Δευτέρα, 22 Οκτωβρίου 2018 00:02

Μεγάλη νίκη για τον ΑΠΣ Κύθνου, 3-1 τον Μαρπησσαϊκό

Ούτε τα μανιασμένα κύματα, ούτε και ο Μαρπησσαϊκός δεν μπόρεσαν να νικήσουν σήμερα τους ποδοσφαιριστές του ΑΠΣ Κύθνου, που πέτυχαν μία πολύ σημαντική νίκη για τη 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου, κερδίζοντας με 3-1 τους Παριανούς.

Η ομάδα τους Σταύρου Κονιδάρη φάνηκα καλά διαβασμένη και δεν επανέλαβε τα λάθη της πρεμιέρας απέναντι στον ΑΟ Σερίφου, κλείνοντας τους χώρους έξυπνα,  «χτυπώντας» στην κόντρα επίθεση.

Από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι του Μαρπησσαίκού, παρόλο που υπήρξαν διαστήματα που είχαν την υπεροχή, τελικά δε κατάφεραν να μπουν ουσιαστικά στην αναμέτρηση, κυνηγώντας συνεχώς το εις βάρος τους σκορ.

Με αυτή τη νίκη ο ΑΠΣ Κύθνου τείνει να δημιουργήσει μία μίνι παράδοση απέναντι στον Μαρπησσαϊκό, τον οποίο είχε νικήσει και την περσινή περίοδο (4-1).

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν οι πρωτοεμφανιζόμενοι παίκτες του ΑΠΣ Κύθνου Γονιδάκης Κώστας και Βασσάλος Βασίλης, που εντάχθηκαν πρόσφατα στην ομάδα και αναμένεται να τονώσουν το αμυντικό κομμάτι της ομάδας του.

Τα γκολ

1-0 10΄έπειτα από πίεση στην άμυνα, ο Χρυσοχός στην προσπάθεια του να απομακρύνει την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.

20΄ο Μαρπησσαίκός κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Ηλιού, το οποίο εκτέλεσε ο Κρητικός με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

2-0 35΄ Μετά από συντονισμένη επίθεση των παικτών του ΑΠΣ Κύθνου και ωραία ενέργεια ο Μανόλικας με κοντινό πλασέ έκανε το 2-0, που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Μαρπησσαϊκός είχε την εδαφική υπεροχή με 1-2 καλές στιγμές, με σουτ που το ένα από αυτά κατέληξε στο δοκάρι του Γκούμα.

2-1 75΄Ο Μαρπησσαίκός, κεφαλαιοποίησε την υπεροχή του, όταν μετά από φάουλ σκόραρε με τον Βιτζήλαίο , ο οποίος έπιασε εύστοχη κεφαλιά, με τους ανθρώπους του ΑΠΣ Κύθνου να φωνάζουν για οφσάιντ.

3-1 Στο 85' έπειτα από σουτ του Γονίδη Μ. και ασθενή απόκρουση του τερματοφύλακα, ο επερχόμενος Μανόλικας έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 3-1.

Στα τελευταία λεπτά ο Μαρπησσαϊκός ανοίχτηκε για να πάρει κάτι από το παιχνίδι, με αποτέλεσμα ο ΑΠΣ Κύθνου να χάσει ακόμη δύο σημαντικές ευκαιρίες για γκολ με τους Κούτσι και Δανιήλ.

Διαιτητής ήταν ο κ. Καλόγερας, με βοηθούς τους Κυριακόπουλο και Αντωνάκη

ΑΠΣ Κύθνου (Σταύρος Κονιδάρης): Γκούμας, Γκούτσι, Λεβαντής, Ψαρράς, Γονιδάκης Κ. (76΄Λαρετζάκης Π.), Ηλίου, Μπιζικούκης, Γονίδης Μ. (81' Βασσάλος), Μανώληκας (90΄Γονιδάκης Κ.), Γονίδης Θ., Δανιήλ.

Αναπληρωματικός: Μπουρίτης

Μαρπησσαϊκός (Χρήστος Γαβαλάς): Ανουσάκης, Παπαδόπουλος, Βράπι, Τζανακόπουλος, Σωτηρόπουλος, Χρυσοχός, Γκέμπορις (80΄Βιτζιλαίος Ν.), Βιτζιλαίος, Κορρές, Κρητικός Ε., Κρητικός Δ. (56΄Εσάι)

Αναπληρωματικοί: Βιτζιλαίος Ν., Κιοσέ, Εσάι, Λιαρος, Γεμελλιαρης