Τετάρτη, 31 Οκτωβρίου 2018 20:58

Πέρασε με τρίποντο από τη Σύρο ο ΠΑΣ Τήνου

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε πριν λίγο ο ΠΑΣ Τήνου, επικρατώντας με 2-3 του Άγιαξ Σύρου.

Ανταπόκριση: Φραγκίσκος Λούβαρης

Η ομάδα του Γιώργου Μάλλιου, παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ, ανέβασε στροφές και κατάφερε να ισοφαρίσει 1-1 πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη, οι Τηνιακοί, κυριάρχησαν και πέτυχαν ακόμη δύο τέρματα, με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 2-3 που ήταν και το τελικό σκορ.

Στο 84΄ο Γιαννησόπουλος αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή Καλόγερα και αποβλήθηκε, αφήνοντας την ομάδα του με 10 ποδοσφαιριστές.

Τα γκολ

1-0 Στο 5ο λεπτό ο Φραγκιάς με απευθείας εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης.

1-1 Στο 35’ ο Δενεκαριάς σούταρε από τα 40 μέτρα, με τη μπάλα να παίρνει εντπωσιακή τροχιά και να καταλήγει στα δίχτυα του Ανδρεάκου, με το 1-1 να οδηγεί της δύο ομάδες στα αποδυτήρια, καθώς στο 45΄ο Φραγκιάς έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι μετά από κερδισμένο πέναλτι των γηπεδούχων, για το οποίο φωνάζουν οι φιλοξενούμενοι.

1-2 Με την έναρξη στο 2ο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 50’ ο Φώσκολο πάσαρε παράλληλα και ο Γιαννησόπουλος με κοντινό πλασέ έκανε το 1-2.

1-3 Στο 70’ και μετά από φοβερή συνεργασία του Φώσκολου με τον Ζαλώνη, ο τελευταίος έβγαλε τον Δαρμή στη πλάτη της άμυνας, που με ωραίο πλασέ έκανε το 1-3.

2-3 Στην αμέσως επόμενη φάση, στο 72΄ μετά από σέντρα που βγήκε από τα δεξιά, ο Ρούσσος με κοντινό πλασέ έκανε το τελικό 2-3.

Διαιτητής ήταν ο κ. Καλόγερας, με βοηθούς τους Μουτάφη και Βαρθαλίτη

Άγιαξ Σύρου (Γιώργος Ρούσσος): Ανδρεάκος, Βαμβακούσης, Δεναξάς, Καραμολέγκος (64΄Νομικός), Ανδρεαδάκης, Φραγκιάς (67΄Ναμπίλ), Χρυσικός, Σπανός (80΄Βοπόπουλος), Σαγκινέτος (61΄Κουκουλογιάννης), Ρούσσος, Παράβαλος.

Αναπληρωματικοί: Ζαρμπώνης, Ξαγοράρης, Στεφάνου.

ΠΑΣ Τήνου (Γιώργος Μάλλιος): Κελαδίτης, Δενεκαριάς, Δαρμής (88΄Ζαλώνης Μ.), Λειβαδάρης, Βίδος, Νάζος, Φώσκολος, Βιδάλης (86΄Μάλιαρης), Ξενόπουλος (80΄ Θεοδώρου), Ζαλώνης Ι., Γιαννησόπουλος.

Αναπληρωματικοί: Μυκονιάτης, Λειβαδάρης, Βαλιάνος, Παλαμάρης