Σάββατο, 24 Φεβρουαρίου 2024 23:51

Volleyleague Γυναικών: Τρομερή ανατροπή και 3η θέση για τον ΑΟ Θήρας!

Χρειάστηκε να περάσουν δύο σετ στο ΔΑΠΠΟΣ για να γίνει η έκρηξη του Α.Ο. Θήρας και να κάψει σα… λάβα στο τάι μπρέικ τον Άρη! Έτσι η ομάδα της Σαντορίνης με μία επική ανατροπή (3-2) έπειτα από τρεις ήττες σε τάι μπρέικ, επέστρεψε πανηγυρικά όχι μόνο στις επιτυχίες, αλλά και στην 3η θέση της Volleyleague!

Στο «ακατάλληλο για καρδιακούς» ματς της 19ης αγωνιστικής, με κεντρική την Βραζιλιάνα ακραία Ν. Φερνάντεζ, αντί της Πόπιτς στο βασικό σχήμα, ο Α.Ο. Θήρας ξεκίνησε «μουδιασμένα» το ματς με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενες να προηγηθούν 2-0 σετ.

Οι αθλήτριες του Ματέο Φρέσκι όμως με τη συγκινητική συμπαράσταση του κόσμου να τους δίνει αστείρευτη δύναμη, έδειξαν «χαρακτήρα» και πάθος για τη νίκη! Καθοδηγούμενες με μαεστρία από την αρχηγό Σ. Χριστοδούλου και αντεπίθεση διαρκείας από τις Σαβάρ, Μερκάδο, Κιουτσιούκη και Φίγιοκ, ιδιαίτερα στο τελευταίο σετ, η ομάδα μας, όρθωσε το ανάστημά της απέναντι στις «κίτρινες» και μέσα σε αποθέωση της κερκίδας έφτασε με εντυπωσιακό τρόπο στην υπέρβαση του 3-2 (23-25, 16-25, 25-18, 25-23, 15-9) σετ.

Η 2η νίκη του επί του Άρη σε ισάριθμα ματς στη φετινή Volleyleague έφερε έτσι με 41βαθμούς στην 3η θέση της βαθμολογίας τον Α.Ο. Θήρας, ο οποίος πήρε την άτυπη ρεβάνς από την ομάδα της Θεσσαλονίκης για τον πρόσφατο αποκλεισμό στο Κύπελλο Ελλάδας.

Εμφανώς ικανοποιημένος ο Ιταλός τεχνικός της ομάδας μας, Ματέο Φρέσκι δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα του εξής: «Γενικά μπορώ να πω ότι οι άσχημες στιγμές στη φετινή σεζόν δυναμώνουν ολοένα και περισσότερο την ομάδα! Για μας αυτή η περίοδος είναι λίγο δύσκολη, ακόμη και σήμερα καθώς ξεκινήσαμε για πρώτη φορά φέτος με βασική κεντρική τη Ν. Φερνάντες. Με την ποιότητα και τη θυσία της η ομάδα κατάφερε να ξεπεράσει τις δύσκολες στιγμές του αγώνα. Ασφαλώς πρέπει να συνεχίσουμε να προσπαθούμε να βελτιώσουμε αυτά που κάνουμε ήδη σωστά και να επιμείνουμε περισσότερο σε άλλα πράγματα, που δουλεύουμε αυτή την περίοδο και με τη νοοτροπία και το χαρακτήρα μας, μας κάνουν πιο δυνατούς».

Διαιτητές: Πρέντζας, Κουτσής, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Χατζηδούκας, Μουζακίτη, Γραμματεία: Μπίτσικα.