Προειδοποίηση

JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 654

Σάββατο, 04 Νοεμβρίου 2017 21:38

“Έβρεξε”.. γκολ στη Μάρπησσα [pics- stats - vids]

Αγώνας – διαφήμιση ήταν αυτός που διεξήχθη στο Δημοτικό γήπεδο του Αρχιλόχου, το μεσημέρι του Σαββάτου, ανάμεσα στον ΑΜΕΣ Μαρπησσαϊκό και τον ΑΠΣ Κύθνου. Τα 10 συνολικά τέρματα που καταγράφηκαν στο.. “κοντέρ”, έφεραν νικητές τους Παριανούς με το “Αγγλικό” 7-3, προσφέροντας στους αρκετούς φίλους που βρέθηκαν στην εξέδρα, πλούσιο θέαμα.

Στοίχισαν τα λάθη στους φιλοξενούμενους
Η ομάδα του κ. Κονιδάρη αν και έδειξε διάθεση να ακολουθήσει το ρυθμό της αναμέτρησης, υπέπεσε σε αρκετά λάθη στην άμυνα, με αποτέλεσμα να δεχθεί “φτηνά” γκολ. Βέβαια το παρήγορο για τους φιλοξενούμενους ήταν ορισμένες προσωπικές ενέργειες αλλά και κάποιοι συνδυασμοί, στοιχεία σαφώς ενθαρρυντικά για το “νεοφώτιστο” σύλλογο.
Το γρήγορο τέρμα που δέχτηκε ο ΑΠΣ Κύθνου μόλις στο 2ο λεπτό έκοψε τα πόδια των ποδοσφαιριστών του, οι οποίοι ωστόσο δεν κλείστηκαν στα καρέ τους. Βγήκαν μπροστά, θέλοντας κυρίως να εκμεταλλευτούν κάποιες φάσεις στη κόντρα, χωρίς ωστόσο να υπάρξουν ιδιαίτερες απειλές για την εστία του Ζουμή.

Καταιγιστικός ο Μαρπησσαϊκός

Από την άλλη οι γηπεδούχοι βρέθηκαν σε πολύ καλή ημέρα. Έχοντας σαν κύριο εκφραστή τον Παναγιώτη Βιτζηλαίο, ο οποίος πέτυχε τα 4 από τα 7 συνολικά τέρματα της ομάδας του, έδειξαν μία από τις πιο καλοστημένες ομάδες του 2ου Ομίλου. Οι ποδοσφαιριστές του κ. Γαβαλά μπορεί να σημείωσαν πολλά γκολ, ωστόσο έδειξαν και αδυναμίες στην αμυντική γραμμή, χωρίς βέβαια αυτό να τους στοιχίσει. Συν τις άλλοις και μετά από ένα σημείο τα πάντα είχαν κριθεί, κάτι το οποίο ίσως και να “χαλάρωσε” λίγο τους γηπεδούχους.
Τα γκολ
2' 1-0 από τον Βράπι μετά από λάθος στην άμυνα των φιλοξενούμενων
14' 2-0 ο Βιτζηλαίος πάλι από λάθος των αμυντικών του ΑΠΣ Κύθνου
30' 3-0 πάλι με το Βιτζηλαίο, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου
48' 3-1 Μείωση για τον ΑΠΣ Κύθνου με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γονίδη
68' 4-1 Γκέμπορις από νέα αδράνεια στην άμυνα των Κυθνιών
69' 5-1 Πολύ ωραίος συνδυασμός Βιτζηλαίου – Παντελαίου, εκτελεστής για το 5ο γκολ, ο πρώτος
75' 6-1 Γκέμπορις από πάσα του Κώστα Τζανακοπουλου, εύστοχος για το 6ο γκολ της ομάδας του
78' 6-2 Ο Γονίδης έφυγε στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων, πλάσαρε τον Ζουμή
82' 7-2 Απίστευτο γκολ του Βιτζηλαίου με φοβερό σουτ από έξω αριστερά όπως επιτεθόταν η ομάδα του
83' 7-3 κεφαλιά του Ηλιού και μείωση για τους Κυθνιούς

MVP ο Βιτζηλαίος
Σίγουρα πολλά παιδιά και από τις δύο πλευρές έδειξαν εξαιρετικά στοιχεία, ωστόσο τα 4 γκολ του Βιτζηλαίου, έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην έκβαση της αναμέτρησης.
Η Συντακτική ομάδα του Sportcyclades.gr θεωρεί πως αυτό αναδεικνύει τον ποδοσφαιριστή του Μαρπησσαϊκού, πολυτιμότερο του αγώνα
Φωνές των φιλοξενούμενων για τη διάρκεια των ημιχρόνων
Χαρακτηριστικό του αγώνα ήταν πως και στα δύο ημίχρονα πως ο κ. Κουζούμης σφύριξε τη λήξη τους νωρίτερα από τη συμπλήρωση των 45' και 90' αντίστοιχα, κάτι που δεν άρεσε στους φιλοξενούμενους που ζήτησαν εξηγήσεις περί αυτού.
Ωστόσο ο ρέφερι του ματς, από ότι μάθαμε, έπραξε με αυτόν τον τρόπο, καθώς οι προβολείς του γηπέδου του Αρχιλόχου, δεν είναι επαρκής, πράγμα που σημαίνει ότι όσο περνούσε η ώρα, οι συνθήκες διεξαγωγής θα ήταν ιδιαίτερα δύσκολες αλλά και επικίνδυνες.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο κ. Κουζούμης, με βοηθούς τους Ρούσσο και Μαργαρίτη.

ΑΜΕΣ ΜΑΡΠΗΣΣΑΪΚΟΣ (Γαβαλάς): Ζουμής, Τριβυζάς, Φραντζής, Κρητικός, Παπαδόπουλος (72' Τσιγώνιας), Κορρές, Αντωνόπουλος, Παντελαίος (72' Ντζουμανίκας), Γκέμπορις (75' Τζανακόπουλος Μ.), Βράπι (46' Τζανακόπουλος Κ.), Βιτζηλαίος
Αναπληρωματικοί: Ανουσάκης, Μανιώτης, Γεμελιάρης
ΑΠΣ Κύθνου (Κονιδάρης): Λεβαντής, Μπιζικούκης, Τσιρδήμος, Γονιδάκης, Λαρεντζάκης, Κούτσι, Ηλιού Π., Μανωλήκας, Γονίδης, Χριστοδουλάκης, Γαρδεράκης (46' Βιτάλης)
Αναπληρωματικοί: Ηλιού Γ.