Δευτέρα, 15 Ιανουαρίου 2024 16:24

Έσπασε το... ρόδι ο Ποσειδώνας Σαντορίνης, νίκησε με 55-48 τον Παμμηλιακό [pics-vid]

Το παρθενικό του ροζ φύλλο αγώνα στο πρωτάθλημα ανδρών της Ε.Σ.Κ. Κυκλάδων πανηγύρισε το βράδυ του Σαββάτου (13/1) ο Ποσειδώνας Σαντορίνης, ο οποίος επικράτησε με 55-48 του Παμμηλιακού, στο ντέρμπι των νεοφώτιστων για την 4η αγωνιστική του 2ου ομίλου.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκεια, με τον Παμμηλιακό να έχει το προβάδισμα μέχρι και το τρίτο δεκάλεπτο (40-34), ωστόσο στην τελευταία περίοδο η ομάδα της Σαντορίνης άλλαξε τα δεδομένα, πέτυχε μεγάλα περιφερειακά σουτ και με υπέρ της επιμέρους σκορ 8-21, έφθασε στην πολυπόθητη νίκη με 48-55.

Έτσι για μία ακόμη αγωνιστική ο Παμμηλιακός παρουσιάστηκε βελτιωμένος, έφθασε μέχρι την... πηγή, αλλά «νερό δεν ήπιε» σ’ ένα ματς που ήταν στα μέτρα του. Όσο αναφορά τον Ποσειδώνα, παρά τις ελλείψεις του έδειξε ότι βρίσκει χημεία μπορεί να εμφανιστεί ακόμη πιο ανταγωνιστικός στο πρωτάθλημα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι 1’19’’ πριν το φινάλε και με το σκορ στο 48-49 αποχώρησε με θλάση ο πρώτος σκόρερ του Παμμηλιακού, Νίκος Αθηναίου (30 πόντους με 6 τρίποντα) κι έκτοτε η ομάδα του δεν μπόρεσε να βρει σκορ. Αντίθετα, ο Ποσειδώνας, που κι αυτός στερήθηκε λόγω τραυματισμού στο τέλος τον Χαράλαμπο Αρμόνη, είχε πρωταγωνιστή τον Γιάννη Μητσέα (21 πόντους και 1 τρίποντο) και κομβικό παίκτη τον Κομνηνό Σταματέκο.

Διαιτητές: Σαμοθράκης - Πρωτόγερος.

Δεκάλεπτα: 15-12, 25-21 (ημ.), 40-34, 48-55.

Παμμηλιακός: (Τσίμας), Αλαφογιάννης, Αθηναίου 30 (6), Νίνος, Βουράκης 6, Μ. Δρίζος 5 (1), Τσαΐνης, Θ. Ζούλιας, Χατζηιωαννίδης, Μωραΐτης 7.

Ποσειδών Σαντορίνης: (Αντιμισάρης), Ρούσσος 3, Μογκολιάς 6 (2), Σταματέκος 8 (1), Καρίκας, Αντιμισάρης 2, Μητσέας 21 (1), Γιαννόπουλος 10 (2), Αρμόνης 5 (1).