Δευτέρα, 08 Ιανουαρίου 2024 21:53

Volley League: Ξεκίνημα στο 2024 με ήττα για τον Φοίνικα Σύρου

Με το... αριστερό ξεκίνησε το 2024 ο Φοίνικας Σύρου, ο οποίος ηττήθηκε με 3-1 σετ εκτός έδρας από τον Πήγασο Πολίχνης για την 10η αγωνιστική της Volley League, με τους Συριανούς να παραμένουν αρκετά χαμηλά στη βαθμολογία.

Με τη νίκη του ο Πήγασος «απογειώθηκε» στη βαθμολογία, ανεβαίνοντας στους 10 βαθμούς έναντι 8 που έχουν Άθλος, Καλαμάτα, Φοίνικας αλλά η ομάδα της Σύρου έχει έναν αγώνα λιγότερο όπως και η Κηφισιά που ακολουθεί με 5 βαθμούς.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος αλλά ο Πήγασος ήταν αυτός που έκανε δύο μεγάλες ανατροπές. Στο 1ο σετ βρέθηκε να χάνει με 9-14 αλλά ισοφάρισε και μετά από παρατάσεις πήρε το σετ 35-33 χάρις την επίθεση του Μαυροβουνιώτη και το λάθος του Ποχάνη. Ανατροπή για τον Πήγασο και στο 4ο σετ όπου ο Φοίνικας προηγήθηκε 24-22.

Η ομάδα της Πολίχνης με σερί 4-0 (επίθεση του Μίλη, λάθος του Μπαρμπούνη και 2 μπλοκ του Κανέλλου), έφερε τα πάνω κάτω και πήρε τη νίκη με 26-24 και 3-1 σετ. Στο γήπεδο με το Νο11 βρέθηκε και ο Αυστραλός διαγώνιος Hazelden Hamish o oποίος αποκτήθηκε από τον Πήγασο και αναμένεται να ενισχύσει επιθετικά την ομάδα του Γιάννη Ορφανού.

Να σημειωθεί πως ο Φοίνικας αγωνίστηκε με βασικό πασαδόρο τον Πετσιά και λίμπερο τον Σωνάκη καθώς αποχώρισαν ο Μάρκος Γαλιώτος και ο Βασίλης Καρασαββίδης. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπαρμπούνης με 28 πόντους και ακολούθησε ο Κουτσομύτης με 17 πόντους. Πρώτος σκόρερ του Πηγάσου ήταν ο Μίλης με 17 πόντους και ακολούθησαν ο Μαυροβουνιώτης με 16 και ο Καπετανίδης με 13 πόντους.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Παπακοσμάς, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Βασδέκης, Κουκουμάκας Π., Γραμματεία: Πασπαλά.

Τα σετ: 3-1 (35-33, 25-23, 16-25, 26-24)