Τετάρτη, 03 Απριλίου 2013 12:05

Οι ομάδες του Α’ γκρουπ στο Πάνθεον

Περάσαμε έναν ποδοσφαιρικό χειμώνα με δράση, ολοκληρώσαμε την κανονική περίοδο με πολύ θετικό απολογισμό.

Ευχαριστηθήκαμε μπάλα, λίγες απώλειες είχαμε και ακόμη λιγότερες μικροεντασεις και νεύρα.
Τώρα έχουμε μπροστά την ποδοσφαιρική μας άνοιξη και πιστεύω ότι πάμε έτοιμοι από κάθε πλευρά.
Η οκτάδα είναι δίκαιη.
Ίσως, ο Αλκοολικός Αστέρας που άργησε να πάρει μπροστά και η Παρτουζαν, που ήταν άτυχη, άξιζαν κάτι καλύτερο.
Όμως οι ομάδες που προκρίθηκαν είναι όλες και πολύ καλές και μεγάλες διαφορές δεν υπάρχουν στην ειδική βαθμολογία.
Θα προσπαθήσω να δώσω μια εικόνα τους,

με βάση την παρουσία τους μέχρι τώρα.
Έτσι για να μπούμε στο κλίμα, να ζεσταθούμε γιατί είμαι σίγουρος ότι το ενδιαφέρον θα κρατήσει ως το τέλος και θα ζήσουμε όμορφες ποδοσφαιρικές συγκινήσεις!

VECCHIA SIGNORA
Σταθερή πορεία είχαν οι Αλυκιωτες.
Είναι πολύ κάλοι οργανωτικά με μεγάλο κορμό και ροτεισον, που τους δίνει πολύτιμες λύσεις από τον πάγκο.
Τερμάτισαν με την καλύτερη άμυνα, ίσως τους λείπουν τα εύστοχα τελειώματα, γιατί ταχύτητα στην επίθεση διαθέτουν.
Έκαναν 2 ισοπαλίες εντος προγράμματος και έχασαν στις λεπτομέρειες αλλά 2 ντέρμπυ.
Ξεκινούν με 3 πόντους.

YELLOW BOYS
Οι Ναουσαιοι, ισόβαθμοι στην κορυφή, ξεκινούν και αυτοί με 3 πόντους.
Μας πρόσφεραν ωραία παιχνίδια, έχουν ποιότητα σαν, είναι έμπειροι και έχουν ισορροπία σαν ομάδα αμυντικά και επιθετικά.
Τους χαρακτηρίζουν διαστήματα αδράνειας και υπερβολικής σιγουριάς, αλλά έχουν τις λύσεις όταν η μπάλα καίει.
Έκαναν και αυτοί 2 ισοπαλίες με το ίδιο σκορ 5-5, μια ήττα ενώ ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι τα τελευταία 3 λεπτά και άλλη μια που δεν κατέβηκαν και μηδενίστηκαν.
ΠΙΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ
Μετά το άσχημο ξεκίνημα, η ομάδα μεταμορφώθηκε και με καλπασμό τερμάτισε πολύ ψηλά και μάλιστα έχοντας την καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος με 114 γκολ!
Εκεί φαίνεται ότι είναι η δύναμη της, γιατί η αμυντική της επίδοση είναι η χειρότερη των οκτώ, μαζί με τους QUARTANO.
Είχε 3 ισοπαλίες και 2 ήττες, αλλά και εντυπωσιακές νίκες στα δύσκολα παιχνίδια.
Ξεκινά με 2 πόντους.

ΔΟΞΑ ΠΑΡΑΛΙΑΣ F.C
Η μόνη ομάδα από τις πρώτες οκτώ χωρίς ισοπαλία.
Η του ύψους η του βάθους; Θα δείξει.
Η ομάδα είναι έμπειρη και δεμένη, με ξεσπάσματα που ανατρέπουν τα πάντα σε λίγα λεπτά.
Ίσως από μερικούς λείπουν τρεξίματα, αλλά με ωριμότητα και σωστές επιλογές μπορούν και τα καλύπτουν.
Πολλές φορές θέλουν να κάνουν μόνο τα απαραίτητα για την νίκη, τώρα όμως πρέπει να αποκτήσουν μεγαλύτερη διάρκεια.
Ξεκινούν και αυτοί με 2 πόντους.

ΓΙΟΥΒΕΤΣΟΥΣ
Δέκα νίκες και από 3 ισοπαλίες και ήττες, ξεκινά με 1 πόντο.
Καθάρισαν τα παιχνίδια που ήταν στα μέτρα τους, ενώ στα ντέρμπυ είχαν απώλειες, αλλά τα πάλεψαν και κατέγραψαν μερικές σημαντικές νίκες.
Στηρίζονται πολύ στις ατομικές προσπάθειες και αυτό εμπεριέχει ρίσκο.
Πρέπει να παρουσιάσουν βελτιωμένοι στην ομοιογένεια τους και την πειθαρχεία τους, γιατί έχουν την δυνατότητα να εκμεταλλευτούν όποια ευκαιρία τους δοθεί.