Κυριακή, 27 Φεβρουαρίου 2022 01:03

Δεν τα κατάφερε στο Ρέντη ο Φοίνικας Σύρου

Ο Φοίνικας Σύρου ηττήθηκε με 3-1 σετ στο Ρέντη από τον Ολυμπιακό για την 1η αγωνιστική της Β’ φάσης της Volleyleague.

Το στοιχείο που καθόρισε το παιχνίδι ήταν το σερβίς, χάρη στο οποίο ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη (10 έναντι 4 άσσων) και με τις δύο ομάδες ωστόσο να μετρούν πάρα πολλά χαμένα σερβίς (23 και 18 αντίστοιχα), στην προσπάθειά τους να πιέσουν την αντίπαλη υποδοχή.

Ο Φοίνικας παρότι μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, παίρνοντας το πρώτο σετ με άνεση (25-15) δεν μπόρεσε να πιέσει πολύ τον Ολυμπιακό, και δεδομένου ότι σε κρίσιμα σημεία, κυρίως προς το τέλος των σετ, έλειπε η συγκέντρωση, γνώρισε την ήττα. Έτσι λοιπόν μένει στους 8 βαθμούς σε αυτή τη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος, ενώ ο Ολυμπιακός πηγαίνει στους 11.

Χωρίς αντίσταση το 0-1

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο μόλις μέχρι το 4-4, αφού από τη στιγμή που ο Τζούριτς πήγε στη γραμμή του σερβίς και προκάλεσε αναστάτωση στην ερυθρόλευκη άμυνα με τα τακτικά του χτυπήματα, ο Φοίνικας άρχισε να αποκτά προβάδισμα και μάλιστα ευρύ (4-10, 7-14). Με το μπλοκ του Φοίνικα να λειτουργεί εξαιρετικά (4 πόντοι στο σετ) και τον Ιερεζουέλο να βρίσκει πολύ καλά τους κεντρικούς, Κόστα και Τζούριτς (από τρεις πόντους έκαστος), το προβάδισμα έφτασε μέχρι και 8-18. Την ίδια στιγμή οι γηπεδούχοι με πολλά λάθη σε υποδοχή αλλά και επίθεση, δεν έδειχναν ότι ήταν σε θέση να αντιδράσουν και έτσι ο Φοίνικας μετρώντας τρεις άσσους στο σετ, έφτασε στο 15-25.

Έβγαλε αντίδραση ο Ολυμπιακός και με Πέριτς έκανε το 1-1

Η νωθρή εικόνα που είχε ο Ολυμπιακός στο πρώτο σετ άλλαξε από το ξεκίνημα του δεύτερου, όπου με δύο πόντους από τον Τεπάν και τρεις (δύο επιθέσεις, ένας άσσος) από Πέριτς, έφτασε στο 5-1. Η αντίδραση του Φοίνικα ήρθε κυρίως από τον Τζούριτς, για να γραφτεί το 7-7, ωστόσο οι ερυθρόλευκοι εκ νέου αποσπάστηκαν στο σκορ, αυτή τη φορά μέχρι το 16-16. Η υποδοχή του Φοίνικα δοκιμάστηκε, μην επιτρέποντας πολλά side outs, ενώ κάποια κρίσιμα λάθη προς το τέλος του σετ, αλλά και ο ανεβασμένος Πέριτς που τελείωσε πολλές φάσεις, οδήγησαν στην ισοφάριση με 25-21.

Η πίεση στο σερβίς έφερε το 2-1

Το ξεκίνημα του τρίτου σετ ήταν χωρίς ρυθμό καθώς αμφότερες οι ομάδες στην προσπάθειά τους να πιέσουν, προχώρησαν σε πολλά χαμένα σερβίς, για την ακρίβεια από 4 έκαστη. Το προβάδισμα ήταν βραχύ και εναλλασσόταν ανάμεσα στις δύο ομάδες (5-6, 14-12) μέχρι και τα μισά του σετ. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός και πάλι με πίεση από το σερβίς (άσσοι από Παγένκ και Πέριτς) αλλά και χάρη στο μπλοκ του έφτασε στο 20-16. Οι παίκτες του Φοίνικα δυσκολεύτηκαν στο τελείωμα των επιθέσεων, με αποτέλεσμα να μείνουν πίσω και ακόμα κι αν μείωσαν από το 24-19 σε 24-22, δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην κατάκτηση του σετ.

Έλειψε η συγκέντρωση και έγινε το 3-1

Έχοντας το ψυχολογικό πλεονέκτημα, οι γηπεδούχοι με τον ανεβασμένο Τεπάν προηγήθηκαν εξαρχής και διατήρησαν το προβάδισμα αυτό (8-6, 15-12, 20-17). Ο Φοίνικας παρότι ήταν ανταγωνιστικός καθ’ όλη τη διάρκεια του σετ, δεν κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του προβάδισμα. Σε μία αντιγραφή του τελειώματος του προηγούμενου σετ ο Φοίνικας προσπάθησε στους τελευταίους πόντους να κάνει την ανατροπή (21-19, 22-20, 23-21), κάτι που ωστόσο δεν έγινε.