Κυριακή, 10 Μαρτίου 2024 17:34

''Χαστούκι'' στην Κόρινθο με 4-1 από την Ελλάς Σύρου

Τεράστια νίκη με ανατροπή πήρε η Ελλάς Σύρου την Κυριακή (10/3) στο γήπεδο της ΕΠΣ Κυκλάδων.

Γράφει ο Μάκης Πρίντεζης

Η ομάδα του Παναγιώτη Χριστοφιλέα σκόρπισε την πρωτοπόρο Κόρινθο 4-1  και βλέπει ακόμη ψηλότερα.

Στο 6ο λεπτό ο Χαλάτσης με μακρινό σουτ νίκησε τον Μουλαρά για να δώσει προβάδισμα στην Κόρινθο 0-1.

Στο 15ο λεπτό ήρθε η ισοφάριση για την Ελλάς, όταν ο Κασάπης μέσα από την περιοχή σούταρε, με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι του Διασινού και τον Παυλόπουλο από κοντά να την στέλνει στα δίχτυα.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Αντώνης Συριανός γύρισε όμορφα στον Παυλόπουλο που έγραψε το 2-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ελλάς σκόραρε με τον Μούντριχα στο 62΄ για να δώσει προβάδισμα δυο τερμάτων στην ομάδα της Σύρου.

Στο 81΄ ο Χάρης Παράβαλος εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας της Κορίνθου, νίκησε με ωραίο πλασέ τον Διασινό για το 4-1.

Πλέον η Ελλάς έφτασε τους 42 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Αξίζει να τονιστεί ότι πριν τον αγώνα τιμήθηκε ο Πάνος Ξενοκώστας για την προσφορά του στο σύλλογο.

XENOKOSTAS OIKONOMOPOULOS

Ελλάς Σύρου (Χριστοφιλέας): Μουλαράς, Ζαφείρης, Ζάχι, Οικονομόπουλος, Συριανός, Μπόσιο, Κασάπης (Παράβαλος 75΄), Πρεβεζιάνος, Παυλόπουλος (Μελισσόπουλος 71΄), Μούντριχας (Λαντίκας 85΄), Μηνάς (Μεντρί 85΄).

Αναπληρωματικοί: Σακελλαρίου, Λαντίκας, Κουκουλάς, Παπαδόπουλος, Παράβαλος, Μέντρι, Μελισσόπουλος,

ΠΑΣ Κόρινθος: Διασσινός, Χατζής, Αργυρόπουλος, Μερκούρη, Χαλάτσης (Κουιμέλης 36΄), Λάκοβιτς (Ζαχαράκης 46΄΄), Παπούλης (Παπανικολάου 70΄), Δερμιτζάκης, Γκίκα (Τσέλιος 70΄), Νικολάου (Ζεϊμπέκης 78΄), Ρογιάνο.

Αναπληρωματικοί: Ζεϊμπέκης, Παπανικολάου, Τσέλιος, Τριαντάφυλλος, Κορωνιώτης, Γιώτας, Κουιμέλης, Ζαχαράκης,