Κυριακή, 21 Απριλίου 2024 11:20

Ηττήθηκε από των Πρωτέα στη Νάξο, αλλά μένει ζωντανός στο όνειρο του τελικού ο ΑΠΑΣ τα Φανάρια

Την ήττα 76-62 γνώρισε από τον Πρωτέα Βούλας ο ΑΠΑΣ τα Φανάρια και πλέον θα διεκδικήσει την πρόκριση στον μεγάλο τελικό και την άνοδο στην Elite League την ερχόμενη Τετάρτη μέσα στη Βούλα .

Καλύτερο timing δεν θα μπορούσε να βρει ο Πρωτέας Βούλας, για να κάνει μία από τις καλύτερες και πιο πειστικές εμφανίσεις της χρονιάς.

Μετά το “χαστούκι” του 1ου αγώνα από τους Ναξιώτες η ομάδα του Μιχάλη Μιχελάκου απάντησε με τον ίδιο τρόπο και νίκησε εύκολα τον ΑΠΑΣ 76-62 στη Νάξο.

Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν απόλυτα στο γήπεδο μετά τα πρώτα 3-4 λεπτά και με εξαίρεση το αρχικό 2-0, δεν έχασαν ούτε στιγμή το προβάδισμα. Τουναντίον, ο Πρωτέας άρχισε να ξεμακραίνει από την 1η περίοδο (8-15 στο 7′, 10-20 στο 10′), προηγήθηκε με 15-29 στο 14′ και στο 2ο ημίχρονο ξέφυγε ακόμα και με 18 πόντους διαφορά (49-67 στο 34′), κάνοντας έτσι το 1-1 στη σειρά.