνει μεγάλο παιχνίδι, με 19 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, η Δάφνη κρατούσε το προβάδισμα, για να προσπεράσουν οι Μυκονιάτες για πρώτη φορά στο 26’ (48-50), και με ένα σερί 10-0 να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με 52-61.

Ο Σπυριδωνίδης με 7 συνεχόμενους πόντους έφερε την διαφορά στο +9 (62-71) στο 36’, αλλά με 3 συνεχόμενα τρίποντα από Μήτσου, Ετζιάκα και Γκάτζο κατά σειρά η Δάφνη ισοφάρισε σε 71-71 στο 37’, και προσπέρασε με νέο μακρινό σουτ του Δελίδη (76-75) στα 29’’. Ο Σταμάτης με ατομική ενέργεια στα 20’’ και 2/2 βολές στα 9 δέκατα έκλεισε το σκορ (76-79).

Δάφνη Δαφνίου – Μύκονος 76-79

Διαιτητές : Κατσαπρακάκης-Κουκουλεκίδης Β.-Ροδίτης

Δεκάλεπτα : 26-21, 42-42, 52-61, 76-79

Δάφνη Δαφνίου (Στρατικόπουλος) : Δελίδης 8 (1), Μεσκί 8, Ετζιάκα 25 (3), Μήτσου 7 (1), Παπαδόπουλος 15 (5), Λιαράκος, Γκάτζο 13 (3), Μανιάς

Μύκονος (Τζήμας) : Καράμπουλας 17 (1), Σταμάτης 22 (2), Σπυριδωνίδης 14 (1), Καμπούρης 4, Σπυρόπουλος 10, Ονάσογλου 3, Μάρτζος 7 (2), Καραμανλής 2, Κόνσουλας