Παρασκευή, 16 Δεκεμβρίου 2022 22:35

Ο Α.Ο. Μυκόνου πέτυχε την 7η συνεχόμενη νίκη του απέναντι στον ΕΦΑΟΖ

Στην έβδομη συνεχόμενη και όγδοη συνολικά νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα της Β Εθνικής έφτασε ο ο ΑΟ Μυκόνου, ο οποίος επικράτησε του ΕΦΑΟΖ με σκορ 94-79 συνεχίζοντας.

Στην έναρξη του αγώνα, οι Μυκονιάτες ξεκίνησαν φοβερά την αναμέτρηση και έφτασαν στο σημείο να προηγούνται τόσο με 9-0 με το πέρας του πρώτου πενταλέπτου καθώς και με 19-6 στο 8ο λεπτό, η ομάδα του Ζωγράφου βρήκε σύντομα τα πατήματά της και μέχρι και το πέρας του πρώτου μέρους ήταν ενδεχομένως η καλύτερη αρμάδα του παρκέ σε άμυνα και επίθεση.

DSC5217

Η ΕΦΑΟΖ όχι απλά κατάφερε να επιστρέψει σύντομα από τις ηχηρές αποστάσεις της από τους γηπεδούχους αλλά κατόρθωσε με μεγάλα σερί να περάσει και μπροστά στο σκορ σε δύο σημεία του αγώνα (27-28 στο 13′, 34-35 στο 15′)! Η ομάδα από το νησί των ανέμων όμως, απάντησε άμεσα με τρία απανωτά τρίποντα, ξέφυγε με 43-35 στο 18′ και έκτοτε δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω της μέχρι και το τέλος του πρώτου μισού.

DSC5236

Στο 2ο ημίχρονο, όλα κινήθηκαν στα χρώματα των γηπεδούχων, οι οποίοι πάτησαν από νωρίς το πόδι στο γκάζι και άρχισαν σταδιακά να ξεφεύγουν με σταθερά προβαδίσματα καθ’ όλη τη διάρκεια του δεύτερου μέρους (50-44 στο 22′, 61-51 στο 25′, 74-57 στο 30′), ενώ μέχρι και τις απαρχές της 4ης περιόδου η κατάσταση είχε ξεφύγει σταθερά και για τα καλά (83-67 στο 33′, 85-67 στο 35′, 94-72 στο 37′) -με την Μύκονο να φτάνει σε ακόμα μια επιτυχία στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα Δεκάλεπτα: 22-15, 46-40, 74-59, 94-79