Δευτέρα, 19 Νοεμβρίου 2012 21:14

ΑΜΣ Φιλωτίου – Ποσειδώνας Τήνου: Συναρπαστικό ματς Κορασίδων.

POSEIDONAS KORASIDES 2012

Σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι ο Ποσειδώνας Τήνου κατάφερε έστω και στο time break να λυγίσει την αντίσταση του πολύ καλού Ζευς Φιλωτίου με 2-3 σετ στο πλαίσιο της 3ης Αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Βόλεϊ Κορασίδων. Οι δυο ομάδες έδωσαν μαθήματα βόλεϊ καθώς το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό και σίγουρα όχι για καρδιακούς!!

Οι ομάδες ήθελαν όσο τίποτα να κατακτήσουν τους πρώτους βαθμούς στη φετινή χρόνια και έτσι μπήκαν αποφασισμένες να πάρουν αυτό που θέλουν.

Στο ξεκίνημα η ομάδα του Ποσειδώνα μπήκε πιο δυνατά και πηρέ το πρώτο σετ με 19-25 καθώς η Τηνιακή Ομάδα είχε σε όλο το σετ προβάδισμα εάν εξαιρέσουμε στα μισά του οποίου το Φιλώτη πηρέ ένα μικρό προβάδισμα 14-15 αλλά για λίγο καθώς οι Φιλοξενούμενες ήταν πιο ψύχραιμες και έφτασαν εύκολα στο 19-25 και το 0-1.

Στο δεύτερο σετ είδαμε μια εντελώς διαφορετική εικόνα, η ομάδα από το Φιλώτη μπήκε πιο αποφασισμένη για κάτι καλύτερο και πηρέ ένα μεγάλο προβάδισμα, με καλύτερη την Βασιλακάκη Μαρία οπού με 9 συνεχόμενους πόντους από το σερβίς έφτασε εύκολα στο 1-1 με το ίδιο σκορ με το όποιο έχασε το πρώτο 25-19.

Το τρίτο σετ ήταν επανάληψη του δευτέρου καθώς το Φιλώτη με φόρα από το δεύτερο το πήρε με 25-20 και έκανε την ανατροπή 2-1 στα σετ.

Ενώ πολλοί πίστευαν ότι η Ναξιώτικη ομάδα θα πάρει την νίκη καθώς ήταν πολύ καλύτερη, η ομάδα της Τήνου δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα.

Το τέταρτο σετ ήταν το πιο εντυπωσιακό, καθηλωτικό και σίγουρα ως τα μισά του κάνεις δεν μπορούσε να πει ποια ομάδα θα το κατακτήσει. Η ομάδα της Τήνου μπήκε αποφασισμένη να κάνει το 2-2 και έτσι πηρέ ένα μικρό προβάδισμα με 12-9 σε αυτό το σημείο το Φιλώτη προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση και έκανε ένα μικρό σερί 4-0 και έφτασε το 12-13 όμως ο Ποσειδώνας έμελε να πάρει το σετ με 17-25 και έτσι οδήγησε το παιχνίδι στο time break .

Στο time break είχαμε μια παρόμοια η εικόνα με αντίστροφους πρωταγωνιστές. Το Φιλώτη έκανε γρήγορα το 3-0 όμως η Τήνος με εντυπωσιακή την Μακαρώνα Ιωάννα η οποία πήρε 8 πόντους από το σερβίς έκανε το 3-8 και οδήγησε την ομάδα της Τήνου στην νίκη με 11-15 και 2-3 σετ.

Αναλυτικά τα σετ:19-25 (0-1) ,25-19 (1-1),25-20 (2-1),17-25 (2-2),11-15 (2-3).

ΑΜΣ ΦΙΛΩΤΙΟΥ: 13.Τσακωνιάτη, 7.Βασιλακάκη Μ., 2.Σαλτερή, 16.Μανιού, 4.Βλασερού, 1.Βασιλακάκη Σ., 10.Δημητροκάλη,14.Μπαμπούνη Αρ., 3.Μπαμπούνη Αντ.

Προπονήτρια: κ. Ρίτση Σουζάνα

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΤΗΝΟΥ : 1.Βαρβέρη, 2.Μακαρώνα, 3.Βέλα, 4.Βιδάλη Μ, 6.Αρμακόλλα Ι., 7.Βιδάλη Δ, 8.Δεσύπρη, 9.Αρμακόλλα Μ., 10.Χαρικιοπούλου,12.Απέργη,14.Ανταλή,16. Διαμαντάκη.

Προπονήτρια: κ. Δελατόλα Μαίρη