Κυριακή, 11 Ιουνίου 2023 23:27

Ο Ολυμπιακός ισοπέδωσε τον Παναθηναϊκό και βρίσκεται μια νίκη από τον τίτλο!

Ο Ολυμπιακός συνέτριψε τον Παναθηναϊκό με 75-52 στο ΣΕΦ και έκανε το 2-1 στη σειρά των τελικών της Basket League. Μία νίκη μακριά από το δεύτερο σερί πρωτάθλημα είναι οι Πειραιώτες, οι οποίοι δεν άφησαν πολλά περιθώρια αντίδρασης στους πράσινους. Την Πέμπτη (15/6) ο τέταρτος τελικός στο ΟΑΚΑ.

Ο Ολυμπιακός βρήκε αντίσταση από τον Παναθηναϊκό μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς στη συνέχεια επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό του, μπλόκαρε την πράσινη επίθεση και έφτασε δια περιπάτου στην τελική επικράτηση, κάνοντας το 2-1 στη σειρά των τελικών της Basket League.

Ο Βεζένκοφ επέστρεψε σε χρόνο ρεκόρ από τον τραυματισμό του, αλλά δεν μπόρεσε να βοηθήσει σημαντικά την ομάδα του. Κορυφαίος για το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ο Κώστας Σλούκας με 14 πόντους και 7 ασίστ, ενώ θετικοί ήταν ακόμα οι ΜακΚίσικ (11π.) και Φαλ (11π.).

Μοναδικό μελανό σημείο στο παιχνίδι o ο τραυματισμός του Κώστα Παπανικολάου. Ο Έλληνας φόργουορντ ένιωσε σφίξιμο στη γάμπα και δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο.

Από πλευράς ηττημένων, διασώθηκε ο Λι (11π.) και ο Γκριγκόνις (13π.) Απρόοπτο και στους πράσινους με τον Πονίτκα, ο οποίος χτύπησε στη μύτη και δεν αγωνίστηκε καθόλου στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, ο Παναθηναϊκός εμφάνισε ανταγωνιστικό πρόσωπο μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου προηγήθηκε με 19-18. Η εικόνα του, όμως, ήταν καταστροφική στη δεύτερη περίοδο, με τους Πειραιώτες να παίρνουν τα ηνία του αγώνα και να ξεφεύγουν με οκτώ πόντους στο ημίχρονο.

Το δεύτερο μέρος ήταν παράσταση για έναν ρόλο, αυτόν του Ολυμπιακού. Οι Πειραιώτες έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ, ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους και έφτασαν δια περιπάτου στη νίκη.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της σειράς:

Game 1, Κυριακή 4/6: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 73-70
Game 2, Πέμπτη 8/6: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 67-65
Game 3, Κυριακή 11/6: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 75-52
Game 4, Πέμπτη 15/6: Παναθηναϊκός- Ολυμπιακός 21:15
Game 5, Κυριακή 18/6: Ολυμπιακός Παναθηναϊκός 21:15 *

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-19, 36-28, 57-41, 75-52.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7 (2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Λούντζης 9 (3/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Φαλ 11 (5/6 δίποντα, 1/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βεζένκοβ 7 (2/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 3, Λαρεντζάκης 6 (3/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Σλούκας 14 (3/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπόλομποϊ 4 (6 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Πίτερς 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 11 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Σερέλης): Λι 11 (3/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη), Παπαγιάννης 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 1, Αγραβάνης 4, Γκριγκόνις 13 (1/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/5 βολές), Π. Καλαϊτζάκης 4 (0/3 σουτ, 4/4 βολές), Γουίλιαμς (0/3 σουτ), Γ. Καλαϊτζάκης (0/3 σουτ), Πονίτκα 6 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 λάθη), Μαντζούκας, Γκουντάιτις 7 (2/5 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ)