Κυριακή, 14 Ιανουαρίου 2024 19:46

Φουριόζος ο Πανναξιακός επικράτησε και της Κορίνθου [vid-pics]

Το 2024 μπήκε με τον καλύτερο τρόπο για τον Πανναξιακό παίρνοντας διπλό επί του Κρόνου Αγίου Δημητρίου και συνεχίζεται εξίσου ιδανικά για τους παίχτες του Αλέξη Καρατζά αφού στο πρώτο παιχνίδι μπροστά στο κοινό της Νάξου επιβλήθηκε του αξιόμαχου ΚΑΟ Κορίνθου με σκορ 92-77 πιο δύσκολα από όσο δείχνει το τελικό σκορ.

PANNAXIAKOS ME KORINTHO

Οι φιλοξενούμενοι αποδείχτηκαν σκληρό καρύδι για τον Πανναξιακό και έχοντας ως όπλο την ευστοχία τους από την περιφέρεια και σε συνδυασμό με την επιθετική νευρικότητα των γηπεδούχων, διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού στο μεγαλύτερο μέρος του Α Ημιχρόνου. Το Α δεκάλεπτο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 22-19 ενώ στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδουχοι προσπάθησαν να πάρουν τον έλεγχο του παιχνιδιού , κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ περίπου 2:00 πριν τη λήξη του ημιχρόνου ,προηγήθηκαν με 35-32 4" πριν τη λήξη του αλλά ένα buzzer beater του εκπληκτικού Άρη Συνετού έφερε το ματς στα ίσα ,κλείνοντας το ημίχρονο ισόπαλο 35-35.

PANNAXIAKOS ME KORINTHO 2

Στην επανάληψη ο Πανναξιακός πάτησε γκάζι και με πολλές λύσεις από την περιφέρεια κατάφερε να σκοράρει 31 πόντους και να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά η κούραση και η έλλειψη συγκέντρωσης σε συνδυασμό με την κατακόρυφη άνοδο της απόδοσης των γηπεδούχων τους άφησαν πίσω στη διεκδίκηση του ματς. Το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 66-53 υπέρ του Πανναξιακου δίνοντας στους γηπεδούχους αέρα νίκης .

Το τελευταίο δεκάλεπτο δεν έκρυβε εκπλήξεις με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμο ελέγχοντας πλήρως το παιχνίδι και τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν με όσα όπλα διέθεταν να μείνουν στο παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά στους 20 πόντους και κάπου εκεί οι ρυθμοί έπεσαν για να φτάσουμε δίκαια στο τελικό 92-77.

PANNAXIAKOS ME KORINTHO 1

Highlight της αναμέτρησης πολλά ....θα ξεχωρίσουμε την συμμετοχή με σκορ του 12 χρόνου πιτσιρικά Αντώνη Λιανού (γιο του Δημάρχου Νάξου και Μικρών Κυκλάδων , Δημήτρη Λιανού ) σε μια συνήθεια που γίνεται θεσμός για την ομάδα της Νάξου που δίνει χρόνο και χώρο στα νέα παιδιά .