Κυριακή, 27 Ιανουαρίου 2019 18:00

Πέρασε από τον Μαρπησσαϊκό ο ΑΟ Πάρου με 1-2 [vid+pics]

Στην 2η θέση με 24 βαθμούς παρέμεινε ο ΑΟ Πάρου που νίκησε αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ τον Μαρπησσαϊκό με 1-2.

Η ομάδα του Χρήστου Γαβαλά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και πήρε τους τρεις βαθμούς που ήταν και ζητούμενο.

Από την άλλη, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν κόντρα στην ροη του αγώνα με τον Βιντζηλαίο στο 31', ωστόσο, υπέκυψαν στην ανωτερότητα του αντιπάλου.

Στο 36' ο Γιουρτζίδης με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1, με τον Ράπτη στο 62' να αποδεικνύεται χρυσή αλλαγή για τον προπονητή του ΑΟ Πάρου αφού εκμεταλλεύτηκε το φάουλ του Τριανταφυλλίδη και με πλασέ χάρισε τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Στις καθυστερήσεις την άγουσα για τα αποδυτήρια πήρε από τον άριστο όσον αφορά τις αποφάσεις του διαιτητή, Κουζούμη, ο Καραφυλλάκης με δεύτερη κίτρινη.

ΡΟΗ ΑΓΩΝΑ

3' Σουτ του Γιουρτζίδη για τον ΑΟ Πάρου η μπάλα περνάει άουτ.

4' Βιντζηλαίος μέσα στην περιοχή σούταρε κοντραρίστηκε και η μπάλα κόρνερ.

11' Ασθενής απόκρουση του Ανουσάκη ο Γκιόκα με πλασέ έστειλε τη μπάλα άουτ σε κενή εστία.

16' Σωτηρόπουλος σέντραρε συρτά ο Γιαννούλης τσιμπάει τη μπάλα προ του Ανουσάκη όμως η μπάλα καταλήγει άουτ.

26' Σγουράτι μόνος του τετ α τετ με τον Ανουσάκη πλασέ αποκρούει ο τερματοφύλακας, σε μια μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΟ Πάρου.

31' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΑΡΠΗΣΣΑΪΚΟ. Βιντζηλαίος με περίφημη ατομική ενέργεια και σουτ από πλάγιο μέσα από την περιοχή κάνει το 1-0.

33' Βιντζηλαίος από δεξιά έκοψε συρτά και επικίνδυνα, ο Εσάι και ο Κρητικός δεν πρόλαβαν να προωθήσουν στα δίχτυα τη μπάλα.

36' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟ ΠΑΡΟΥ. Βαθειά μπαλιά στην περιοχή, Γιαννούλης πρώτη κεφαλιά που πασάρει στον Γιουρτζίδη ο οποίος με κεφαλιά κάνει το 1-1.

40' Κόρνερ στο δεύτερο δοκάρι Τσούκε την πρώτη κεφαλιά, ο Γιαννούλης έκανε το γυριστό σουτ με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

62' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟ ΠΑΡΟΥ. Έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Τριανταφυλλίδη, ο Ράπτης μέσα από την περιοχή και πλάγια με πλασέ κάνει το 1-2.

64' Γιαννούλης βρίσκει τον Ράπτη με θαυμάσια πάσα ο τελευταίος με τη μια σεντράρει συρτά, ο Γκιόκα δεν προλαβαίνει να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

78' Βιντζηλαίος νέα ατομική προσπάθεια και σουτ η μπάλα άουτ.

90' Αποβολή για τον ΑΟ Πάρου. Την άγουσα για τα αποδυτήρια παίρνει ο Καραφυλλάκης για τον ΑΟ Πάρου για μαρκάρισμα.

91' Φάουλ Βιντζηλαίου μόλις άουτ.

Διαιτητής ήταν ο Κουζούμης με βοηθούς τους Ρούσσο Γιάννη και Ρούσσο Βαγγέλη.

ΜΑΡΠΗΣΣΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Γαβαλάς) Ανουσάκης, Τζανακόπουλος Χρ., Τζουμανίκας, Ρούσσος, Κιοσέ, Αντωνόπουλος, Καλαβρουζιώτης (68' Χρυσοχός), Κρητικός Δ. (66' Τζανακόπουλος Κ.), Εσάι (83 Φραντζής), Βράπι (46' Κρητικός Σ.), Βιντζηλαίος.

ΑΟ ΠΑΡΟΥ (Χρήστος Γαβαλάς) Χανιώτης, Καντιώτης, Σωτηρόπουλος, Γκιόκα, Καραφυλλάκης, Τσούκε, Αρκουλής (73' Χύσκα), Σγουράτι (55' Ράπτης), Γιαννούλης, Τριανταφυλλίδης, Γιουρτζίδης.