Κυριακή, 12 Νοεμβρίου 2023 19:28

Ήττα στην παράταση για τον Πανναξιακό από τον Ίκαρο Καλλιθέας [pics-vid]

Την δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας ήττα (και τρίτη στο πρωτάθλημα σε 4 αγωνιστικές ) γνώρισε ο Πανναξιακό από το νεανικό Ίκαρο Καλλιθέας με σκορ 79-75 στην παράταση .

Οι γηπεδούχοι ήταν νωθροί από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και δεν βρήκαν λύσεις στην αντιμετώπιση της καταπληκτικής ευστοχίας των φιλοξενούμενων απο την περιφέρεια. Χαρακτηριστικό είναι ότι οι φιλοξενούμενοι σκόραραν 7 τρίποντα την 1η περίοδο και 14 συνολικά στο παιχνίδι.

PANNAXIAKOS IKAROS

Με τον Ίκαρο να έχει σταθερά το προβάδισμα το δεκάλεπτο έκλεισε με 25-24 υπέρ των φιλοξενούμενων .

Στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση αλλά η περιφερειακή ευστοχία των φιλοξενούμενων δεν τους επέτρεψε να πάρουν κεφάλι στο σκορ . Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ακόμα και με 7 πόντους (34-41) αλλά σε αυτό το σημείο ο Πανναξιακός βρήκε επιθετικές διεξόδους "μαζεύοντας" τη διαφορά στους 3 με τη λήξη του ημιχρόνου (41-44).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε καλύτερα για τους γηπεδούχους καταφέρνοντας όχι μόνο να μαζέψουν τη διαφορά αλλά να περάσουν μπροστά ακόμα και με 4 πόντους όμως η νευρικότητα και οι κακές επιθετικές επιλογές δεν επέτρεψαν να ανοίξει περισσότερο η διαφορά .

PANNAXIAKOS IKAROS 42

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν πραγματικά δραματικό με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να ξεφύγουν αλλά τους φιλοξενούμενους να έχουν τις απαντήσεις μένοντας ουσιαστικά στο παιχνίδι.

Ο Πανναξιακός είχε και την μεγαλύτερη ευκαιρία να τελειώσει το παιχνίδι, καθώς είχε την τελευταία επίθεση με το σκορ ισόπαλο στο 71-72 όμως η δύσκολη προσπάθεια του Γκόντγουιν δεν βρήκε στόχο .

Στην παράταση οι φιλοξενούμενοι βρήκαν στο πρόσωπο του Δημήτρη Μάρκου μια κομβική λύση καθώς ο πιτσιρικάς του Ίκαρου με 3 κοψίματα στον έξτρα χρόνο έκρυψε το καλάθι ενώ οι 4 πόντοι που πέτυχε ήταν καθοριστικοί για την ομάδα του δίνοντας ένα υπερπολύτιμο διπλό .

Το τελικό 75-79 βρήκε τους παίχτες του Κοουτς Ιμπραϊμακη ένα κουβάρι να πανηγυρίζουν ενώ τους γηπεδούχους να μένουν μουδιασμένοι μετά τη δεύτερη εντός έδρας ήττα.