Κυριακή, 21 Οκτωβρίου 2012 01:48

Καθάρισε με Ξένο και έμεινε αήττητος…

AO MIKONOY-ANDRIAKOS 2012

Για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α' Κατηγορίας (1ο όμιλο) ο Α.Ο. Μυκόνου φιλοξένησε τον Ανδριακό, τον οποίο και νίκησε με 2-0.

Οι καιρικές συνθήκες ήταν πολύ άσχημες για αγώνα ποδοσφαίρου, αφού στο γήπεδο του Κόρφου φυσούσαν άνεμοι εντάσεως 7 μποφόρ, με αποτέλεσμα ο δυνατός αέρας να επηρεάζει καθοριστικά το παιχνίδι των δύο ομάδων.

Παρόλα αυτά ο Α.Ο. Μυκόνου ήταν η ομάδα, που πήρε τους 3 βαθμούς της νίκης και με το 3-3, συνεχίζει αήττητος και πρωτοπόρος με εννέα (9) βαθμούς στην κορυφή του Βαθμολογικού πίνακα.

Η αναμέτρηση κρίθηκε με δύο τέρματα, που πέτυχε ο ξένος στην επανάληψη (54΄-55΄), με τον ΑΟ Μυκόνου να έχει έναν επιθετικό μονόλογο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, τον οποίο όμως δεν μπόρεσε να καρπωθεί περεταίρω.

mykonos-andriakos-20-10-2012-1

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩNΑ

1ο Ημίχρονο

10' ελαφρύ σουτ του Τσάλμα στα χέρια του τερματοφύλακα.
12' εκτέλεση φάουλ από Αργυρίου, η μπάλα στα πόδια του Τσάλμα, με τον τελευταίο να σουτάρει, τον Καρατζά να παρεμβαίνει και τον τερματοφύλακα του Ανδριακού να αποσοβεί τον κίνδυνο.
14' σέντρα του Αργυρίου ,ο Τσάλμας κάνει την κεφαλιά αλλά οι αμυντικοί της Άνδρου έδιωξαν τελευταία στιγμη.
20' σουτ από πλάγια ο Αργυρίου ανακόπτεται από τον Παπουτσή.

22' προσπάθεια για γκολ από Κυπριτίδη και Ξένο μέσα στη περιοχή όμως ο τερματοφύλακας της Άνδρου σώζει και πάλι.
31' ο Τσάλμας μέσα στην περιοχή περνά τους αμυντικούς της Άνδρου αλλά το σουτ , που επιχειρεί ανακόπτεται.
40' ο Κυπριτίδης με εκπληκτικό σουτ έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρα του δοκαριού του Ανδριακού.
42' ο Nάζος σέντραρε στον Τσάλμα , αλλά ο τελευταίος αστοχεί με το κεφάλι.

mykonos-andriakos-20-10-2012-2

2ο Ημίχρονο

46' με την αρχή της επανάληψης ο Α.Ο. Μυκόνου μπήκε πολύ δυναμικά με τον Ξένο να σουτάρει και η μπάλα να πηγαίνει άουτ λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι.
49' σουτ Τσάλμα στα χέρια του Τερματοφύλακα.
53' Κεκελής σούταρε, πετυχαίνοντας και πάλι το οριζόντιο δοκάρι.
54' ΓΚΟΛ από τον Ξένο με απευθείας κόρνερ που κατέληξε στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα του τερματοφύλακα του Ανδριακού, κάνοντας το 1-0.
55' ΓΚΟΛ μόλις 1' λεπτό μετά το 1-0, ο Ξένος με το που έγινε η σέντρα με ατομική ενέργεια πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και πλάσαρε, κάνοντας το 2-0 για την ομάδα του.
62' ο Ξένος εκτελεί φάουλ, που διώχνει ο Παπουτσής σε κόρνερ.
65' ο Ξένος σουτ και άουτ.
70' σουτ Αργυρόπουλου λίγο άουτ.
84' φάουλ του Κεκελή έδιωξε ο Παπουτσής.

mykonos-andriakos-20-10-2012-3

Α.Ο. Μυκόνου: (Παχατουρίδης), Eyong Nkongho, Κεκελής, Καρατζάς, Nάζος, Μπαλλής (81' Θεοδώρου), Αργυρόπουλος, Αργυρίου, Ξένος (87' Δάμαη), Τσάλμας, Κυπριτίδης, Γάτσος  (87'Γκοράι)

Ανδριακός Ο.Φ.: (Χαλάς), Παπουτσής, Χέλμης, Μπάλας, Μάμαης, Κριτής, Κοντομάρκος, Γλύνος, Τηνιακός, Κουλούρης, Σέμα, Ζαννάκης