Τετάρτη, 15 Μαΐου 2013 17:06

Πυρπολητής ο Κανάρης. Νίκη άνευ αγώνα για τη Μύκονο!

Πολύ καλή ποιότητα και έφεση στο σκοράρισμα παρουσίασε σήμερα στη Γέρα ο Κανάρης Νενήτων.

Πανηγυρική νίκη σημείωσαν πριν λίγο οι Χιώτες επί της Αναγέννησης με 2-4.

Ο Κανάρης πήραν τα ηνία του παιχνιδιού από τα πρώτα κι’όλας λεπτά του παιχνιδιού μετουσιώνοντας την υπεροχή τους σε γκολ με τον Γρίγο στο 8ο λεπτό και με τον Καπό στο 18ο λεπτό.

Εξίσου εντυπωσιακό ήταν και το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου αφού μόλις στο 48ο λεπτό ο Ατσάλης έκανε το 0-3 και σα να μην ήτανε μόνο αυτό για τους μυτιληνιούς, έμειναν και με 10 παίκτες. Παρόλα αυτά η Αναγέννηση σε μια αντεπίθεση δύο λεπτά αργότερα κέρδισε πέναλτι αλλά ταυτόχρονα και την αποβολή του Σοβατζή με απευθείας κόκκινη κάρτα. Το πέναλτι μετουσίωσε σε γκολ ο Σεραφίγκος μειώνοντας το σκορ σε 1-3.

Ο Κανάρης δεν πτοήθηκε παρά την γρήγορη μείωση αλλά και την αποβολή και στο 70ο λεπτό σημείωσε και 4ο γκολ αυτή την φορά με τον Ζεράϊ αποδεικνύοντας ταυτόχρονα και την πολυφωνία στην επίθεση για τους Χιώτες!

Η Αναγέννηση δέκα λεπτά πριν τελειώσει το ματς μείωσε με τον Μαλακό σε 2-4 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Αναγέννηση Γέρας: Χατζηκλειδαράς, Βασιλόγλου, Τσιταντίνος, Καπταγιάννης, Αφαλωνιάτης (67’ Τακός), Κουκούλης Ε., Μαλακός, Τάκας (Ζαφειρίου), Παυλέλλης, Δελόλμας (79’ Βλάμης), Σεραφίγκος.

Κανάρης Χίου: Μονιώδης, Σοβατζής, Γρίγος, Χρουσάκης, Σαμιώτης, Λέσι, Βαϊντερλής, Γιάκας (77’ Χωρεψιμάς), Ατσάλης (71’ Πάλλας), Καπός, Κάργατζης (64’ Ζεράϊ)

Να θυμίσουμε ότι βάση προγράμματος ο ΑΟ Μυκόνου πήρε σήμερα 3 εύκολους βαθμούς αφού η Ένωση Βαθύλλου Πανσαμιακού έχει παραιτηθεί από τα μπαραζ. Έτσι οι πρωταθλητές Κυκλάδων ισοβαθμούν με 6 βαθμούς στην κορυφή με τον Κανάρη.

Πολλά πλέον θα κριθούν στο ματς της τρίτης αγωνιστικής την ερχόμενη Κυριακή στην Χίο μεταξύ του Κανάρη και του ΑΟ Μυκόνου.