Κυριακή, 07 Απριλίου 2024 20:41

Ξεκίνησε με το δεξί στα playoff ο Πανναξιακός (pics)

Τεράστια νίκη για τον Πανναξιακό στο 1ο ματς της πρώτης φάσης των playoff επί της φορμαρισμένης Αγίας Παρασκευής με σκορ 90-77.

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι αντάξιο της ποιότητας των δύο ομάδων το συγκρότημα του Νίκου Χατζηπανηγυρη κατάφερε να μείνει πιο συγκεντρωμένο ως το τέλος και να πάρει την πρώτη νίκη στη σειρά υπερασπίζοντας το πλεονέκτημα έδρας .

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα στο 1ο δεκάλεπτο και βρέθηκαν προηγούμενοι με σκορ 24-23 στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και με όπλο την άμυνα πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού και προσπέρασαν στο σκορ με τη λήξη του ημιχρόνου με 49-43.

Αμφίρροπη η αναμέτρηση και στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Πανναξιακό να ξεφεύγει με 10 πόντους (67-57) δύο λεπτά περίπου πριν τη λήξη του αλλά τους φιλοξενούμενους να βγάζουν άμεση αντίδραση και να μειώνουν σε 67-64 με τη λήξη του .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα μέχρι το πρώτο μισό του προσπερνώντας με 74-72 όμως οι γηπεδούχοι τρέχοντας ένα επι μέρους 16-0 τελείωσαν το ματς.

Τελικό σκορ 90-77 με παίχτες και κόσμο να πανηγυρίζουν τη μεγάλη νίκη.