Σάββατο, 21 Μαΐου 2022 23:31

Α2: Στους τελικούς για την άνοδο στην Basket League το Ψυχικό του Μιχάλη Πολυτάρχου

Με ένα ξέσπασμα στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου το Ψυχικό κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Ελευθερούπολης με σκορ 76-57 και να προκριθεί στους τελικούς της Α2 για την άνοδο στην Basket League με 3-2 νίκες.

Η ομάδα των βορείων προαστίων της Αττικής με τον Μιχάλη Πολυτάρχου να αγωνίζεται κανονικά έλεγξε το ματς μετά την ανάπαυλα κι έφτασε πολύ εύκολα στη νίκη, όπου θα βρει στον δρόμο της τον Τρίτωνα, που με τη σειρά του νίκησε εύκολα τον Χαρίλαο Τρικούπη με σκορ 78-58, παίρνοντας την πρόκριση με 3-2 νίκες για τους τελικούς, αλλά με το Ψυχικό να έχει το πλεονέκτημα έδρας.

Ο Ναξιώτης γκαρντ, ο οποίος είχε δεχθεί γονατιά στο προηγούμενο παιχνίδι έπαιξε για 33:56 λεπτά στο παιχνίδι του Σαββάτου 21 Μαΐου, δεν πήρε πολλές προσπάθειες στην επίθεση κι ολοκλήρωσε το ματς με μόλις τρεις πόντους.

Μετά το πολύ “κλειστό” πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να ανταλλάζουν το προβάδισμα εννέα φορές και άλλες επτά να είναι ισόπαλες, οι γηπεδούχοι του του Γιώργου Ρεμεντέλα έκαναν το κρίσιμο ξέσπασμα στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου με ένα σερί 11-0, ξεφεύγοντας με διψήφια διαφορά στο 25’ (47-37).
Αυτό ήταν αρκετό για να βάλει… φτερά στα πόδια του Ψυχικού, το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 18 πόντων (58-40). Η αθηναϊκή ομάδα δεν απειλήθηκε ποτέ ξανά από την Ελευθερούπολη.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κατραχούρας, Χριστινάκης, Κωνσταντινίδου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-15, 36-35 (ημίχρονο), 58-40, 76-57.

ΑΕ ΨΥΧΙΚΟΥ (Ρεμεντέλας): Κουκάς 9 (3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Παπανικολάου 14 (4/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πολυτάρχου 3 (7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μαλέλης 11 (3), Μαρίνος 3 (1), Ricketts 2, Αθανασούλας 18 (2/3 βολές, 5/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Αναγνωστόπουλος, Ματαλιωτάκης 8 (12 ριμπάουντ), Ιορδάνου 8.

ΓΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ (Παπαδόπουλος): Τουτζιαράκης 10 (4/11 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Ναούμης, Γοργόνης 9 (1), Στάθης 7 (2), Ερμείδης Δ. 3, Σκουλίδας 9 (3/7 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Ερμείδης Π. 10 (1), Πάτρας 2, Djordjevic-Marinkovic 5 (1).

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα από την αναμέτρηση ανάμεσα στο Ψυχικό και την Ελευθερούπολη, στο πλαίσιο των πλέi οφ προβιβασμού της Α2: