Πέμπτη, 29 Ιουνίου 2023 22:34

Ήττα στην παράταση για τον μαχητικό Άρη Σύρου

Ντέρμπι… επιτέλους στο φετινό τουρνουά ανόδου στη Γ Εθνική! Ο Ίκαρος Ικαρίας στην πρώτη του παρουσία στο θεσμό για φέτος κατάφερε μετά από ένα πολύ χορταστικό παιχνίδι να κάμψει την αντίσταση του Άρη Σύρου, που έπεσε στο 0-2 πια, επικρατώντας με … στην παράταση στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου όντας πολύ πιο ψύχραιμος και αποτελεσματικός στο φινάλε

Μετά από ένα πρώτο δεκάλεπτο που εκκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν διαρκώς πόντο πόντο από την αρχή -ακόμα και αν οι τυπικά φιλοξενούμενοι ήταν από ένα σημείο και μετά αυτοί που κινούσαν τα νήματα στον πίνακα του σκορ (2-2 στο 2′, 6-6 στο 4′, 9-14 στο 6′, 11-16 στο 8′)-, η κατάσταση του ντέρμπι, για πρώτη φορά στην πραγματικότητα στα φετινά μπαράζ, καλά κρατούσε και στα επόμενα λεπτά.

Για την ακρίβεια, αν και ο Ίκαρος συνέχιζε να είναι μπροστά στο σκορ, το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο και στην 2η περίοδο, με τον Άρη να έχει λύσεις σε κάθε ενέργεια των πρωταθλητών Σάμου με αποτέλεσμα να επιστρέψει άμεσα τόσο από το 13-20 του 10′ όσο και από το 26-31 του 14′ στο καλάθι (31-33 στο 16′, 36-38 στο 18′). Ωστόσο, ένα ξέσπασμα της τάξης του 5-11 στα τελευταία δύο λεπτά του πρώτου μέρους έφεραν τους Ικαριώτες στα αποδυτήρια μπροστά με 8 πόντους από το… πουθενά (41-49).

Στο δεύτερο μέρος είχαμε ολική ανατροπή του υπάρχοντος σκηνικού σε αυτά τα τελευταία λεπτά, με τον Άρη αρχικά να μειώνει σε απόσταση πέντε πόντων μέχρι και το 23ο λεπτό (49-53) και εν συνεχεία να περνάει ακόμα και μπροστά μάλιστα τόσο με 60-59 στο 27′ όσο και με 65-63 στο 29′ τρέχοντας σερί της τάξης του 24-14 μέχρι και αυτό το σημείο. Ο Ίκαρος βέβαια θα έβρισκε συνεχόμενες απαντήσεις για να κλείσει την 3η περίοδο στο ισόπαλο 68-68, αλλά η αλήθεια είναι πως το μομέντουμ είχε αλλάξει για τα καλά χέρια ένα δεκάλεπτο σαν… αιωνιότητα πριν το τέλος.

Αυτό φυσικά αποδείχθηκε και στην 4η περίοδο, όταν μετά από μια οριακή εκκίνηση (74-72 στο 32′), ο Άρης άρχισε να βρίσκει αποτελεσματικότητα κοντά στο καλάθι με πολλές και διαφορετικές μονάδες και να ξεφεύγει σε ένα πολύ καίριο σημείο με 84-77 (35′)! Ο Ίκαρος όμως, δεν είχε φυσικά την παραμικρή διάθεση να τα παρατήσει και με τον Παύλο να σκοράρει από κοντά πλησιάσε ακόμα και στους 4 μέχρι και το 37′ (84-80) -πριν ο Πέτροβιτς της Σύρου με 1/2 βολές διαμορφώσει το 85-80 με τον 33ο πόντο του. Με ένα coast to coast drive όμως, ο Παύλος είχε και πάλι τη λύση μειώνοντας από κοντά σε 85-82 με 2.5 ακόμα στο ρολόι.

Μάλιστα, σαν να μην έφτανε αυτό για τον οργανισμό της Σύρου, ο ΠΑΣ θα μείωνε ακόμα και στον πόντο -με τον Κουρουμπλή σε πρώτο χρόνο να σπαταλάει δύο βολές έπειτα από αντιαθλητικό φάουλ που δόθηκε για το προβάδισμα, με τον Ίκαρο να χάνει άλλο ένα ζευγάρι βολών πριν ο Δαουλάρης πάρει το… όπλο του και με ένα δυναμικό γκολ φάουλ γράψει το 87-84. Ο Τσούνης όμως, είχε ξανά την απάντηση για το 87-87 από τη δεξιά 45′ με το ματς να έχει πάρει… φωτιά για τα καλά. Αμέσως μετά, ο Παύλος θα ήταν και πάλι ο άνθρωπος της στιγμής για το 87-89, με τον Πέτροβιτς να χρεώνεται μάλιστα με επιθετικό φάουλ στα 44”!

Το… χιτσκοκικό ντέρμπι θα συνεχιζόταν με τον Άρη να χάνει ελεύθερο τρίποντο από την αριστερή 45′ στα 10”, με τον Τσούνη να κάνει επίτηδες 1/2 για το 87-90, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να κάνουν μάλιστα φάουλ στα 3” για να μη δεχθούν τρίποντο ισοφάρισης. Ο Βενιζέλης, μετά την αποβολή του Πέτροβιτς, με 2/2 μείωσε στον πόντο αρχικά (φάουλ που κέρδισε ο Πέτροβιτς), στη συνέχεια με μια ακόμα από μια τεχνική ποινή ισοφάρισε σε 90-90 αλλά με την… τέταρτη στη σειρά βολή του (από δεύτερη τεχνική ποινή) δεν κατάφερε να σκοράρει εκ νέου. Η μπάλα παραμένει στα χέρια του Άρη μετά το σερί των τεχνικών ποινών εις βάρος της Ικαρίας -αλλά δεν πρόλαβε καν να σουτάρει…

Στο έξτρα πεντάλεπτο, Βενιζέλης – Τζώρτζης από τη μια και Τσούνης (29 πόντοι) από την άλλη διαμόρφωσαν το 94-96 στο πρώτο 1.5 λεπτό με σωρεία δύσκολων προσπαθειών, με τον Παύλο με 1/4 βολές να κάνει το 94-97 στο 43′. Μετά από πολλές άστοχες επιθέσεις, ο Καντούνης με 2/2 βολές έδωσε αέρα με 95-99 στους Ικαριώτες, πριν ο ασταμάτητος στο τέλος Βενιζέλης με τρίποντο από τη δεξιά 45′ μειώσει ξανά στον πόντο (98-99)! Ο Τσούνης όμως, είχε ξανά τη λύση και φτάνοντας τους 32 (!) έκανε το 98-102 λίγο πριν το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 41-49, 68-68, 90-90

Η παράταση: 101-103

Άρης Σύρου: Πέτροβιτς 33 (4), Δαουλάρης 21 (4), Λεμπέσης 7 (1), Τζωρτζης 20 (3), Κολσούζογλου 3 (1), Αρώνης, Βενιζέλης 12 (1), Παπαναστασίου 2, Τσουμάνης 3 (1), Χρυσαφίδης, Κορωναίος, Πέτρου.

Ίκαρος Ικαρίας: Τσούνης 32 (3), Καντούνης 17, Παύλος 14, Κυπραίος 2, Λαμπρόπουλος 21 (3), Κωστόπουλος 5 (1), Τέσκος 8, Κουλουμπής 4 (1). (Πηγή basketblog.gr)

Πηγή: SamosSport.gr