Κυριακή, 12 Ιουνίου 2011 22:07

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΥΡΟΥ -ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ 2-2(7-6 ΠΕΝΑΛΤΙ)..photovideo

paides_olympiakou-aomykonoy_2011_1

Ένα φανταστικό αγώνα με τρομερές διακυμάνσεις ο οποίος στο τέλος κατέληξε στην ρώσικη ρουλέτα των πέναλτικαι ο πιο τυχερός σε αυτή την διαδικασία  Ολυμπιακός Σύρου κατάφερε να αναδειχθεί πρωταθλητής παίδων Κυκλάδων για την σεζόν 2010-11.

Σκορ στην κανονική διάρκεια του αγώνα ήταν το 2-2 ενώ στα πέναλτι επεβλήθη με συνολικό σκορ  9-8 ο Ολυμπιακός Σύρου.

Ο αγώνας ξεκίνησε δυνατά με την ομάδα του Ολυμπιακός Σύρου να καταφέρνει μόλις 4ο λεπτό να ανοίξει το σκορ μετά από Ένα ωραίο  γυριστό σουτ του Λοιζου. Η ομάδα της Σύρου σαφώς καλύτερη  συνέχισε την πίεση και έχασε και άλλες ευκαιρίες και στο 19ο λεπτό κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της όταν σε μια μπαλιά από το κέντρο της ομάδας της Σύρου ο Βελουδης με εξαιρετικό ψηλοκρεμαστό σουτ έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Κοντομητρου και έκανε το 2-0. Αμεσως μετά το γκολ στην επόμενη φάση ο Καραβας επιχείρησε ένα σουτ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ από την εστία της Μύκονου Στο 21ο λεπτό είχαμε την αποχώρηση του ποδοσφαιριστή της Μύκονου Κυπριτιδη από τον αγώνα λόγω τραυματισμού σε μια προηγούμενη φάση με αποτέλεσμα ο κύριος Σμυρνης να χάσει άλλο ένα εργαλείο για την ομάδα του και να προστεθεί στις πολλές απουσίες που είχε η ομάδα της Μύκονου πριν τον αγωνα. Αυτό  όμως μάλλον ξύπνησε την ομάδα της Μύκονου η οποία κατάφερε στο τελευταία δέκα λεπτά του 1ου ημιχρόνου να χάσει δυο πολύ καλές ευκαιρίες και να πετύχει και ένα γκολ στο 34ο λεπτό όταν σε ένα φαουλ του Ναζου ο Μλιν με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πριντεζη και έκανε το 2-1

PAIDWN_olympiakos_2011

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο ο ΑΟ Μυκόνου μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και μόλις πρώτα λεπτά κατάφερε να χάσει τρεις πολύ καλές ευκαιρίες μια με το Δαμαι ο οποίος πέρασε όλη την άμυνα της Σύρου αλλά δεν κατάφερε να περάσει τον τερματοφύλακα Πριντεζη ένα σουτ του Μλιν πέρασε λίγο άουτ και στο 40ο λεπτό σε  μπαλιά του Σιωζου από το κέντρο ο Μλιν ήταν σε οριακή θέση οφσάιντ στο 48ο λεπτό είχαμε μια διπλή φάση για το Ολυμπιακό Σύρου σε μια κάθετη μπαλιά του Καραβα ο Σπανός δεν πρόλαβε να πλασάρει τον τερματοφύλακα της Μυκόνου ο οποίος  έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος παίκτης αλλά το σουτ που επιχείρησε ο Βελουδης κόντραρε σε ένα αμυντικό της Μυκόνου και μπάλα άλλαξε πορεια.Στο 60ο λεπτό είχα με μια φάση που θα συζητηθεί στην οποία η Μύκονος κέρδισε πέναλτι όταν από πλάγιο της  Μυκόνου ο Ναζος σέντραρε και η μπάλα βρήκε στο χέρι του αμυντικού Σύρου αλλά ο πάγκος της Σύρου διαμαρτυρήθηκε ότι εκείνη την στιγμή υπήρχαν δυο μπάλες στον αγωνιστικό χώρο και ότι έπρεπε να ξανά εκτελεστεί το πλαγιο. Στην ίδια φάση υπήρχε αποβολή και τον δυο προπονητών για διαμαρτυρία τους.μετα από τρία λεπτά το πέναλτι εκτελέστηκε  εύστοχα ο Μλιν και έκανε το 2-2. Στο 65ο λεπτό είχαμε την μεγαλύτερη φάση του δεύτερου ημιχρόνου όταν σε ένα φαουλ του Καραβα η μπάλα έσκασε με στην μικρή περιοχή της Μυκόνου και στην συνεχεία στο δοκάρι του τερματοφύλακα Κοντομητρου αλλά δεν κατάφερε κανενας παίκτης της Σύρου να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα και να τελειώσει το παιχνίδι και έληξε με το σκορ  στο 2-2 και τις δυο ομάδες να τον πηγαίνουν στην διαδικασία των πεναλτι.εκει είχαμε μια συγκλονιστική μονομαχία όπου πέναλτι εκτέλεσαν και δυο 11αδες των ομάδων και ο Ολυμπιακός ποιο τυχερός κατάφερε με το  τελευταίο χαμένο πέναλτι του Κλειδωναρη  το οποίο πήγε αουτ να πάρει την νίκη με 7-6 στα πέναλτι και συνολικό σκορ 9-8.