Τετάρτη, 08 Νοεμβρίου 2023 20:33

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας ο ΑΟ Μυκόνου

Με τον Δημήτρη Σταμάτη μεγάλο πρωταγωνιστή στην 4η, ο ΑΟ Μυκόνου πήρε τη νίκη και την πρόκριση απέναντι στον Έσπερο Λαμίας με 78-74 κλείνοντας κάπως έτσι μια θέση για την 3η αγωνιστική της Β Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας όπου θα υποδεχθεί τη ΝΕΜ στην έδρα του.

Από την αρχή μέχρι και το φινάλε του πρώτου μέρους το ματς πήγαινε πόντο-πόντο, με τις 7 προσπεράσεις αλλά και τις 4 ισοπαλίες στον πίνακα του σκορ στην 1η περίοδο αλλά και τις 3 και 2, αντίστοιχα, στο δεύτερο δεκάλεπτο να αποδεικνύουν του λόγου το αληθές, με πρωταγωνιστή τον Διαμαντάκο των 10 πόντων με 3-7 σουτ αλλά και των 6 ριμπάουντ (τα 3 επιθετικά) καθώς και την ομαλότητα στο παιχνίδι του (10 ασίστ σε 14 καλάθια – 7 διαφορετικοί σκόρερ) η Μύκονος έκανε τη δική της αντεπίθεση προς το τέλος του ημιχρόνου και κλείνοντας με σερί της τάξης του 10-0 το πρώτο 20λεπτο να μπει στα αποδυτήρια μπροστά με απόσταση αναπνοής (39-37).

Μάλιστα, έχοντας πάρει φόρα από αυτόν τον ρυθμό, οι Κυκλαδίτες θα επέκτειναν το επί μέρους τους σκορ και στο 18-0 (!) μέχρι και το 22′, όταν με διαδοχικά και αναπάντητα καλάθια των Καμαρα, Σταμάτη και Πατσέκο θα έφτανε ακόμα και στο +10 (47-37)! Με ηγέτη τον Παπαντωνίου πάντως (6 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), ο Έσπερος θα απαντούσε άμεσα ισοφαρίζοντας σε 47-47 με ένα δικό του ηχηρό 0-10 επί μέρους σκορ.

Μέχρι και τα τελευταία λεπτά του πάντως το μεγάλο ματς της Μυκόνου θα συνέχιζε να πηγαίνει πόντο πόντο, με τους Σταμάτη από τη μια μεριά και τον Μπρούερ από την άλλη να είναι σε μεγάλα κέφια κάνοντας το σκορ με εκατέρωθεν καλάθια 71-70 τρία λεπτά πριν την εκπνοή. Ο πρώτος μάλιστα με τον 10 πόντο του στην 4η περίοδο (19 πόντοι συνολικά) θα έφερνε την Μύκονο μπροστά με 76-72 με μόλις 37” να απομένουν ακόμα για το φινάλε.