Στο 18-22 του τρίτου σετ ο πασαδόρος του Άθλου, Σταύρος Κασαμπαλής έκανε σερβίς. Αρχικά δόθηκε άσσος στον Άθλο για το 19-22 αλλά μετά το challenge referee αποδείχτηκε πως η μπάλα ήταν άουτ.
Αντί όμως να γίνει το 18-23, διατηρήθηκε ο πόντος του Άθλου και το ματς συνεχίστηκε με το 19-23. Και σαν να μην έφτανε αυτό δεν χρεώθηκε η κόκκινη κάρτα που χρεώθηκε ο Δημήτρης Ριζόπουλος για διαμαρτυρία προς τον πρώτο διαιτητή. Ετσι, συνολικά το σκορ έπρεπε να γίνει 18-24, αντ’ αυτού συνεχίστηκε στο 19-23 και το ματς πήρε φωτιά καθώς ο Άθλος κατάφερε να ισοφαρίσει.
Ο Αλγκούλ έκανε το 20-23 παρότι και εδώ χρειάστηκε πάλι το challenge που αυτή τη φορά ήταν υπέρ της Ορεστιάδας. Ο Ντε Πρα πήρε μπλοκ και μείωσε κι άλλο 21-23. Ακολούθησε μία ακόμα αμφισβητούμενη φάση. Ο Μιχάλοβιτς κάρφωσε άουτ. Αρχικά οι διαιτητές έδωσαν τη μπάλα στον Φοίνικα αλλά άλλαξαν απόφαση και δόθηκε ο πόντος στον Άθλο και σωστά, καθώς η μπάλα φάνηκε να φεύγει ψηλά χωρίς να ακουμπάει στο μπλοκ του Κασαμπαλή. Ετσι το σκορ έγινε 22-23. Στην επόμενη φάση έγινε το 23-23.
Μετά από από δύο δύσκολες φάσεις ο Φρομ και ο Τζούριτς με επιθέσεις έκαναν το 25-23 για τον Φοίνικα ο οποίος πήρε και το νίκη με 3-0 σετ.