Σάββατο, 20 Ιανουαρίου 2024 21:29

Νίκη με την σφραγίδα του Στέφαν Πένο για τον ΑΟ Μυκόνου

Η Μύκονος επέστρεψε στις νίκες καθώς πήρε το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι τον Έσπερο Λαμίας με σκορ 71-75 με μεγάλο πρωταγωνιστή στα τελευταία δευτερόλεπτα από τον Στέφαν Πένο.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά το ματς και προηγήθηκαν με 13-0 στο 3ο λεπτό όπου διατήρησε το προβάδισμά με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 26-14. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε και τους 15 πόντους υπέρ της Μυκόνου, 33-18 στο 15’, με την ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα να πηγαίνει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +9, 41-32.

Στην τρίτη περίοδο ο Έσπερος κατάφερε να μειώσει στους 6 πόντους, 44-38 στο 22’, όμως η Μύκονος πήρε διψήφια διαφορά στη συνέχεια, με το σκορ στο 30’ να είναι 60-49. Οι παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 64-64, 5.13 πριν τη λήξη.

Στα 3.16 πριν τη λήξη και ενώ ο Έσπερος είχε κερδίσει βολές, οι διαιτητές διέκοψαν το ματς πηγαίνοντας στα αποδυτήρια και ζήτησαν να εκκενωθούν οι κερκίδες.

Mετά από αρκετά λεπτά το ματς άρχισε ξανά, με τον Έσπερο να παίρνει προβάδισμα 4 πόντων, 71-75, 18 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Η Μύκονος δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και ο Στέφαν Πένο με 5 συνεχόμενους πόντους έδωσε τη νίκη στην ομάδα των Κυκλάδων με 76-75.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ευστρατίου με 17 πόντους, ενώ από τον Έσπερο ήταν ο Μανοΐλοβιτς με 21 πόντους.

Διαιτητές: Σκαλτσής-Καλογριάς-Λεβεντάκος (Καλαρέμας)

Δεκάλεπτα: 26-14, 41-32, 60-49, 76-75

Μύκονος (Σκαραφίγκας): Σταμάτης 10, Πένο 6, Καψαλός 2, Καμάρας 7, Σπυρόπουλος 4, Σταυρακούκας 6, Βοϊτσιεχόβσκι 11 (1), Παύλος 6 (2), Θεοδώρου 7 (1), Ευστρατίου 17 (3).

Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Προίσκος 14 (3), Λιάπης 4, Μανοΐλοβιτς 21 (1), Αλεξιάδης 7 (1), Τζόρτζεβιτς 18 (2), Λεγκίκας 7, Παπαντωνίου 4, Ξύδης, Ιωάννου.