Σάββατο, 17 Δεκεμβρίου 2022 22:07

Με χαρακτήρα νικητή ο ΑΠΑΣ Νάξου υπέταξε την Αχαγιά 82

Μετά από ένα ακόμη δραματικό παιχνίδι που διαδραματίστηκε μπροστά στο κοινό της Νάξου, που έδωσε βροντερό παρών, ο ΑΠΑΣ συνέχισε την ανοδική του πορεία καθώς επιβλήθηκε της Αχαγιάς με σκορ 76-72.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ' όλη τη διάρκεια του με τους γηπεδούχους να δείχνουν ότι έχουν χαρακτήρα νικητή και στα καθοριστικά σημεία του αγώνα να ανταποκρίνονται υποδειγματικά κατακτώντας ένα υπερπολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα.

Στον αντίποδα το συγκρότημα της Αχαγιάς αποδείχθηκε "σκληρό καρύδι" , ήρθε στη Νάξο καλά διαβασμένο αλλά δεν είχε την ψυχραιμία και τη συγκέντρωση να πάρει κάτι καλύτερο στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού.

Στο 1ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ νωθρά, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του Θανάση Λιόνα και επέβαλαν το ρυθμό τους, παίρνοντας το προβάδισμα στο σκορ με 21-18 με τη λήξη του.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά το 2ο δεκάλεπτο και με όπλο την καλή τους αμυντική λειτουργία απέκτησαν διαφορά 7 πόντων (27-20). Σε εκείνο το σημείο το τάιμ άουτ αφύπνισης του Κόουτς Ρουμελιώτη λειτούργησε επιτρέποντας στους γηπεδούχους όχι μόνο να ροκανίσουν τη διαφορά αλλά και να βρεθουν προηγούμενοι με τη λήξη του ημιχρόνου με σκορ 36-31.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ότι δεν θα παρατήσουν το παιχνίδι και με πρωταγωνιστή το Φίλιππο Φραντζή προηγήθηκαν με 53-50. Ένα τρίποντο του Βάκη Λάκοβ με τη λήξη του δεκαλέπτου έφερε το ματς στα ίσα για τον ΑΠΑΣ (3ο δεκ.53-53)

Πραγματική μάχη στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ να εναλλάσσεται. Οι γηπεδούχοι ήταν στα καθοριστικά σημεία του αγώνα πιο συγκεντρωμένοι δείχνοντας ότι χτίζουν χαρακτήρα νικητή (4/4 βολές από Προδρόμου και Τζόκιτς) ενώ οι φιλοξενούμενοι "έμειναν" από ψυχολογικά αποθέματα (2/4 βολές από Βλαδίτση και Στάθη) στο τελευταίο δίλεπτο. Έτσι , ο ΑΠΑΣ πανηγύρισε μια πολύ σπουδαία νίκη που του επιτρέπει να σκαρφαλώσει ακόμη ψηλότερα στο Βαθμολογικό πίνακα και να ατενίζει το μέλλον με μεγάλη αισιοδοξία.

Φύλλο αγώνα

Δεκάλεπτα : 18-21,36-31,53-53,76-72

ΑΠΑΣ (Ρουμελιώτης): Μιλεντίγιεβιτς 7(1), Δόγκλης, Γυφτάκης, Προδρόμου 13, Χάρος, Βουτυρόπουλος, Αναγνωστόπουλος 12, Τζόκιτς 15(2), Χαρούνι 13, Μπακέας 2, Λάκοβ 14(4)

Αχαγιά 82 (Λιόνας): Βλαδίτσης 10(1), Μακρής, Καλογιάννης, Νεόφυτος 5, Φραντζής 14(4), Στάθης 17(1), Ταρνάρης, Μάρκοβιτς 10, Οικονομόπουλος 16(2)

Στο άλλο εξ αναβολής ματς που έγινε σήμερα (17/12) για τη 10η αγωνιστική του 1ου ομίλου, η Δάφνη Δαφνίου επιβλήθηκε του Ηλυσιακού με 57-44 και έβαλε τέλος σε ένα σερί 3 ηττών. Το ματς ήταν “κλειστό” για πάνω από τρία δεκάλεπτα, μέχρι που η ομάδα του Χαϊδαρίου έκανε ένα επιμέρους 25-11 στην 4η περίοδο και πήρε όχι μόνο το ροζ φύλλο, αλλά και μία πολύτιμη διαφορά. Στον αντίποδα, αυτή ήταν η 4η συνεχόμενη ήττα για την ομάδα των Ιλισίων, η οποία έμεινε πλέον μόνη της στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.