Τετάρτη, 07 Αυγούστου 2019 18:48

Τουρνουά Beach Volley Βάρης: Τσινός και Μώτος στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου [pics]

Ολοκληρώθηκε με τη διεξαγωγή του μικρού και του μεγάλου τελικού το 8ο βαθμολογούμενο τουρνουά Beach Volley της Βάρης.

Ένα τουρνουά που ξεκίνησε την προηγούμενη Πέμπτη και ολοκληρώθηκε την Κυριακή το απόγευμα. Οι φίλοι του Βόλεϊ είχαν την ευκαιρία να δουν σπουδαίους αγώνες που πραγματικά κρίθηκαν στις λεπτομέρειες.

Πολλές και σπουδαίες φάσεις τόσο σε άμυνα όσο και επίθεση. Οι ομάδες έβγαζαν φανταστικές άμυνες και δημιουργούσαν τέλειες επιθέσεις.

DSC_2246_cc5b6.JPG

Ο μικρός τελικός ήταν μία διαφήμιση για το Beach Volley καθώς τόσο ο Περρής με τον Σαγκινέτο όσο και ο Μπογιατζόπουλος με τον Εφραιμίδης έδειξαν τον καλύτερό τους εαυτό.

Ο Περρής με τον Σαγκινέτο αν και προηγήθηκαν με 0-1 στα σετ δεν κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη. Από την πλευρά τους ο Μπογιατζόπουλος με τον Εφραιμίδη, αν και έμειναν πίσω στο σκορ, ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο σετ και παρά τον τραυματισμό του πρώτου κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος του κατάσταση και να επικρατήσουν με 2-1.

Ο μεγάλος τελικός ξεκίνησε με μεγάλη όρεξη κι από τις δύο ομάδες, αφού ήθελαν τα νίκη και την πρώτη θέση.

Τσινός και Μώτος είχαν την ψυχραιμία όπου χρειάζονταν και κατάφεραν να πάρουν το πρώτο σετ. Η μία ωραία φάση διαδέχονταν την άλλη, αφού οι αθλητές έβγαζαν ωραίες άμυνες και δημιουργούσαν φανταστικές επιθέσεις. Δυστυχώς όμως ο τελικός είχε ένα άδοξο τέλος, αφού ο Πολίτης στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ τραυματίστηκε στο κεφάλι και δεν μπόρεσε να συνεχίσει το  ματς. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα πρωταθλητές να αναδειχθούν οι, Τσινός και Μώτος.

Το ματς

Ο Πολίτης ισοφάρισε σε 1-1, ενώ ο Γκατιώτης νίκησε πάνω στον φιλέ τον αντίπαλό του για το 1-2. Ωραία άμυνα – επίθεση από τον Πολίτη 1-3. Ο Μώτος μείωσε σε 2-3. Μπλοκ του Τσινού πάνω στον Γκατιώτη για το 5-4. Άσσος από τον Τσινό για το 5-9 και το σερί έφτασε στο 0-5.

Εκτός αγωνιστικού χώρου το σερβίς του Πολίτη 6-10. Στη συνέχεια με έξυπνο πλασέ ο ίδιος μείωσε σε 9-13. Εκτός αγωνιστικού χώρου η επίθεση του Μώτου 11-14. Ο Γκατιώτης ισοφάρισε σε 15-15 για να τρέξει η ομάδα του ένα σερί 4-1.

Ο Μώτος έκανε το 16-15 αν και ο πολίτης προσπάθησε με μπλοκ να σταματήσει τον αντίπαλό του. Ο Τσινός με δυνατή επίθεση έκανε το 17-16. Ο Μώτος το 17-19 και στη συνέχεια εκτός αγωνιστικού χώρου πέρασε η μπάλα στην προσπάθεια του Γκατιώτη 17-20.

Το πρώτο σετ ολοκληρώθηκε με το λάθος πλασέ του Πολίτη, η μπάλα δεν πέρασε στο αντίπαλο παρκέ και το σκορ έγινε 17-21.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με καλούς οιωνούς όμως δεν ολοκληρώθηκε… ποτέ.

Ο Τσινός έκανε το 2-2 με ωραία επίθεση και ο Πολίτης με πλασέ το 3-2. Ο Τσινός ισοφάρισε σε 3-3 και με το λάθος του Πολίτη τι σκορ έγινε 3-4. Νέο λάθος από τον Πολίτη μετά την πίεση από τον Τσινό 3-5. Στη συνέχεια το σετ και το ματς διεκόπη καθώς σε προσπάθεια για άμυνα, ο Πολίτης τραυματίστηκε και δεν μπόρεσε να συνεχίσει. Συγκεκριμένα σε προσπάθεια για άμυνα ο Πολίτης χτύπησε με το κεφάλι στην άμυνα με αποτέλεσμα να ζαλιστεί και να μην μπορεί να συνεχίσει.

3η θέση για Μπογιατζόπουλο και Εφραιμίδη

Μπογιατζόπουλος και Εφραιμίδης αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-1 κατάφεραν να επικρατήσουν με 2-1 των Σαγκινέτου και Περρή και να ανέβουν στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

DSC_2239_5f7b5.JPG

Το παιχνίδι

Φάση διαρκείας με τον Σαγκινέτο να περνά έξυπνα τη μπάλα και να κάνει το 1-5. Ο Μπογιατζόπουλος πήρε το μπλοκ άουτ και μείωσε σε 2-5. Ο Εφραιμίδης με μπλοκ μείωσε σε 4-7. Ο Σαγκινέτος με ωραίο πλασέ έκανε το 6-10, ενώ στη συνέχεια ο Εφραιμίδης το 7-11. Με άσσο ο Εφραιμίδης έφερε την ομάδα του ακόμη πιο κοντά στο σκορ καθώς διαμόρφωσε το 8-11. Ο ίδιος παίκτης με ωραίο τελείωμα το 17-18, ενώ ο Περρής με ψυχραιμία το 17-19. Το δίδυμο Περρής – Σαγκινέτος εκμεταλλεύτηκε το διπλό λάθος του Μπογιατζόπουλο κι έκανε το 0-1 στα σετ έπειτα το 17-21.

Εφραιμίδης και Μπογιατζόπουλος δεν το έβαλαν κάτω και παρά τον τραυματισμού του δεύτερου στα μέσα του σετ κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να κάνουν το 1-1. Αρχικά ο Μπογιατζόπουλος με επίθεση στη μεγάλη διαγώνιο μείωσε σε 7-8 και ο Εφραιμίδης στη συνέχεια με πλασέ στην κόντρα το 8-8. Ο Σαγκινέτος έβαλε και πάλι την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 8-9. Ο ίδιος παίκτης μετά την πολύ καλή άμυνα πήρε και την επίθεση για το 8-10. Ο Εφραιμίδης μετά από φάση διαρκείας μείωσε σε 9-10, ίσως στον ωραιότερο πόντο τόσο στον μικρό όσο και στον μεγάλο τελικό. Ο ίδιος με μπλοκ έκανε το 10-10. Ο Περρής μείωσε σε 15-14, όμως ο Μπογιατζόπουλος έκανε το 16-14. Ο Σαγκινέτος μείωσε σε 20-17, όμως ο Εφραιμίδης πήρε τη επίθεση κι έκανε το 21-17, φέροντας το ματς στα ίσα.

Στο… τάι μπρέικ, ο Περρής με πλασέ άνοιξε το σκορ 0-1. Ο Ίδιος με άσσο ανέβασε ακόμη περισσότερο τη διαφορά στο 0-3, όμως η απάντηση ήρθε με τις επιθέσεις του Μπογιατζόπουλου, αφού έκανε το 3-3. Ο Εφραιμίδης έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του 5-4, ενώ ο Σαγκινέτος μείωσε σε 7-6. Ωραία άμυνα – επίθεση από τον Μπογιατζόπουλο 9-6. Ο Εφραιμίδης το 10-7, με πολύ δυνατή επίθεση. Φοβερή άμυνα και στη συνέχεια επίθεση από τον Εφραιμίδη 13-10. Ο Μπογιατζόπουλος πήρε το μπλοκ άουτ και διαμορφώθηκε το τελικό 15-11 και το 2-1 στα σετ. Ο Μπογιατζόπουλος με τον Εφραιμίδη αν και βρέθηκαν πίσω το σκορ με 0-1, κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και να ανέβουν τελικά αυτοί στο βάθρο.