Κυριακή, 22 Ιανουαρίου 2023 17:08

Διπλό παραμονής στο Κορωπί για τον Πανναξιακό

Με ένα πολύ σημαντικό διπλό επιστρέφει από την Αθήνα ο Πανναξιακός ΑΟΚ Που πέρασε νικηφόρα με 87-73 από την έδρα του Κορωπίου και έκανε ένα πολύ σημαντικό βήμα για την επίτευξη του στόχου του που δεν είναι άλλος από την παραμονή.

Ο Πανναξιακός μπήκε αποφασισμένος στο παρκέ και μετά από ένα πολύ δυνατό παιχνίδι κυριάρχησε σε όλα τα δεκάλεπτα.

Οι Ναξιώτες ήταν αυτοί που έστω και με το εύθραστο +4 (39-43) πήγαν στα αποδυτήρια εν αναμονή ενός ακόμα πιο δύσκολου δεύτερου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος όμως, όλα θα άλλαζαν, με τον Πανναξιακό να μετατρέπει ένα φύσει ντέρμπι σε άτυπη κυριαρχία μέχρι και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, το τέλος του οποίου δεν τον βρήκε απλά θριαμβευτή στο σκορ αλλά και μπροστά ακόμα και με 19 ολόκληρους πόντους (53-72) με τους σχεδόν 30 πόντους ενεργητικό που πέτυχε σε αυτήν την 3η περίοδο να χαρίζει στους φιλοξενούμενους τη δυνατότητα να κυνηγήσουν και τη διαφορά του πρώτου ματς τους με το Κορωπί!

Εν τέλει, μπορεί να μην πέτυχε τον διπλό του αυτό στόχο, αλλά επικρατώντας άνετα επί αθηναϊκού εδάφους, ο σύλλογος της Νάξου πέτυχε τον κυρίαρχο που δεν ήταν άλλος από ένα ροζ φύλλο το οποίο θα τον ωθούσε να ξεπεράσει τον αποψινό του αντίπαλο κατά δύο ματς πια καθαρά.

Τα ημίχρονα: 39-43, 73-87