Σάββατο, 13 Μαΐου 2017 23:47

ΠΑΣ Νάξου – Αίαντας Σύρου ο τελικός της Κ12

ΠΑΣ Νάξου και Αίαντας Σύρου σχημάτισαν το ζευγάρι του αυριανού τελικού της Κ12 μετά τις προκρίσεις τους σε βάρος των ΑΟ Μυκόνου και Μαρπησσαϊκού αντίστοιχα.

Οι πιτσιρικάδες των τεσσάρων ομάδων έλαμψαν στους ημιτελικούς αγώνες που πραγματοποιήθηκαν σήμερα στο γήπεδο της ΕΠΣ Κυκλάδων... Το ταλέντο των λιλιπούτειων ''μπαλαδόρων'' χόρτασε όσους βρέθηκαν στις εξέδρες του γηπέδου, με πολύ όμορφες ποδοσφαιρικές στιγμές να ξεδιπλώνονται πάνω στο τερέν του γηπέδου!

Το χειροκρότημα άνηκε σε όλα τα παιδιά και στους προπονητές τους, καθώς φάνηκε η πολύ καλή δουλειά που γίνεται στις μικρές ηλικίες.

ΠΑΣ Νάξου – ΑΟ Μυκόνου 3-0

Περνάμε στο αγωνιστικό κομμάτι και συγκεκριμένα στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία του Final Four. Εκεί και οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά, έχοντας ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ. Ο ΠΑΣ Νάξου ανέβασε την απόδοση του και κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 5ο λεπτό με εύστοχο σουτ του Ορφανού.

Στην επανάληψη οι Ναξιώτες μπήκαν με γκολ στο 1ο λεπτό, όπου ο Λέκας με σουτ έκανε το 2-0.

Ο ΑΟ Μυκόνου είχε την ευκαιρία να μειώσει, όπως και ο ΠΑΣ Νάξου να διευρίνει ακόμη περισσότερο το σκορ, πράγμα που πέτυχε 10 λεπτά πριν το τέλος, όταν στο 50' ο Γιαννακόπουλος έκανε το τελικό 3-0.

Διαιτητές: Ρούσσος Ι, Μουτάφης Α

ΠΑΣ Νάξου (Μαράκης): Κουφόπουλος, Μαθιάσος, Πετράς, Ψαρράς, Ορφανός, Κούρτης, Παντελαίος, Λέκκας, Γιαννακόπουλος.

Έπαιξαν και οι: Χωριανόπουλος, Χατζής, Σιδερής, Μαργαρίτης

Α.Ο. Μυκόνου (Τσιφούτης): Ρουμελιώτης, Ασράμ, Ντάφουλης, Ζουγανέλης, Κατσικαλάκης, Κοδελι, Κυριαζής, Τσιφούτης, Μπαλα.

Έπαιξαν και οι: Τσόπελας, Χασά, Σαββίδης, Μπάλα, Τσουβελακίδης

Αίαντας Σύρου – Μαρπησσαϊκός 2-2 (3-1 πέναλτι)

Στον δεύτερο ημιτελικό οι καρδιές «έσπασαν» από νωρίς, καθώς μόλις στο 4ο λεπτό το σκορ ήταν 1-1.

Στο 2ο λεπτό οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε χέρι και ο Κάτρης που ήταν εύστοχος έκανε το 1-0.

Ο Μαρπησσαϊκός είχε την απάντηση εύκολη και στο 4ο λεπτό, ο Βιλαντώνης με όμορφη ατομική προσπάθεια και ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-1.

Οι γηπεδούχοι που ήταν καλύτεροι έχοντας πολλές ευκαιρίες και δύο δοκάρια (1 σε κάθε ημίχρονο) κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο με 2-1 χάρη σε κοντινό πλασέ του Φρέρη μετά από κόρνερ στο 20'.

Ο Μαρπησσαϊκός ήταν μαχητικός και έδειξε πολύ καλά στοιχεία. Η ομάδα της Πάρου προσπάθησε να αντιδράσει στο 2ο μέρος και χτύπησε στη κόντρα επίθεση, όπου σε μία ανύποπτη φάση στο 42΄κέρδισε πέναλτι σε χέρι στη περιοχή, το οποίο ξεσήκωσε όμως τις διαμαρτυρίες του πάγκου του Αίαντα. Ο Βιλαντώνης που ανέλαβε την εκτέλεση ήταν εύστοχος και διαμόρφωσε το 2-2 που έμεινε μέχρι το τέλος.

Η ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι βρήκε τον Μαρπησσαϊκό με κάποια παραπονάκια για την αντικατάσταση του αναπληρωματικού τερματοφύλακα (λόγω τραυματισμού) λίγο πριν το τέλος του αγώνα και ενω είχε λίγα λεπτά συμμετοχής.

Ο Αίαντας ήταν πιο εύστοχος και πήρε το εισητίριο με 3 εύστοχες εκτελέσεις έναντι 1 του Μαρπησσαϊκού.

Αύριο στις 19:00 θα πραγματοποιηθεί ο μεγάλος τελικός.

Διαιτητές: Καλόγερας, Ρούσσος Ι

Αίαντας Σύρου (Βουτσίνος): Κορφιάτης, Κουντούρης, Δερεμπούκας, Φρέρης, Ρούσσος, Καφούρος, Μακρυωνίτης, Κάτρης, Βαρθαλίτης.

Έπαιξαν και οι: Σκευοφύλακας, Γκοτσόπουλος, Σιγάλας, Ξαγοράρης, Ντε Σιμόνε

ΑΜΕΣ Μαρπησσαϊκός (Γαβαλάς): Σπανός, Άγουρος, Βιλαντώνης, Αποστολόπουλος Π., Κρητικός, Ζουμής, Γεμελιάρης, Θαλασσινός, Κοντός.

Έπαιξαν και οι: Τζιώτης, Αποστολόπουλος Ν, Παντελαίος Κ, Σπανογιάννης, Παντελαίος Ε, Δαγδελένης