Δευτέρα, 09 Οκτωβρίου 2017 14:02

Πρόκριση στα Μάρμαρα για τους «Πιτσιρικάδες» του ΠΑΣ Νάξου

Εντυπωσιακή νίκη – πρόκριση πέτυχε ο ΠΑΣ Νάξου που πέρασε νικηφόρα με 1-4 μέσα από την έδρα του Αστέρα Μαρμάρων και πλέον ετοιμάζεται για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος, όπου θα υποδεχτεί τον Καρτεράδο.

Η νεανική ομάδα του Νίκου Σπαή μετακινήθηκε με σκάφος στη Πάρο και παρά τη θαλασσοταραχή που επικρατούσε δεν πτοήθηκε, με τον Αστέρα να προηγείται με 1-0, αλλά τους παίκτες του ΠΑΣ Νάξου να ισοφαρίζουν σε 1-1 στο ημίχρονο και με 3 γκολ στην επανάληψη να φεύγουνε με 1-4.

Στο 25ο λεπτό ο Φυρίγγος έκανε το 1-0 για να ισοφαρίσει στο 38' σε 1-1 ο 15χρονος Γκούφας.

Στην επανάληψη ο Μοσχονάς έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων, σκοράροντα στο 63΄και στο 69΄, με το τελικό 1-4 να δοαμορφώνεται από τον επίσης 15χρονο Λέκκα.

Διαιτητής ήταν ο Αντώνης Καλόγερας με βοηθούς τους Μουτάφη και Μαργαρίτη.

Αστέρας Μαρμάρων (Κένερ): Μπάκο, Αντιπαριώτης, Μπελούκης Σ., Παρζανης, Φυρίγγος (77' Γαβαλάς), Ρούπας, Πίστας, Ζουμής, Χαραλαμπίδης, Σούλι, Μπελούκης Μ.

ΠΑΣ Νάξου (Σπαής): Χαριτίδης, Κορρές (86΄ Σερμάδι) , Πιτταράς, Σέργης, Μοσχονάς, Μαργαρίτης (82' Σιδερής), Γρυλάκης, Γκούφας (63' Λαγογιάννης), Παντελαίος, Λέκκας, Μανδηλαράς