Πέμπτη, 10 Μαΐου 2018 23:06

Νίκη και πρωτιά για την Κ14 του Πανθηραϊκού

Με νίκη που την φέρνει πολύ κοντά στο Final-4 του πρωταθλήματος Κ14, συνέχισε τις υποχρεώσεις της η ομάδα του Πανθηραϊκού, η οποία χωρίς να εντυπωσιάσει, επικράτησε του Παμμηλιακού με 2-1, στο παιχνίδι που διεξήχθη την Πέμπτη (10/5) το απόγευμα στο γήπεδο του Πανθηραϊκού.

Η ομάδα της Σαντορίνης μπήκε καλά στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 10ο λεπτό. Ο Βαμβακούσης με όμορφη πάσα βρήκε τον Καρρά, ο οποίος τροφοδότησε άμεσα τον Αλέξανδρο Δαμίγο και ο τελευταίος με ψύχραιμο πλασέ έγραψε το 1-0. Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη για την ομάδα μας, με τον Παμμηλιακό να βρίσκει τον τρόπο να αντιδράσει, και να ισοφαρίζει στο 26ο λεπτό μετά από πολύ ωραίο διαγώνιο σουτ του Μαρουδίτση.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πανθηραϊκός μπήκε με διάθεση να ρισκάρει, ώστε να πιέσει και να ψάξει το γκολ που θα τον έβαζε και πάλι μπροστά στο σκορ.  Έτσι, στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου έχασε δύο καλές ευκαιρίες με τον Ζεκιράι, ο οποίος είδε τα σουτ που επιχείρησε να εξουδετερώνονται από τον Βαμβούνη. Ακολούθησε μια ακόμη καλή στιγμή, με τον Μάριο Δαμίγο να προλαβαίνει την έξοδο του Βαμβούνη και να πλασάρει, όμως οι αμυντικοί έδιωξαν λίγο πριν η μπάλα περάσει την τελική γραμμή του τέρματος.

Τελικά, η πίεση της των γηπεδούχων καρποφόρησε στο 58ο λεπτό. Μετά από ωραίο συνδυασμό η μπάλα έφτασε στον Ζεκιράι, ο οποίος έμεινε όρθιος παρά το μαρκάρισμα των αντιπάλων, μπήκε στην περιοχή και με ωραίο σουτ έγραψε το 2-1, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Λίγο μετά την επίτευξη του γκολ, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν εκ νέου, όμως στη δύσκολη κατάσταση που πήγε να δημιουργηθεί μπροστά από την εστία του Ξαγοράρη, παρενέβη ο Φέγγης που απομάκρυνε ψύχραιμα. Λίγο πριν το φινάλε του αγώνα, και έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Πανθηραϊκός έχασε μοναδική ευκαιρία να πετύχει ένα ακόμη γκολ, όμως η κεφαλιά που έπιασε ο Φέγγης πέρασε λίγο άουτ.

Μετά από αυτή τη νίκη, η ομάδα μας έφτασε τους 12 βαθμούς στη β’ φάση του πρωταθλήματος και διατηρήθηκε στην πρώτη θέση του ομίλου. Ακολουθούν δύο εκτός έδρας αναμετρήσεις, με Π.Α.Σ Νάξου (Σάββατο 12/5) και Α.Ο Πάρου (Σάββατο 19/5), από τα αποτελέσματα των οποίων θα κριθεί η θέση που θα καταλάβει η ομάδα μας με την ολοκλήρωση της β’ φάσης.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Παντελάκης, με βοηθό του τον κ. Νάκκα.

Συνθέσεις:

Πανθηραϊκός Α.Ο (Δ. Κρεμμύδας): Ξαγοράρης Π., Κρεμμύδας, Βαζαίος, Καρράς, Φέγγης, Δαρζέντας, Lamaj, Βαμβακούσης, Provimi, Καφούρος, Δαμίγος Α.

Αγωνίστηκαν επίσης οι: Δαμίγος Μ., Hoxhaj, Ξαγοράρης Ι., Ρούσσος, Φύτρος, Παπαδόπουλος και Zeqiraj.

Παμμηλιακός Α.Σ (Παπαδόπουλος): Βαμβούνης Α., Βήχος Σ., Βαμβακάρης, Νίνος, Βήχος Μ., Βήχος Π., Σφήγγας, Βελετάς, Κυρίτσης Α., Μόρο, Μαρουδίτσης.

Αγωνίστηκαν επίσης οι: Δήμος, Κυρίτσης Ι., Μακρής, Φρατζεσκάκης και Αϊβαλιώτης