Τετάρτη, 18 Οκτωβρίου 2023 00:20

Euroleague: Κατέρρευσε ο Ολυμπιακός στην Ιταλία

Ο Ολυμπιακός ήταν τραγικά άστοχος στο Μιλάνο κι η Αρμάνι πήρε δίκαια τη νίκη (65-53), για την 3η αγωνιστική της Euroleague.

Ο Ολυμπιακός δεν έχει λύσεις στην επίθεση, έχασε και τον Κάνααν με δύο τεχνικές ποινές από το δεύτερο δεκάλεπτο και υποτάχθηκε στην Αρμάνι Μιλάνο, έπειτα από μία σκληρή μάχη που κρίθηκε πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, όταν οι Ιταλοί έκαναν σερί 9-0, ξέφυγαν με οκτώ πόντους (53-45) και “καθάρισαν” την υπόθεση νίκη.

Οι Πειραιώτες ήταν τραγικά άστοχοι καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο κατάφεραν να μείνουν σχεδόν μέχρι το τέλος στη διεκδίκηση της αναμέτρησης. Όταν οι Ιταλοί βρήκαν σκορ στην επίθεση με τους Μίροτιτς και Πάνγκος, ξέφυγαν και έφτασαν δίχως άγχος στην τελική επικράτηση.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μίροτιτς με 20 πόντους, με τον Πάνγκος να προσθέτει 16. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Μιλουτίνοφ με 15 πόντους και 4 ριμπάουντ.