Παρασκευή, 04 Ιανουαρίου 2019 17:32

Μεγάλη νίκη για την ΕΠΣ Κυκλάδων στις καθυστερήσεις 1-2 την ΕΠΣ Δωδεκάνησου (vid)

Μεγάλη νίκη στην πρεμιέρα του Ενωσιακού Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων πανηγύρισε η ΕΠΣ Κυκλάδων για το τμήμα της Κ16 αφού με γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα επικράτησε με 1-2 της ΕΠΣ Δωδεκάνησου μπαινοντας με το δεξί στο... μαραθώνιο.

Το συγκρότημα του Γιώργου Μοστράτου παρότι προηγήθηκε δεν κατάφερε να διατηρήσει το υπέρ του σκορ μέχρι το τέλος αφού ισοφαρίστηκε στην επανάληψη.

Στο α' μερος, οι Κυκλάδες μπήκαν δυνατά στο γήπεδο και κατόρθωσαν στην πρώτη τους φάση να προηγηθούν. Στο 6' Ηλίας έκανε το λάθος και Ευμερφόπουλος με σουτ έκανε το 0-1 βάζοντας... φωτιά στο Ενωσιακό γήπεδο της Σύρου.

Το τέρμα αυτό έδωσε τη δυνατότητα στους παίκτες του Γιώργου Μοστράτου να διαχειριστούν άψογα το ματς και να δώσουν χώρο στους Δωδεκανήσιους οι οποίοι δεν έγιναν όσο απειλητικοί θα επιθυμούσαν.

Πάντως στο 25' ο Αναγνώστου είχε την ευκαιρία να κάνει το 1-1 όμως το σουτ που επιχείρησε αφότου πέρασε τον τερματοφύλακα βρήκε τον Γαληνό σε ετοιμότητα που έδιωξε πάνω στην γραμμή.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 46', οι τυπικά φιλοξενούμενοι είχαν καλή στιγμή με τον Γιάννη Σαρρή που έκανε τη λόμπα όμως δεν βρέθηκε κανένας συμπαίκτης του στην πορεία της μπάλας για να κάνει το 0-2.

Σα να μην έφτανε αυτό ήρθε το 1-1 στο 50' με τον Κολάι να πλασάρει εύστοχα μετά τη σέντρα του Κόντου, ισοφαρίζοντας για τα Δωδεκάνησα.

Στη συνέχεια οι δυο ομάδες είχαν καλές στιγμές με τον Κολάι στο 54' και τον Ξυδάκη στο 55' όμως το 1-1 έμεινε μέχρι το 81' αφού ο Σιμοπουλος με κεφαλιά έκανε το 1-2.

ΡΟΗ ΑΓΩΝΑ

6' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΣ ΚΥΚΛΑΔΩΝ 0-1. Μετά από λάθος του Ήλιου,ο Ευμερφόπουλος με σουτ κάνει το 0-1.

11' Σουτ του Κόντου η μπάλα άουτ.

12΄Σουτ του Αναγνώστου με διπλή προσπάθεια μπλοκάρει ο Πανταζής.

25' Ο Αναγνώστου πέρασε τον τερματοφύλακα και έκανε το σουτ όμως ο Γαληνός σαν από μηχανής θεός απομάκρυνε πάνω στη γραμμή.

46' Ψηλοκρεμαστό σουτ του Σαρρή όμως δεν βρίσκεται κάποιος συμπαίκτης του για να κάνει το 0-2.

50' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΣ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ. Ο Κόντος σέντραρε και ο Κολάι που βρέθηκε μονος απέναντι από την εστία έκανε το 1-1.

54' Χατζηκυριάκος σεντράρει από αριστερά ο Κολαι όμως χάνει σπουδαία ευκαιρία αφού δεν μπόρεσε με σουτ να κάνει το 2-1.

55' Πάσα του Γκούφα ο Ξυδάκης δεν μπορεί να κάνει το κοντρόλ και περνάει η μπάλα άουτ.

61' Σουτ του Χότζα η μπάλα άουτ.

62' Σέντρα Γκούφα όμως ο Σαρρής δεν μπορεί με σουτ να κάνει το 1-2.

64' Φάουλ του Χριστόπουλου η μπάλα άουτ.

66' Σουτ του Χότζα ο Πανταζής μπλοκάρει.

67' Γύρισμα του Ρουτζιέρη όμως το σουτ του Χότζα φεύγει μόλις άουτ.

81' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΣ ΚΥΚΛΑΔΩΝ. Ο Σιμόπουλος με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Γκούφα κάνει το 2-1.

Διαιτητής ο Βλουτέλης με βοηθούς τους Μερτζεμέκη και Αβραμίδη.

ΕΠΣ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ (Γιώργος Τριχιάς): Ηλιός, Ζερβός (72' Κορνάρος), Παπασταματίου (60' λ.τρ. Σαλπιγκτίδης), Σταματούλας, Καραμανώλης, Κότζα, Κοντος, Μαγουλιάς, Ρουτζιέρης, Αναγνώστου (53' Χατζηκυριάκος), Κολάι (72' Συρίμης).

ΕΠΣ ΚΥΚΛΑΔΩΝ (Γιώργος Μοστράτος) Πανταζής, Μανδηλαράς, Πάπα, Κρεμμύδας, Γαληνός, Σκιαδάς, Διακογιάννης (48' λ.τρ. Χριστόπουλος (70' Σιμόπουλος)), Ευμορφόπουλος (53' Ξυδάκης (70' Γουρνας)), Σαρρής, Λέκκας, Γκούφας.