Κυριακή, 05 Νοεμβρίου 2023 21:55

Λύγισε λίγο πριν την ολική ανατροπή ο Φοίνικας

Την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε ο Φοίνικας με αντίπαλο τομ Άθλο Ορεστιάδας, στην εκτός έδρας αναμέτρηση που έγινε απόψε στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Volley League Ανδρών.

Αν και έμεινε πίσω στο σκορ (2-0), ο Φοίνικας Σύρου ισοφάρισε σε 2-2 και λύγισε στο τάι μπρέικ (15-10), χάνοντας τη νίκη στις λεπτομέρειες.

Από την πλευρά του ο Άθλος Ορεστιάδας πανηγύρισε την 2η συνεχόμενη νίκη του, διατηρώντας το αήττητο μετά την 2η αγωνιστική, ενώ παράλληλα συνέχισε την παράδοση των τάι μπρέικ δίνοντας το δεύτερο κατά σειρά στο πρωτάθλημα και το τέταρτο συνολικά μαζί με τους αγώνες του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς.

Ο αγώνας είχε δύο πρόσωπα. Στα δύο πρώτα σετ ο Άθλος Ορεστιάδας με τέλεια υποδοχή, πίεση στο σερβίς, σταθερά ποσοστά αποτελεσματικότητας στην επίθεση και διατηρώντας το προβάδισμα συνέχεια στο σκορ πήρε τα δύο πρώτα σετ. Οι ακρίτες έκαναν την τακτική του σερβίς τους πάνω στον Μάια Γκόμεζ και δικαιώθηκαν.

Από το 3ο σετ ο Φοίνικας βελτίωσε την υποδοχή του, το μπλοκ άμυνα και το βάρος της επίθεσης σήκωσε με επιτυχία ο Ασπιώτης. Με αντεπίθεση διαρκείας οι συριανοί κατάφερε να ισοφαρίσουν 2-2 σετ προσπαθώντας να κάνουν την πρώτη ανατροπή από 2-0 σετ ύστερα από 4 χρόνια. Δεν τα κατάφεραν όμως...

Ο Άθλος επανάφερε το καλό του πρόσωπο, ανέβασε την πίεση στο σερβίς και με όπλο το μπλοκ του του απέφερε 5 πόντους μόνο στο τάι μπρέικ κατάφερε να φτάσει δίκαια στη νίκη. Τα πάντα κρίθηκαν με το σερβίς του Τάμας Σόρρα στο 6-5. Χάλασε την υποδοχή του Φοίνικα δίνοντας την ευκαιρία στον Αλεξάκη να ξεδιπλώσει το ταλέντο του και να πάρει διαδοχικά μπλοκ που εκτόξευσαν το σκορ στο 10-5. Ο Φοίνικας δεν είχε λύσεις και το μόνο που κατάφερε ήταν ένα σερί 3-0 που μείωσε σε 13-9. Με δύο «σίγουρες» επιθέσεις από τον Μπουιάτι ο Άθλος έκανε το 15-10 και πήρε το δίποντο και την πρώτη νίκη στην ιστορία του επί του Φοίνικα Σύρου.

Κορυφαίοι του Άθλου ήταν ο Σόρρα, ο Μπέικ και ο Μπουιάτι και ο Αλεξάκης στο 5ο σετ, ενώ από τον Φοίνικα ξεχώρισε ο Ασπιώτης και ο Ντάκα.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Παπακοσμάς, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Πυλούδης, Βαλκανιώτης, Γραμματεία: Σαρδάνη.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-3, 16-11, 21-17, 25-22

2ο σετ: 8-6, 16-13, 21-18, 25-21

3ο σετ: 7-8, 12-16, 13-21, 18-25

4ο σετ: 6-8, 13-16, 17-21, 19-25

5ο σετ: 5-3, 10-5, 12-6, 15-10

*Οι πόντοι του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν: 10 άσσοι, 56 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου οι πόντοι προήλθαν: 6 άσσοι, 46 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 41 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-22, 25-21, 18-25, 19-25, 15-10) σε 117΄

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Κριστιάν Σιτιγκόι): Μπουιάτι 31π. (25/41επ., 2 μπλοκ, 4 άσσοι), Αλεξάκης 5 (3/5επ., 2 μπλοκ), Ράμος Πέρεζ 7 (3/4επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Σόρρα 2 (1/1επ., 1 μπλοκ), Μπέικ 18 (12/31επ., 2 μπλοκ, 4 άσσοι, 78%υπ., 44%αρ.), Ρίστιτς 15 (12/30επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 58%υπ., 37%αρ.) / Συναδινός (λ.- 65%υπ., 35%αρ.), Μποζίδης Β.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Τσέντομιρ Ίλιτς): Ντάκα 5π. (2/2επ., 3 μπλοκ, 60%υπ., 20%αρ.), Μπράιαν 9 (6/9επ., 3 μπλοκ), Ασπιώτης 22 (19/37επ., 3 άσσοι), Μάια Γκόμεζ 13 (10/21επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 44%υπ., 15%αρ.), Γαλιώτος, Μπαρμπούνης 10 (8/24π., 2 μπλοκ, 48%υπ., 29%αρ.) / Καρασαββίδης (λ. - 53%υπ., 41%αρ.), Κουτσομύτης, Σωνάκης (λ), Μανωλάκης 3 (1/2επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος).

Volley League 2023-24

2η αγωνιστική

Σάββατο 4 Νοεμβρίου 2023

Γυμναστήριο Δ.Α.Κ. Πολίχνης, 17.00 (Volley League ESAP T.V. You Tube): Πήγασος Πολίχνης - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 0-3 (22-25, 20-25, 20-25)

Γυμναστήριο Ζηρινείου, 19.00 (Volley League ESAP T.V. You Tube): Α.Ο.Π. Κηφισιάς - Α.Ο. Καλαμάτα 80 0-3 (27-29, 24-26, 22-25)

Κυριακή 5 Νοεμβρίου 2023

Γυμναστήριο «Ν. Σαμαράς» Ορεστιάδα, 19.00 (Volley League ESAP T.V. You Tube): Α.Σ. Άθλος Ορεστιάδας - Α.Ο. Φοίνικας Σύρου 3-2 (25-22, 25-21, 18-25, 19-25, 15-10)

Δευτέρα 6 Νοεμβρίου 2023

Γυμναστήριο PAOK Sports Arena, 17.00 (Ε.Ρ.Τ.-3 HD): Π.Α.Ο.Κ. - Παναθηναϊκός Α.Ο.
Διαιτητές: Παπαδογούλας, Γεωργιάδης Εμμ., Παρατηρητής: Αντωνούλης, Επόπτες: Σταυρίδης, Λούμσι, Γραμματεία: Κουμπλή.