Σάββατο, 20 Απριλίου 2019 01:40

Λύγισε στο τάι μπρέικ ο Φοίνικας

Επανάληψη του περσινού τελικού ΠΑΟΚ-Ηρακλή θα έχουμε και φέτος στην Ιεράπετρα όπου διεξάγεται το final four του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο «γηραιός» μετά από συναρπαστικό δεύτερο ημιτελικό νίκησε στο κλειστό γυμναστήριο «Κοσμάς Φωνιαδάκης» με 3-2 σετ (23-25, 25-20, 22-25, 25-23, 15-8) τον Φοίνικα Σύρου και το Σάββατο (20/04 20.15 ΕΡΤ Sports) θα διεκδικήσει το 7ο τρόπαιο του στον 10ο τελικό – δεύτερο συνεχόμενο – της ιστορίας του.

Ο «γηραιός» πήρε 7 πόντους από το σερβίς του (7-1 οι άσσοι), 36 από λάθη του Φοίνικα (25 πήραν οι Συριανοί) και παρά το γεγονός ότι ήταν χειρότερος στην αποτελεσματικότητα στην επίθεση (42%-48%) έφθασε στην ανατροπή των σετ και στον τελικό. Κορυφαίος σκόρερ του Ηρακλή ο Κλίντι με 25 πόντους, 20 είχε ο Ποπόφ και 11 ο Μαυροβουνιώτης. Από τον Φοίνικα 26 είχε ο Καϊσλασάλο, 21 ο Εβάντρο και 10 ο Βουλκίδης. Η ομάδα του Ηρακλή παρατάχθηκε φορώντας μπλούζες με μήνυμα «Say no to racism» κατά του ρατσισμού.

1-0 ο Φοίνικας

Το πρώτο σετ του δεύτερου ημιτελικού ήταν συναρπαστικό. Ο Ηρακλής είχε το προβάδισμα με 14-11 αλλά τα σερβίς του Παπαδόπουλου και τα μπλοκ του Βουλκίδη έφεραν την ανατροπή και οι Συριανοί με 7-0 σερί πήραν προβάδισμα με 18-14. Οι Θεσσαλονικείς αντέδρασαν και με δύο συνεχόμενα μπλοκ του Αρμενάκη (μπήκε αντί του Ποπόφ) μείωσαν στον πόντο 19-20. Στο 23-23 ο Παπαδόπουλος πήρε μπλοκ άουτ από τον Προύσαλη και ο Λέτσκοφ μπλόκαρε τον Κλίντι για το 25-23 και το 1-0 στα σετ.

Ισοφάρισε ο Ηρακλής

Στο δεύτερο σετ ο Ηρακλής αντέδρασε κυρίως με το σερβίς του. Αρχικά προηγήθηκε με 10-6 με την διαφορά να πηγαίνει στο +5 (14-9) με τον άσσο του Ποπόφ, στο +6 (16-10) με νέο άσσο του Κλίντι και στο (+7) 17-10 με άουτ επίθεση του Εβάντρο. Η διαφορά έφθασε στην μέγιστη τιμή της (19-11), ο Φοίνικας τη μάζεψε στους 3 (21-18) αλλά τελικά ο Ηρακλής χωρίς λάθη έφθασε με επίθεση του Κλίντι πρώτος στο 25 (25-20) και ισοφάρισε σε 1-1 τα σετ.

Νέο προβάδισμα για τον Φοίνικα

Απόλυτη ισορροπία στο τρίτο σετ μέχρι το 9-9. Ο Φοίνικας ύψωσε μπλοκ με τον Φίλιο και οι Συριανοί εκμεταλλευόμενοι τα λάθη του Ηρακλή ξέφυγαν στο σκορ με 15-9 (άσσος Εβάντρο) και 20-13. Ο Ηρακλής έφθασε τη διαφορά στους 2 πόντους (19-21) με τον άσσο του Χήρα αλλά ο Φοίνικας με τον Παπαδόπουλο πήρε το σετ με 25-22.

Στο τάι μπρεικ ο δεύτερος ημιτελικός

Ντέρμπι και ανατροπές στο σκορ είχαμε και στο τέταρτο σετ. Ηρακλής και Φοίνικας πήγαν μαζί στο σκορ μέχρι τον 11ο πόντο. Το ξέσπασμα του «γηραιού» έφερε το 4-1 και το 15-12 αλλά ο Φοίνικας με λάθος του Κλιντ ισοφάρισε από 17-19 σε 19-19. Ο Κλίντι ξαναέδωσε προβάδισμα 2 πόντων (22-20), ο Φοίνικας έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν ο Εβάντρο βρήκε φιλέ στην κόντρα μπάλα ισοφάρισης και ο Ηρακλής πήρε το σετ με 25-23 για το 2-2 με επίθεση του Κλίντι.

Στον τελικό ο Ηρακλής

Στο πέμπτο σετ ο Ηρακλής ξεκίνησε φουριόζος. Δύο άουτ επιλογές στην επίθεση του Παπαδόπουλου, μια του Καϊσλασάλο και ένα μπλοκ του Χήρα έδωσαν προβάδισμα έξι πόντων (7-2) στην ομάδα του Ορφανού. Πατώντας πάνω σε αυτή τη διαφορά ο Ηρακλής και με ανεβασμένη ψυχολογία έφθασε με σχετική άνεση στο 15-8 που του χάρισε την πρόκριση στον τελικό.

5ο σετ: 5-1, 8-2, 12-4, 15-8

*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 7 άσσους, 51 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 1 άσσο, 61 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (23-25, 25-20, 22-25, 25-23, 15-08)

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. 2015 (Ορφανός): Μαυροβουνιώτης 11 (9/22 επ., 2 μπλοκ, 71% υπ.), Κλίντι 25 (20/36 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 65% υπ.), Ντίνας 7 (2/3 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ποπόφ 20 (16/46 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Προύσαλης 1 (0/3 επ., 1 μπλοκ), Φέργκιουσον 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 60% υπ.), Αρμενάκης 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Τζιουμάκας 1 (1/1 επ.), Χήρας 4 (1/1 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μούχλιας Β.

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Βουλκίδης 10 (6/10 επ., 4 μπλοκ), Καϊσλασάλο 26 (24/45 επ., 2 μπλοκ), Λέσκοφ 4 (1/3 επ., 3 μπλοκ), Φίλιο 6 (3/9 επ., 3 μπλοκ), Παπαδόπουλος 9 (9/17 επ., 74% υπ.), Εβάντρο 21 (18/42 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 70% υπ.) / Βελούδης (λ, 54% υπ.), Κιόσης.

O προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός είπε: «Η ιστορία επαναλαμβάνεται. Νικήσαμε με πολύ άγχος όπως και πέρσι. Για μια ακόμη φορά ανατρέψαμε το εις βάρος μας σκορ και βρισκόμαστε πανάξια στον τελικό. Δεν τα παρατήσαμε ακόμη και όταν βρισκόμασταν πίσω στο σκορ. Μπάλα με την μπάλα, πόντο με τον πόντο γινόμασταν καλύτεροι. Φέτος ευελπιστούμε να είμαστε περισσότερο ανταγωνιστικοί από πέρσι. Νομίζω ότι η ομάδα είναι πιο έτοιμη για αυτή τη διοργάνωση. Πιστεύω ότι ο τελικός θα είναι αντάξιος των δύο ονομάτων».

Ο αρχηγός του Ηρακλή Κώστας Προύσαλης είπε: «Ξέραμε ότι θα ήταν δύσκολο παιχνίδι. Ο Φοίνικας έχει πολύ καλά ομάδα και δίκαια βρίσκεται στις 4 καλύτερες ομάδες του Κυπέλλου. Κάναμε περήφανο τον κόσμο μας που μας και θέλω να τον κάνουμε ακόμη πιο περήφανο στον τελικό. Του αφιερώνουμε την πρόκριση, ξέρουμε τι σημαίνει για αυτούς το αυριανό παιχνίδι. Φέτος το πιστεύουμε περισσότερο».

Ο ακραίος του Φοίνικα Σύρου Παναγιώτης Παπαδόπουλος είπε: «Από το τέταρτο σετ και μετά ο Ηρακλής κινήθηκε πολύ καλύτερα στο μπλοκ και περιόρισαν πολύ καλά όλους τους επιθετικούς μας. Δεν παίξαμε ιδιαίτερα μ τους κεντρικούς μας και ίσως αν το κάναμε, να άλλαζε λίγο το παιχνίδι. Τα πάντα κρίθηκαν στο φινάλε του τέταρτου σετ και στο ξεκίνημα του πέμπτου. Εάν ήμαστνα καλύτεροι στο φιλέ, θα είχαμε εμείς την επιθετική ενέργεια, αλλά ο Ηρακλής ήταν πιο αποτελεσματικός. Δεν πετύχαμε νωρίς το side out, άνοιξε το σκορ στο τάι μπρέικ και είδαμε ότι ο Ηρακλής έπαιξε ελεύθερα και τον ευνόησε η τύχη. Όταν το σκορ ανοίγει, ρισκάρεις και η τύχη θα είναι με το μέρος σου. Πλέον κοιτάμε το πρωτάθλημα και θεωρώ πως ο Φοίνικας αξίζει μία νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό».

Το πρόγραμμα του φάιναλ-4 στην Ιεράπετρα:

Τελικός: Σάββατο 20 Απριλίου
20.15: Τελικός: ΠΑΟΚ - Ηρακλής Πετ. 2015
Ημιτελικοί: αρασκευή 19 Απριλίου
18.00: ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός ΣΦΠ 3-1 (22-25, 25-15, 25-23, 28-26)
20.30: Ηρακλής Πετ. 2015 - ΑΟ Φοίνικας Σύρου 3-2 (23-25, 25-20, 22-25, 25-23, 15-08)
Προημιτελικά
Τετάρτη 20 Φεβρουαρίου
ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός ΑΟ 3-0 (25-18, 25-22, 25-20)
ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης - Ολυμπιακός ΣΦΠ 0-3 (22-25, 22-25, 20-25)
Ροδίων Άθλησις - Ηρακλής Πετ. 2015 0-3 (17-25, 21-25, 18-25)
Πέμπτη 21 Φεβρουαρίου
ΔΑΚ Πολίχνης 21.00: Πήγασος Πολίχνης - ΑΟ Φοίνικας Σύρου 1-3 (14-25, 11-25, 25-23, 17-25)
Tα αποτελέσματα της φάσης των «16»
Δευτέρα 4 Φεβρουαρίου
Ροδίων Άθλησις - ΑΟ Αιγιαλέων 3-0 (25-19, 25-16, 25-13)
Τρίτη 5 Φεβρουαρίου
ΑΟΠ Κηφισιάς - ΑΟ Φοίνικας Σύρου 1-3 (27-25, 18-25, 23-25, 22-25)
Τετάρτη 6 Φεβρουαρίου
ΠΑΟΚ - ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής 3-1 (25-13, 27-29, 25-21, 25-15)
Ολυμπιακός ΣΦΠ - ΓΑΣ Παμβοχαϊκός 3-1 (25-15, 22-25, 25-21, 25-21)
ΑΕΚ - Παναθηναϊκός ΑΟ 0-3 (18-25, 20-25, 24-26)
ΑΕΝ Πανοράματος - Πήγασος Πολίχνης 0-3 (18-25, 15-25, 14-25)
ΧΑΝΘ - Ηρακλής Πετ. 2015 1-3 (15-25, 16-25, 25-22, 17-25)
Τετάρτη 13 Φεβρουαρίου
ΑΜΣ Νέστωρ - ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης 0-3 (18-25, 15-25, 15-25)

ΠΑΟΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-1

Οπως το 2018 στη Ρόδο έτσι και απόψε στο κατάμεστο γυμναστήριο της Ιεράπετρας, ο ΠΑΟΚ μετά από συγκλονσιτικό αγώνα νίκησε τον Ολυμπιακό με 3-1 σετ στον ημιτελικό του φάιναλ-4 του κυπέλλου και προκρίθηκε στον τελικό του Σαββάτου (20/4, 20.15) όπου θα αντιμετωπίσει τον Ηρακλή ή, τον Φοίνικα Σύρου με στόχο τον τρίτο τίτλο κυπέλλου μετά το 2015 και το 2018.

Ο αγώνας ήταν αντάξιος του ονόματος των δύο ομάδων, είχε μεγάλο πάθος και ένταση και ο ΠΑΟΚ εκμεταλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τις απουσίες των τραυματιών Τοντόρ Αλεξίεφ και Ραφαήλ Κουμεντάκη. Μάλιστα ο πρώτος δεν ταξίδεψε καν στην Κρήτη ενώ ο δεύτερος έκανε χαλαρό ζέσταμα λόγω του προβλήματος στο γόνατο.

Παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός με ηγέτη τον 42χρονο Κώστα Χριστοφιδέλη πάλεψε τον αγώνα, προηγήθηκε 1-0 σετ και προσπάθησε για να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ όμως ο ΠΑΟΚ με αποτελεσματικό σερβίς και αδιαπέραστο μπλοκ στα τελειώματα των σετ κατάφερε να πάρει δίκαια τη νίκη. Ο Γιούρι Φιλίποφ θα αγωνιστεί για πρώτη φορά σε τελικό ελληνικού κυπέλλου, ενώ μεγάλη εμφάνιση ο υιος του Ντίμα, ο Κλαπβάικ στην επίθεση και ο Τακουρίδης στο μπλοκ.

Προβάδισμα του Ολυμπιακού

Με πλεονέκτημα την άριστη υποδοχή ο Τερβαπόρτι αξιοποίησε στο έπακρο την ταχύτητα των κεντρικών του και ο Ολυμπιακός πήρε το 1ο σετ παρότι ο ΠΑΟΚ με ένα σερί 4-0 κατάφερε να προηγηθεί με 11-8. Ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα και με πολλές νικηφόρες μονομαχίες στο μπλοκ απάντησε με δικό του σερί 4-0 και προβάδισμα 12-11. Οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν το προβάδισμα και ξέφυγαν 19-16 με την άουτ επίθεση του Κλαπβάικ που οδήγησε τον Γιούρι Φιλίποφ σε διπλή αλλαγή πασαδόρου – διαγωνίου. Ο ΠΑΟΚ πίεσε με τον άσσο του Οκολιτς μειώνοντας σε 21-20. Ο Ραουβέτνινκ και ο Σμιτ με κόντρα επίθεση έκαναν το 23-20 και το σετ για τον Ολυμπιακό έκλεισε με δύο έξυπνους πόντους του Πετρέα 25-22.

Η ισοφάριση

Στο 2ο σετ η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην με τον ΠΑΟΚ να βελτιώνει την υποδοχή και να πιέζει με φλοτ σερβίς της υποδοχή του Ολυμπιακού. Μετά τις πρώτες αναγνωριστικές φάσεις ο ΠΑΟΚ με το μπλοκ του Τακουρίδη στον Ρουβέρντινκ και την κόντρα επίθεση του Κλαπβάικ προηγήθηκε 11-7. Μετά την επίθεση του Ανδρεάδη για το που μείωσε 12-8 ο πρώτος χρόνος του Τακουρίδη και ο άσσος του Σαφράνοβιτς έκαναν το 14-8. Η υποδοχή του Ολυμπιακού αποδιοργανώθηκε και ο Κλαπβάικ έκανε το 16-9. Ο Μουνιόθ έβαλε τον Ζουπάνι ακραίο στη θέση του Χριστοφιδέλη αλλά το πείραμα δεν είχε αποτέλεσμα καθώς ο Ζουπάνι δε μπόρεσε να ανταποκριθεί ως ακραίος. Στο 21-12 η αλλαγή έκλεισε και ο ΠΑΟΚ με τους Τακουρίδη, Μουαγκουτούτια έκανε το 25-15 για το 1-1 σετ.

Η αλλαγή του Γάτση

Συγκλονιστικό και το 3ο σετ με τον Γιούρι Φιλίποφ να δικαιώνεται απόλυτα για την αλλαγή του Τάσου Γάτση που γύρισε και το σετ. Ο Ολυμπιακός βλέποντας την πίεση του ΠΑΟΚ στο σερβίς προσπάθησε να παίξει κοντρόλ βόλεϊ πόντο πόντο και όχι μόνο τα κατάφερε, αλλά με ηγέτη τον Κώστα Χριστοφιδέλη είχε συνέχεια και μικρό προβάδισμα ενός πόντου μέχρι και το 21-20. Ο Κλαπβάικ ισοφάρισε 21-21 και η έμπευση του Φιλίποφ να βάλει στον αγώνα τον Γάτση για το σερβίς τον δικαίωσε καθώς μετά από δύο εξαιρετικά σερβίς και μία άμυνα έδωσε ευκαιρία για κόντρα επιθέσεις για τον Κλαπβάικ. Ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά 23-21, ο Σμιτ μείωσε 23-22, ο Κλαπβάικ έκανε το 24-22, ο Σμιτ μείωσε πάλι αλλά έστειλε άουτ το σερβίς δίνοντας το σετ στον ΠΑΟΚ με 25-23.

Στο 3ο σετ σετ έγιναν δύο καθοριστικές φάσεις που ξεκαθαρίστηκαν στο video check. Η πρώτη στο 16-16 όταν αρχικά δόθηκε «άουτ» ο άσσος του Σμιτ αλλά ήταν «μέσα» κάνοντας το σκορ 17-16 για τον Ολυμπιακό και η επίθεση του Κλαπβάικ που δόθηκε «άουτ» αλλά ήταν μέσα και έκανε το 18-18.

Ο άσσος πρόκριση του Σαφράνοβιτς

Η κορύφωση του αγώνα ήταν στο δραματικό 4ο σετ των ανατροπών που είχε πάθος και ένταση και μεγάλο νικητή τον ΠΑΟΚ. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά με προβάδισμα 9-6 χάρις τον άσσο του Μουαγκουτούτια ενώ το 10-7 έγινε με κόκκινη στον Ανδρεάδη που είχε αψιμαχία με τον Σαφράνοβιτς. Η φάση του αγώνα έγινε στο 14-13 για τον Ολυμπιακό. Ο Οκολιτς κέρδισε μπλοκ άουτ αλλά χρειάστηκε το video check για να αλλάξει την αρχική απόφαση των διαιτητών που έδωσαν «άουτ». Ετσι το σκορ έγινε 14-14 και από εκει και πέρα άρχισε η… ανηφόρα των δύο ομάδων που μετά από συγκλονιστικές μονομαχίες πήγαιναν πόντο πόντο. Ο Ολυμπιακός είχε προβάδισμα τρεις φορές στο 24-23 με το φοβερό μπλοκ του Σμαραγδή, στο 25-24 με τον Σμιτ και στο 26-25 με τον πρώτο χρόνο του Πετρέα. Ο ΠΑΟΚ ακολούθησε και «έσβησε» τρεις φορές το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα με τους Σαφράνοβιτς, Κλαπβάικ και Τακουρίδη. Ο Σαφράνοβιτς με άσσο έκανε το 27-26 και με μπλοκ του Τακουρίδη στον Σμιτ έκλεισε ο αγώνας με 28-26 εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Βασιλειάδης.

Διακύμανση:
1ο σετ: 7-8, 15-16, 19-21, 22-25
2ο σετ: 8-5, 16-9, 21-12, 25-15
3ο σετ: 7-8, 16-15, 20-21, 25-23
4ο σετ: 8-6, 15-16, 20-21, 28-26

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 10 άσσους, 58 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 54 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (22-25, 25-15, 25-23, 28-26) σε 122΄

ΠΑΟΚ (Φιλίποφ): Κλάπβαϊκ 31 (24/46 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Μουαγκουτούτια 10 (9/20 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ.), Όκολιτς 18 (10/17 επ., 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 10 (7/16 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 71% υπ.), Τακουρίδης 9 (7/11 επ., 2 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (1 μπλοκ) / Εφραιμίδης (λ, 76% υπ.), Κωνσταντινίδης (λ), Γάτσης, Μπούτος 1 (1/1 επ.), Τερζής, Γκόρτσανιουκ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Μουνιόθ): Ανδρεάδης 11 (8/10 επ., 3 μπλοκ), Πετρέας 10 (8/12 επ., 2 μπλοκ), Ραούβερντινκ 13 (11/25 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ.), Σμιτ 21 (17/45 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τερβαπόρτι 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χριστοφιδέλης 10 (7/15 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 50% υπ.) / Στεφάνου (λ, 76% υπ.), Στιβαχτής (λ), Ζουπάνι 1 (1/3 επ.), Σμαραγδής 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Στιβαχτής.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιούρι Φιλιποφ τόνισε αμέσως μετά την λήξη του τελικού: «Συγχαρητήρια στα παιδιά για την νίκη τους. Έπαιξαν με καρδιά και αυτά είναι που κατάφεραν να κερδίσουν. Σήμερα πανηγυρίζουμε, ξεκουραζόμαστε και αύριο πάμε στον τελικό για να πάρουμε τον τίτλο. Όποιος νομίζει ότι είναι εύκολο το αυριανό ματς, κάνει λάθος, θεωρώ οτι είναι πιο δύσκολο από το σημερινό. Περιμένω να δούμε και τον αντίπαλο μας».

Ο κεντρικός του ΠΑΟΚ, Γιαννης Τακουρίδης που με μπλοκ τελείωσε τον αγώνα, δήλωσε: «Συγχαρητήρια στην ομάδα μου για την πρόκριση. Ήταν μια νίκη για την οποία προσπάθησε όλα τα παιδιά, είχαμε μεγάλη συγκέντρωση. Γενικά δεν κάναμε ένα καλό παιχνίδι λόγω της μεγάλης πίεσης του αγώνα. Οφείλουμε να περιμένουμε να δούμε ποιος θα είναι ο αντίπαλος μας στον αυριανό τελικό, ο οποίος δεν θα είναι καθόλου εύκολος. Σήμερα κάναμε το δυσκολότερο βήμα που ήταν η πρόκριση κόντρα στο φαβορί που ήταν ο Ολυμπιακός."

O προπονητής του Ολυμπιακού,  Φερνάντο  Μουνιόθ, δήλωσε μετά την λήξη:  «Είμαι περήφανος για το πως έπαιξαν οι παίκτες μου, για την μαχητικότητα τους, για το πόσο πάλεψαν. Έδωσαν όλοι τους το 100%. Παίξαμε σε ένα καλό επίπεδο, αν εξαιρέσουμε το δεύτερο σετ. Από πλευράς τακτικής ήμασταν καλοί. Ήμασταν κοντά σε όλα τα σετ, και θα μπορούσαμε να πάρουμε κάποια από αυτά. Κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Έτσι όμως είναι το βόλεϊ. Δεν είχαμε μαζί μας τους Αλεξίεφ και Κουμεντάκη, είχαμε τραυματισμούς, ήμασταν άτυχοι, αλλά έχουμε δουλέψει σκληρά όλη την σεζόν με όλους τους παίκτες μας και όλοι θα πρέπει να είναι έτοιμοι».

Ο πασαδόρος του ΠΑΟΚ, Ντίμα Φιλιποφ δηλωσε: «Κερδίσαμε τον Ολυμπιακό και έχουμε μπροστά μας ένα τελικό. Θέλω να ζητήσω συγγνώμη αν έκανα κάποια προσβλητική κίνηση σε έναν ημιτελικό που είναι γεμάτο με παιδιά, είμαι διεθνής αθλητής και θα πρέπει να είμαι προσεκτικός. Δεν θα επιλέξω αντίπαλο όποιος και να είναι θα δουλέψουμε για τον κερδίσουμε».

20.15: Τελικός: ΠΑΟΚ - Ηρακλής Πετ. 2015 ή ΑΟ Φοίνικας Σύρου
20.30: Ηρακλής Πετ. 2015 - ΑΟ Φοίνικας Σύρου