Παρασκευή, 09 Νοεμβρίου 2012 21:48

Δεύτερη σερί ήττα (3-2 σετ) για τον Φοίνικα…

foinikas-e8nikos alex 1 2011

Δεν τα κατάφερε ο Φοίνικας στην Αλεξανδρούπολη και γνώρισε την ήττα με 3-2 σετ (25-23, 16-25, 25-23, 21-25, 9-15) από τον Εθνικό πριν από λίγα λεπτά, για την 5η αγωνιστική της Volleyleague ΟΠΑΠ 2012-2013.

Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα για την ομάδα μας, μετά απ’ αυτή στη Μίκρα από τον Άρη. Οι παίκτες του Χρήστου Πάτρα βρέθηκαν δύο φορές να προηγούνται στα σετ (1-0 και 2-1), ωστόσο δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν αυτό το προβάδισμα με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα και να αρκεστούν στον ένα βαθμό. Όπως και την Τετάρτη, έτσι και σήμερα ο Φοίνικας δεν έδειξε το καλό του πρόσωπο, με εξαίρεση μόνο κάποια διαστήματα. Ωστόσο για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι η ομάδα μας έχει πολλά παράπονα από την διαιτησία των Θέμελη και Μπαντιανίδη (ήταν και στη Μίκρα), ενώ και οι φίλαθλοι της Αλεξανδρούπολης ξεπέρασαν κάποιες φορές τα όρια…

Το παιχνίδι πέρα από τη δραματική εξέλιξη είχε μεγάλη ένταση, ιδιαίτερα από το τέλος του τρίτου σετ και μετά, με τις δύο ομάδες να διαμαρτύρονται για τις διαιτητικές αποφάσεις (πιο έντονα οι Συριανοί). Πριν την έναρξη του αγώνα πάντως, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης τίμησε τον πρόεδρο του Φοίνικα Σύρου Δημήτρη Παλιόπορτα για την προσφορά του στο Ελληνικό βόλεϊ, με τον πρόεδρο της Θρακιώτης ομάδας να τονίζει ότι ο Εθνικός τιμά κατά αυτό τον τρόπο έναν άνθρωπο ο οποίος έχει δημιουργήσει μια νησιωτική ομάδα πρότυπο που βρίσκεται σε τροχιά πρωταθλητισμού. Οι δύο πρόεδροι παρακολούθησαν δίπλα, δίπλα τον αγώνα, ζώντας με πάθος την κάθε στιγμή, αλλά στο τέλος αποχώρησαν αγκαλιασμένοι από το γήπεδο.
Στο πρώτο σετ, είχαμε μάχη πόντο με πόντο, αλλά η είσοδος του Σωτήρη Τσέργα στο 21-21 και τα σερβίς του έφεραν τον Φοίνικα στο 21-23 κι αφού κράτησε τη διαφορά ο Μπέμε τελείωσε το σετ. Στο β′ σετ το ενδιαφέρον κράτησε μέχρι το 9-9, αφού από εκείνο το σημείο και μετά η υποδοχή του Φοίνικα είχε πολλά προβλήματα κι ο Εθνικός ισοφάρισε εύκολα 1-1 για να ακολουθήσει ένα ακόμη δραματικό σετ. Το 16-16 έγινε 16-19 με τον Εθνικό αυτή τη φορά να έχει προβλήματα στην υποδοχή, όμως οι γηπεδούχοι με δύο πόντους του Κουμεντάκη μείωσαν σε 21-22 και στο 23-24 μετά από φάση διαρκείας ο Κράουζε διαμόρφωσε το 23-25.
Το δραματικό φινάλε του γ′ σετ έφερε ακόμη μεγαλύτερη ένταση και στο 1-0 του δ’ σετ είχαμε από μία κίτρινη κάρτα σε Σιδηρόπουλο, Τακουρίδη. Ο Εθνικός είχε μια διαφορά 2-3 πόντων (8-5, 9-6, 11-8, 11-10, 15-12, 15-14), αλλά το σετ κρίθηκε στο 18-17. Ο Κώστας Δαλακούρας με την είσοδο του μάζεψε την υποδοχή, ο Βλαχόπουλος με τα σερβίς του χάλασε την υποδοχή του Φοίνικα και το σκορ έγινε 21-17 με τον Εθνικό να ισοφαρίζει σε 2-2. Οι Θρακιώτες εκμεταλλευόμενοι και την κούραση του Φοίνικα προηγήθηκαν με 5-1 στο τάι μπρέικ, ο Λάππας από τη γραμμή του σερβίς έδωσε ξανά ενδιαφέρον στο ματς μειώνοντας σε 6-5, προσωρινά όμως καθώς ένα νέο σερί από λάθη των φιλοξενούμενων έφερε το σκορ στο 9-5, χωρίς αυτή τη φορά να μπορέσουν να πλησιάσουν ξανά.
«Πετύχαμε μια πολύς μεγάλης σημασίας νίκη, απέναντι σε μια ομάδα που κάνει πρωταθλητισμό, έχει πολύ μεγαλύτερο μπάτζετ από το δικό μας και όλο αυτό κι όλο αυτό κάνει την επιτυχία μας ακόμη πιο σημαντική. Είναι μια κομβική νίκη κι αν προχωρήσουμε όπως θέλουμε και πρέπει στα επόμενα ματς με Μίλωνα και Ολυμπιακό, μετά αναλόγως μπορεί να αναθεωρήσουμε τους στόχους», είπε εμφανώς ικανοποιημένος ο Θανάσης Μουστακίδης κι αναφερόμενος στη διαιτησία σημείωσε: «Σε έ να παιχνίδι που διήρκησε 5 σετ η διαιτησία ήταν καλή και στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων. Λάθη έγιναν εις βάρος και των δύο ομάδων αφού κι εμείς θα μπορούσαμε να φωνάζουμε για το τέλος του τρίτου σετ όπου αδικηθήκαμε».
Από την πλευρά του ο Χρήστος Πάτρας στις δηλώσεις του στάθηκε αποκλειστικά στις αποφάσεις των διαιτητών: «Τον ιδρώτα των αθλητών μου δεν επιτρέπω να τον κλέβει κανένας μέσα από το γήπεδο! Από κει και πέρα υπάρχουν αρμόδια όργανα για να δουν τι έχει γίνει στο παιχνίδι. Αφού φτάσαμε στο σημείο να εκνευριστούν αθλητές πρότυπα όπως οι Κουρνέτας, Λάππας, Σουλτανόπουλος ας βρουν την απάντηση οι υπεύθυνοι», είπε ο τεχνικός του Φοίνικα και συνέχισε στο ίδιο ύφος: «Χάθηκε ο έλεγχος από την αρχή του παιχνιδιού με σωρεία σφυριγμάτων που ήταν εμφανέστατα λανθασμένα. Ειδικά στο 4ο σετ το τελικό σκορ είναι μαγική εικόνα… Τα πολλά δε λάθη που έγιναν από τους παίκτες μου στην επίθεση, ήταν απόρροια του εκνευρισμού που προκλήθηκε από τα εις βάρος μας λάθη των διαιτητών».

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Μουστακίδης): Ράιτς 23 (20/35 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Γραμματικάκης 10 (7/18 επ., 3 μπλοκ), Σιδηρόπουλος 3 (3 μπλοκ), Παπάζογλου 8 (5/10 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 11 (9/16 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 63% υπ. – 37% άριστες), Κουμεντάκης 18 (13/28 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 85% υπ. – 40% άριστες), Μίτρεφ (λ-73% υπ. – 63% άριστες), Δαλακούρας Κ., Κόβατς, Βλαχόπουλος 1.
Φοίνικας Σύρου (Πάτρας): Σουλτανόπουλος 5 (5/12 επ.), Κουρνέτας 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Τακουρίδης 11 (8/12 επ., 3 μπλοκ), Μπέμε 17 (17/40 επ.), Κράουζε 19 (17/34 επ., 2 άσοι, 74% υπ. – 52% άριστες), Λάππας 21 (20/31 επ., 1 άσο, 71% υπ. – 61% άριστες), Γκαράς (λ-71% υπ. – 61% άριστες), Αρβανίτης 1 (1 άσο), Τσέργας, Ίλιτς, Θάνος 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ).

* Στο άλλο παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής που πραγματοποιήθηκε σήμερα, ο Παμβοχαϊκός πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα με 3-0 σετ (25-23, 25-13, 25-21) επί του Ηρακλή. Αύριο Σάββατο διεξάγονται οι αγώνες Άρης-Ολυμπιακός (17:00, Novasports) και ΑΟ Κηφισιάς-Λαμία (18:30). Οι αγώνες Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ και Νίκη Αιγινίου-Μίλωνας αναβλήθηκαν.

Επιμέλεια: Δημήτρης Ζολώτας