Σάββατο, 25 Μαρτίου 2017 19:54

Με βασικό τον Φουάση 4-1 η Εθνική

Με τον Φουάση να αγωνίζεται επί 90 λεπτά, η Εθνική μας ομάδα Νέων επικράτησε με το επιβλητικό 4-1 της Φιλανδίας στη φάση Elite του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Συγκεκριμένα η ελληνική ομάδα κατάφερε να σκοράρει τέσσερις φορές από το 48’ έως και το 90’+1’, γεγονός που αποδεικνύει την πλήρη υπεροχή της έναντι των Σκανδιναβών, που είχαν καταφέρει να προηγηθούν στο 18’ με πέναλτι του Ερεμένκο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, η Ελλάδα ήταν ασταμάτητη! Με γκολ του Καμπέτση στο 48’ επανέφερε την ισορροπία στο σκορ. Λίγα λεπτά αργότερα, στο 62’ , ο Παυλίδης έδωσε το προβάδισμα και το αποτέλεσμα της επικράτησης διαμορφώθηκε με τέρματα του Βρουσάι (88’) και εκ νέου του Καμπέτση (90’+1’).

Ελλάδα: Σιαμπάνης, Ευαγγέλου, Λάμπρου, Λημνιός, Μπουζούκης (46’ Καμπέτσης), Βρουσάι, Ρέτσος, Νάτσος, Μιλόγεβιτς (33’ Μίγγος), Παυλίδης (78’ Μπαστιάνος), Φουάσης.

Φινλανδία: Κέτο, Άπο Μαένπα, Χάλμε, Πικαράινεν, Βερμάνεν, Λαπαλάινεν (83’ Κάλμαν), Ερεμένκο, Ατακάι (46’ Σοϊσάλο), Μίλο Μαένπα, Μοχάμεντ, Γλατιούπα (75’ Σαντάτ).

Η Εθνική Νέων θα περιμένει σε λίγη ώρα να δει τι θα γίνει στην αναμέτρηση της Ολλανδίας με την Ουκρανία ώστε να δει τι θα θέλει στο τελευταίο ματς του ομίλου κόντρα στους Ολλανδούς την Τρίτη (28/3) το απόγευμα στις 18:00.

Να θυμίσουμε ότι από τους επτά ομίλους που συγκροτήθηκαν, στα τελικά της διοργάνωσης θα προκριθούν οι πρώτες ομάδες στη βαθμολογία κάθε ομίλου. Την τελική 8άδα θα συμπληρώσει η Γεωργία ως διοργανώτρια της τελικής φάσης (2-15/7/2017).