Δευτέρα, 05 Φεβρουαρίου 2024 09:33

Κ16: Πέρασε από το Φιλώτι και παρέμεινε στην κορυφή ο ΑΟ Πάρου (Βίντεο - Φωτογραφίες)

Με νίκη που τον διατηρεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα πέρασε ο ΑΟ Πάρου από την δύσκολη έδρα του Φιλωτίου στον αγώνα που έγινε το μεσημέρι του Σαββάτου για το πρωτάθλημα της Κ16.

Οι γηπεδούχοι παρά το γεγονός ότι έπαιζαν με αρκετές απουσίες κατάφεραν να είναι ανταγωνιστική για ένα ημίχρονο, δείχνοντας έτσι την καλή δουλειά που γίνεται στα αναπτυξιακά τμήματα του συλλόγου τα τελευταία χρόνια.

Από την πλευρά του ο ΑΟ Πάρου, έβγαλε τις αρετές του στην επανάληψη, όπου ουσιαστικά κυριάρχησε στο παιχνίδι, κατακτώντας μία εύκολη νίκη, η οποία τον κρατά σε επαφή με την κορυφή.

Ο ΑΜΣ Φιλωτίου, ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και μόλις στο 5ο λεπτό είχε δοκάρι σε φάουλ του Ψαρρά. Ο ίδιος παίκτης 2 λεπτά αργότερα και πάλι με εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σαρρή.

Μετά από πέναλτι που κέρδισε ο Γκέκα σε μαρκάρισμα του Ψαρρά ο Κεβάνι ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα ισοφαρίζοντας σε 1-1, που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η εικόνα άλλαξε, καθώς ο ΑΟ Πάρου μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 44' με ωραίο σουτ του Κεβάνι, ο οποίος έκανε το 1-2.

Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 47' ο Κεβάνι πάσαρε στον Γκέκα, με τον τελευταίο να μπαίνει στην περιοχή και με διαγώνιο σουτ να κάνει το 1-3.

Στο 73' ο Κεβάνι με σουτ νίκησε τον Κρασσά, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ σε 1-4 που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.