Τρίτη, 17 Ιανουαρίου 2023 22:38

League Cup: Θρίαμβος με σπουδαία εμφάνιση του Φοίνικα Σύρου κόντρα στον Ολυμπιακό και πρώτο βήμα πρόκρισης στον τελικό

Ο Φοίνικας Σύρου πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση και επικράτησε με 3-1 σετ του Ολυμπιακού στον πρώτο ημιτελικό των δύο ομάδων για το Λιγκ Καπ "Νίκος Σαμαράς", παίρνοντας προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό ενόψει της ρεβάνς του Σαββάτου (21/1).

Ο Φοίνικας Σύρου επικράτησε με 3-1 σετ (25-22, 20-25, 25-21, 25-22) του Ολυμπιακού στον πρώτο ημιτελικό των δύο ομάδων για το Λιγκ Καπ και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό ενόψει της ρεβάνς του Σαββάτου που θα διεξαχθεί στο "Μελίνα Μερκούρη".

Οι γηπεδούχοι παρά την απουσία του Ιερεζουέλο ήταν καλύτεροι στο πρώτο σετ, με τον Ολυμπιακό να ανεβάζει την απόδοση του στο δεύτερο.

Στο τρίτο όμως με αντεπίθεση διαρκείας αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ έκανε το 2-1 και εν τέλει πήρε και το τέταρτο σετ για να φτάσει στη νίκη με 3-1.